Moc w słowie

2016-01-23 20:00:00(ost. akt: 2016-01-22 16:15:13)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Bo słowo ma nas zatrzymać w miejscu, skłonić do przemyśleń i zamyśleń, uwieść nas, wbić w fotel, sprawić, że tekst zostanie w nas już na zawsze, a czasem może nawet zmienić nasze życie… Organizatorzy Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” zapraszają recytatorów i wykonawców piosenki artystycznej, którzy wystąpią podczas przesłuchań konkursowych.
- W czasach kiedy słowa są coraz krótsze, panoszą się zwroty obcojęzyczne, a komunikaty ograniczane są liczbą znaków, my szukamy ludzi z pasją, dla których słowo – sposób jego wypowiadania czy wyśpiewania mają znaczenie. Tych, którzy głosem snują opowieści o miłości – opowiada Aleksandra Bednarczuk, kierownik artystyczny Festiwalu.

Występy mają być przede wszystkim po polsku i o miłości – wierszem, prozą lub piosenką. Występy oceni jury, które przyzna nagrody, ale również porozmawia z każdym uczestnikiem, powie co było dobre, a co poprawić, żeby być jeszcze lepszym.

Na prezentacje konkursowe mogą zgłaszać się osoby indywidualne i reprezentanci ośrodków kultury czy też szkół artystycznych. Wystarczy przygotować dwa utwory o miłości, wiersze lub piosenki poetyckie, i przesłać do CSE „Światowid” kartę zgłoszeniową. Zgłaszać można się do 1 marca.

Na najlepszych czekają nagrody (finansowe i rzeczowe), ale też możliwość występu podczas Koncertu Galowego. Przesłuchania odbędą się 19 marca w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Koncert Galowy, którego gwiazdą będzie Ewa Bem, odbędzie się dzień później, 20 marca.

W tym roku uczestników prezentacji konkursowych oceniać będą: Konrad Dworakowski - dyrektor naczelny i artystyczny, Teatr Lalki i Aktora „Pinokio” Łódź polski aktor, reżyser i scenograf teatralny.

Jan Poprawa – historyk, publicysta i krytyk muzyczny. Scenarzysta widowisk estradowych i spektakli teatralnych, również telewizyjnych. Autor cyklicznych programów telewizyjnych, m.in. „Krakowskiego Studia Jazzowego”, „Śpiewnika Ilustrowanego”. Współtwórca, laureat, członek rad artystycznych i juror wielu konkursów oraz festiwali muzycznych, teatralnych, kabaretowych i literackich. Autor wielu książek, współpracownik kilkudziesięciu dzienników i periodyków, a także tekstów w kilkunastu wydawnictwach zbiorowych.

Jarosław Wasik - z wykształcenia aktor - wokalista i kulturoznawca, zaś z zamiłowania dziennikarz, autor tekstów. Jest laureatem koncertu „Debiuty” KFPP Opole'94, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Zamkowych Spotkań „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie i wielu innych festiwali. Wydał cztery autorskie płyty. Jest również członkiem Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, dyrektorem artystycznym Festiwalu „Poetycka Dolina” oraz Dyrektorem Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.


Źródło: Dziennik Elbląski