40-lecie elbląskiego teatru. Jubileuszowy rok zapowiada się ciekawie

2015-12-09 12:41:00(ost. akt: 2015-12-09 13:06:40)
Spektakl "Plotka" w reżyserii Wojciecha Malajkata

Spektakl "Plotka" w reżyserii Wojciecha Malajkata

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Nadchodzący rok będzie szczególnym dla Teatru im. A. Sewruka w Elblągu. Właśnie w 2016 r. będzie świętował 40-lecie istnienia elbląskiej sceny.
Uroczystości tak wyjątkowego jubileuszu rozpoczną się jeszcze w starym roku - spektaklem sylwestrowym. 31 grudnia odbędzie się premiera sztuki pt. „Miłość Ci wszystko wypaczy” w reżyserii Tomasza Mana (godz. 20.30). Pozostało już niewiele miejsc na ten spektakl. Bilety kosztują po 99 zł.

Oficjalna inauguracja działalności Teatru Dramatycznego w Elblągu odbyła się 13 listopada 1976 r. Podczas obchodów 40-lecia zaplanowano jeszcze kilka innych ciekawie zapowiadających się wydarzeń adresowanych do widzów o różnych zainteresowaniach i gustach. Odbędą się m.in. premiery spektakli: „Mayday” w reżyserii Marcina Sławińskiego i „Mayday 2” w reżyserii Jerzego Bończaka, „Latający cyrk Monty Pytona” przygotowany przez Andrzeja Ozgę, a także „Zwierzęta Doktora Dolittle” w autorskim opracowaniu Jerzego Bielunasa. Wiadomo już, że 17 września 2016 r. w elbląskim teatrze zaprezentowany zostanie spektakl „Okudżawa - Wysocki”.

Także już dzisiaj dyrekcja i zespół Teatru im. A. Sewruka zapraszają na premierę narodowego dzieła „Cud mniemany, czyli Krakowiaki i Górale” Wojciecha Bogusławskiego, ojca polskiej sceny narodowej w reżyserii Emila Wesołowskiego.
— Premiera tego spektaklu, 19 listopada 2016 r., przypada równo 40 lat i 6 dni od oficjalnej inauguracji działalności Teatru Dramatycznego w Elblągu — informuje teatr.

Wcześniej jednak czekają nas emocje związane z organizowaną po raz piętnasty Elbląską Wiosną Teatralną. Organizatorzy zaprosili m.in. Teatr Muzyczny z Łodzi (z musicalem „Jesus Christ Superstar”), Teatr Syrena (spektakl Halo Szpicbródka) oraz Teatr Polonia (spektakl „Danuta W.” z udziałem Krystyny Jandy).

— Nasz jubileusz będzie niepowtarzalną okazją do zapoznania się z bogatą historią teatru w Elblągu oraz jego działalnością na przestrzeni stuleci, dzięki publikacji, która powstaje. Jej autorami będą dr Ryszard Tomczyk, Lech Słodownik i Tomasz Gliniecki — mówi Janusz Salmonowicz z elbląskiego teatru.
AKT