Elbląskie Towarzystwo Kulturalne świętuje 50-lecie [zdjęcia]

2016-02-17 22:27:09(ost. akt: 2016-02-18 13:32:21)
Teresa Wojcinowicz i Mirosław Siedler

Teresa Wojcinowicz i Mirosław Siedler

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Były wspomnienia, projekcja archiwalnych filmów, występy artystyczne i toast za kolejne 50 lat. W środę w Hotelu Arbiter odbyło się spotkanie inaugurujące obchody 50-lecia istnienia Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.
— 17 lutego 1966 roku, na zaproszenie Komitetu Miasta i Powiatu PZPR, oraz Prezydium Miejskiej i Powiatowej Rady Narodowej w Elblągu, do sali audytoryjnej Elbląskiego Domu Kultury przyszło około 150 osób. Pierwotnie spotkanie miało odbyć się w kawiarni Uśmiech, ale chyba z braku miejsc zostało przeniesione — przypomniała moment powstania Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego jej obecna prezes Teresa Wojcinowicz.

Od tamtego czasu minęło 50 lat. W tym czasie ETK było organizatorem wielu imprez kulturalnych: salonów plastycznych, wystaw, koncertów, konkursów. Jest organizatorem takich wydarzeń jak: Elbląskie Dni Muzyki Dawnej, Letnie Salony Muzyczne w Bażantarni, a także wspiera utalentowanych, młodych ludzi poprzez program stypendialny Promocje.
— Nasze Towarzystwo, jedno z najstarszych w Polsce towarzystw działających na rzecz lokalnej społeczności, swoją działalnością uzupełniało ofertę kulturalną miasta, koordynowało tę działalność, wspierało lokalnych twórców. Tak głosił pierwszy statut, takie cele określa ten obowiązujący — dodaje Teresa Wojcinowicz.

W środowym spotkaniu z okazji 50-lecia ETK uczestniczyli członkowie-założyciele, którzy są z nim od samego początku do dzisiaj. Towarzystwo miało 18 prezesów, a najdłużej urzędującym była Danuta Mańkut (16 lat). Od pięciu lat prezesem ETK jest Teresa Wojcinowicz.
— Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, ale i wyzwanie. Wciąż zadaję sobie pytanie: co powinniśmy robić ażeby, nie zapominając o przeszłości, otwierać się na nowe wyzwania, potrzeby XXI wieku — mówi.

Spotkanie w Hotelu Arbiter zainaugurowało obchody 50-lecia. 2 marca odbędzie się recital wiolonczelowy z udziałem Aleksandra Tomaszkiewicza i Oliwii Grabowskiej. Kolejny akcentem obchodów będzie koncert galowy w sali koncertowej szkoły muzycznej, który odbędzie się 13 maja z udziałem Polskiej Filharmonii Kameralnej pod dyrekcją. Wojciecha Rajskiego, solistą będzie Konstanty Andrzej Kulka oraz projekcję filmu o historii ETK. Tego samego dnia w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się koncert gitarowy Andrzeja Grygiera. W czerwcu planowane jest wydanie monografii ETK, a w latach odbędą się kolejnce koncerty w ramach już XIX Letniego Salonu Muzycznego. Finał obchodów zaplanowany jest na listopad - w tym miesiącu odbędzie się Koncert Donacyjny połączony z wręczeniem tegorocznych stypendiów.
AKT


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. m #1934479 | 87.205.*.* 18 lut 2016 10:50

    kultura r, tomczyk - tylko ciezko go zrozumieć 50lat

    odpowiedz na ten komentarz