Niedziela, 25 sierpnia 2019. Imieniny Belii, Ludwika, Luizy

Koncert noworoczny w Pasłęku

2016-01-08 10:52:29 (ost. akt: 2016-01-08 10:56:19)
Podczas koncertu zagra na skrzypcach Artur Banaszkiewicz

Podczas koncertu zagra na skrzypcach Artur Banaszkiewicz

W niedzielę (17.01) w Pasłęckim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert noworoczny.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć takie utwory jak: A. Banaszkiewicz „Kalinka” Fantazja koncertowa na motywach rosyjskich, A. Banaszkiewicz „Skrzypek na dachu”, Fantazja koncertowa na motywach J. Bock’a, I. Kalman Czardasz „Graj cyganie” z operetki „Hrabina Marica”, V. Monti „Czardasz”, G. Dinicu „Pacsirta”, L. Anderson „Plink, Plank, Plunk”

Wystąpią: Artur Banaszkiewicz- skrzypce, Marek Moś - dyrygent, Elbląska Orkiestra Kameralna.

Artur Banaszkiewicz
Wyjątkowy i charyzmatyczny wirtuoz skrzypiec, kompozytor, aranżer oraz niezwykły showman. Możliwości techniczne i aranżacyjne Artura Banaszkiewicza wzbudzają zachwyt i zapierają dech w piersiach. Artysta intensywnie koncertujący po całym świecie, wszędzie gdzie się pojawi przyjmowany jest długo trwającymi owacjami na stojąco.

Marek Moś
Należy do największych osobowości artystycznych w europejskiej kameralistyce. Jest założycielem Kwartetu Śląskiego, jednego z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. Od 2013 r. jest szefem artystycznym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. W swoim dorobku ma nagrania archiwalne dla Polskiego Radia i Telewizji oraz kilkadziesiąt płyt wydanych m.in. przez CD Accord, BeArTon, DUX, Polskie Nagrania, Nonesuch, Olympia, Patridge, Thesis, WERGO, które zdobyły wiele wyróżnień i nagród. W 2011 roku płyta Super Audio CD Chopin – Wydanie Narodowe, nagrana z Januszem Olejniczakiem i Orkiestrą AUKSO, otrzymała Nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego „Fryderyk” w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Marek Moś jest laureatem wielu nagród muzycznych, m.in.: Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (1979), Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu (1984, 1988), Związku Kompozytorów Polskich (1994, 2005), a także Nagrody Ministra Kultury Srebrny Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artist (2005).

Elbląska Orkiestra Kameralna w 2007 roku zagrała swój pierwszy koncert . Od tamtej pory odbyło się ponad 600 koncertów z czołowymi polskimi dyrygentami i solistami oraz gwiazdami światowych scen muzycznych, m.in.: z Jerzym Maksymiukiem, Kai’em Bumann’em, Michałem Nesterowiczem, Markiem Mosiem, José Maria Florêncio, Massimiliano Caldi’m, Soyoung Yoon, Agatą Szymczewską, Piotrem Pławnerem, Erzhan’em Kulibaev’em, Łukaszem Długoszem, Krzysztofem Maisingerem, Januszem Olejniczakiem.

Zróżnicowany i ambitny repertuar Elbląskiej Orkiestry Kameralnej obejmuje utwory klasyczne i współczesne, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Zespół angażowany jest przy realizacji ważnych wydarzeń muzycznych w kraju i za granicą. Podczas tournée po Hiszpanii Orkiestra wzięła udział w 22. edycji Festiwalu Muzyki Klasycznej w Azkoitii oraz w Festiwalu Muzyki Klasycznej w San Sebastian. Z powodzeniem koncertuje w Niemczech, gdzie wystąpiła z okazji obchodów 70.

Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim w Berlinie oraz w Bad Pyrmont i Bad Munder. Elbląska Orkiestra Kameralna uświetnia gale, jubileusze, 35-lecie Solidarności, Ogólnopolskie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, Festiwal Muzyki Sakralnej w Gdyni, Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim, projekt pn. „Muzyka Narodów” w Kołobrzegu czy Dni Papieskie.

Swojej aktywności Orkiestra nie ogranicza do muzyki poważnej, śmiało sięga po inne gatunki muzyczne. Chętnie wykonuje muzykę rozrywkową, jazzową, filmową i teatralną. Współpracuje z: Leszkiem Możdżerem, Motion Trio, Atom String Quartet, Grzegorzem Turnauem, Dorotą i Henrykiem Miśkiewiczami, Jagodzińskim Trio, Anną Marią Jopek, Krzesimirem Dębskim, zespołami KROKE i VOŁOSI czy grupą Raz Dwa Trzy.
POK

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB