To był rekordowy rok dla elbląskich fachowców od sztucznych stawów

2016-01-19 06:50:00(ost. akt: 2016-01-18 21:49:40)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Jeszcze kilkanaście lat temu w szpitalu wojewódzkim wykonywano około 20 takich operacji rocznie. Ubiegły rok okazał się rekordowy. Pacjentom wszczepiono ponad pół tysiąca protez stawowych, dzięki którym mogą poruszać się bez bólu.
Jeszcze kilkanaście lat temu w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu wszczepiano około 20 endoprotez rocznie. Teraz ta liczba przekroczyła pół tysiąca, a obejmuje także zabiegi rewizyjne wykonywane na stawach biodrowych i kolanowych. Kluczowym dla tego rekordu było uruchomienie w 2014 r. nowego bloku operacyjnego w szpitalu wojewódzkim. Dzięki temu placówka dysponuje dwoma salami operacyjnymi, w tym jedną wyłącznie do zakładania endoprotez stawów.
— To także lata pracy i zdobyte doświadczenie jak również wyszkolenie kadry lekarzy i asystentów. Niebagatelna jest także nasza współpraca z Narodowym Funduszem Zdrowia i uzyskiwanie coraz większych kontraktów na tego typu zabiegi — mówi dr Grzegorz Sosnowski, lekarz ortopeda i koordynator oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej.

Medyk przyznaje jednak, że choroby związane z układem ruchu stają się powoli chorobą społeczną i dotyczą coraz młodszych ludzi.
— Z bolącymi kolanami zgłaszają się do mnie już nastolatki. Zabiegi artroskopii wykazują, że stan ich chrząstek jest czasami zatrważający. Z czego się to bierze? Wskazywałbym na złe odżywianie i chemizację żywności. Niebagatelny wpływ ma tu też coraz częsta nadwaga u ludzi młodych i prowadzony przez nich siedzący tryb życia — ocenia dr Sosnowski.
Obecnie uważa się, że do zabiegu endoprotezy kwalifikuje się każda osoba, bez względu na wiek, u której badania kliniczne i radiologiczne wykazują objawy choroby zwyrodnieniowej na różnym tle. W elbląskiej placówce na wszczepienie refundowanej, sztucznej protezy wykonanej z tytanu czeka się około 1,5 roku.

Średnio protezy „wytrzymują” nawet 20 lat. Jednak trzeba pamiętać, że każdy organizm inaczej reaguje na sztuczny staw. Niebagatelny jest też tryb życia, jaki prowadził przed operacją i będzie prowadził po zabiegu pacjent.
— My tylko stwarzamy możliwość bezbolesnego poruszania się. Czy pacjent ją wykorzysta zależy już od niego. Jeśli wcześniej, przez całe życie prowadził fotelowy tryb życia, to wszczepienie sztucznego stawu nie spowoduje u niego nagle cudownego napędu. Trzeba pamiętać o rehabilitacji po zabiegu i trzeba tu współpracy ze strony pacjenta — dodaje dr Sosnowski. — Ale w mojej praktyce zdarzyło się, że miałem pacjentów, którzy ze sztucznym stawem uprawiali wyczynowe sporty.

W swojej praktyce dr Sosnowski przeprowadził setki zabiegów wszczepienia endoprotez stawów. I jak mówi, jego praca cały czas go zaskakuje.
— Nie zdawałem sobie sprawy, jak taki zabieg może pozytywnie wpłynąć na psychikę moich pacjentów. Zwyrodnienia stawów często powodują skrzywienia np. nóg. Zabiegi zaś powodują ich wyprostowanie. I jak się okazuje szczególnie dla pań ma to walor estetyczny — dodaje.

Dr Sosnowski przygotowuje się już na kolejny rok pracy. Kalendarz jego zespołu jest zapełniony do końca 2016 roku. I jak mówi cały czas stawiają przed sobą nowe wyzwania, m.in. doskonalenie zabiegów rewizyjnych, czyli wymiany u pacjentów takich endoprotez, które już się zużyły.
— Bo, niestety, nie ma wiecznych protez. Być może w 2016 r. padnie nowy rekord wszczepienia endoprotez na naszym oddziale. Jednak ten wynik nie jest dla nas celem samym w sobie. Ważne jest wykonywanie tych zabiegów z jak najkrótszą kolejką i zadowolenie pacjentów, żeby byli sprawni i by spełniły się ich oczekiwania co do tego zabiegu. To jest złota myśl naszego oddziału — dodaje dr Sosnowski.
Aleksandra Szymańska


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. do redakcji #1910741 | 87.105.*.* 19 sty 2016 19:29

    Prosze pamiętać, ze w Elblągu funkcjonuje z powodzeniem oddzial ortopedyczny w Szpitalu Miejskim - zabiegi wymiany stawów przeprowadzano tam jeszcze kiedy dr Sosnowski dopiero uczyl sie swojego fachu, a obecnie liczaba wykonywanych w Szpitalu Miejskim zabiegów endoprotezoplastyki jest porownywalna z ta, którą "chwali sie" dr Sosnowski

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. hjkjhk #1910739 | 87.105.*.* 19 sty 2016 19:25

    fghgh

    odpowiedz na ten komentarz