Nie do Odrzucenia. Niezwykła wystawa prac osób dotkniętych bezdomnością
2016-02-04 15:03:24(ost. akt: 2016-02-04 15:13:31)
W najbliższą sobotę zaprezentowana zostanie zbiorowa wystawa prac stworzonych przez osoby dotknięte problemem bezdomności. Wystawa odbędzie się w ramach działań Zakładu Malarstwa "Nie do Odrzucenia", który działa w Elblągu od września 2015 roku.
Pomysłodawcą zakładu jest Arek Pasożyt, fotograf, performer i malarz.
— Od pewnego czasu, poprzez projekty artystyczne, pracuję z grupami społecznymi zagrożonymi wykluczeniem, a nawet określanymi przez niektórych jako "pasożyty społeczne". Tak powstał Zakład Malarstwa "Nie Do Odrzucenia", który jest miejscem pracy z osobami dotkniętymi problemem bezdomności oraz miejscem prezentacji ich twórczości z możliwością zakupu ich prac — wyjaśnia Arek. — Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem bezdomności i jej przyczyn. U osób tych zanika nadzieja i motywacja do zmiany swojego położenia. Z czasem zaczynają one akceptować swój status i traktować jako naturalny.
Arek pracuje z bezdomnymi z Domu im. Brata Alberta w Elblągu oraz podopiecznymi Chrześcijańskiej Misji Społecznej Teen Challenge. U podstaw Zakładu Malarstwa „Nie Do Odrzucenia” stoi wiara w terapeutyczną rolę sztuki i przekonanie, że dzięki niej można poprawić swoje samopoczucie, a może i sytuację. W Elblągu, od początku aktywności Zakładu, czyli od września 2015 roku, jego „pracownicy” pod okiem Arka uczyli się podstaw plastyki, aby wybraną przez siebie techniką opowiedzieć o swoich doświadczeniach życiowych i problemach, z którymi się mierzą, przekazać swoje emocje czy też oderwać się od obecnej rzeczywistości.
— Dostosowywałem techniki plastyczne do danej osoby. I tak np. jeden z naszych uczestników - Ryszard - nie chciał w ogóle rysować i malować, ale zauważyłem, że posługuje się językiem z ogromnym wyczuciem. Pomyślałem więc, że zachęcę go do pisania, wprowadzając powoli różne narzędzia, podsuwałem mu piórko czy pędzel z tuszem. Finalnie Ryszard napisał książkę, w której zawarł swoje spostrzeżenia na temat resocjalizacji w więzieniach — mówi Arek.
Wszystkie prace stworzone w Zakładzie będzie można obejrzeć i zakupić już w najbliższą sobotę (6.02) o godz. 15 na wystawie pt. "Pod wiatr" na ul. Grunwaldzkiej 89A (budynek dawnej biblioteki). Wystawa ma charakter otwarty. Dochód ze sprzedaży umożliwi kontynuację działalności zakładu, stwarzając szansę na zatrudnienie uczestników projektu.
AS
Praca pana Ryszarda
AS
Praca pana Ryszarda
Źródło: Dziennik Elbląski
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez