W Elblągu uruchomiono punkty bezpłatnych porad prawnych

2016-01-04 12:21:00(ost. akt: 2016-01-05 13:49:49)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Od poniedziałku (4.01) specjaliści z zakresu prawa udzielają nieodpłatnych porad prawnych w pięciu punktach, które uruchomiono w Urzędzie Miejskim i w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Nie wszyscy jednak z takiej pomocy będą mogli skorzystać.
Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia 2016 r., samorządy lokalne zobowiązane są do uruchomienia Nieodpłatnych Punktów Pomocy Prawnej. W Elblągu takich punktów powstało pięć, z czego cztery w Urzędzie Miejskim przy ul. Łączności, a jeden w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Winnej. Tutaj, w godz. od 7.30 do 19, na interesantów czekać będą adwokaci i radcy prawni. Dwa punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej prowadzone są samodzielnie przez Urząd Miejski, a realizację zadań w pozostałych trzech punktach powierzono Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej w Elblągu - organizacji pozarządowej, którą wyłoniono w drodze otwartego konkursu.

— Można się do nas zgłaszać z poradą dotyczącą praktycznie wszystkich dziedzin prawa: rodzinnego, karnego, cywilnego czy spadkowego. W tym konkretnym punkcie pomożemy np. sporządzić pismo o zwolnienie z kosztów sądowych oraz pismo o przyznanie pełnomocnika z urzędu — tłumaczy Piotr Puchalski, poradnik z Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej. — Do takich punktów często przychodzą osoby, które nie rozumieją skomplikowanego języka urzędowego pism. Trzeba więc im wytłumaczyć, gdzie leży rozwiązanie ich problemu. Pisma urzędnicze bywają trudne do rozszyfrowania, ale to kwestia skupienia się na danym problemie i znalezienie podstawy prawnej, więc wszystkie one są zazwyczaj do rozwiązania.

Niestety, pomoc w takim punkcie nie będzie się należała każdemu z nas. Będą z niej mogły skorzystać osoby, które nie ukończyły 26 lat lub powyżej 65 roku życia, posiadacze Karty Dużej Rodziny, kombatanci oraz niektóre osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego czy osoby posiadające ważną legitymację weterana albo weterana poszkodowanego.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmie także spraw: podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej; z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego; związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia takiej działalności.

Nieodpłatne Punkty Pomocy Prawnej w Urzędzie Miejskim mieszczą się na parterze i czynne są w godz. od 7.30 do 19. W MOPS na Winnej porady będą udzielane w poniedziałki i czwartki w godz. 9.30-13.30, we wtorki w godz. 11-15, oraz w środy w godz. 8-12 i w piątki w godz. 11.30-15.30.
as