Tak obradowali elbląscy radni [zapis relacji na żywo]

2016-02-18 10:00:34(ost. akt: 2016-02-18 16:13:39)
Zaprzysiężenie Piotra Derlukiewicza

Zaprzysiężenie Piotra Derlukiewicza

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

W czwartek (18.02) odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej w Elblągu. Tak relacjonowaliśmy ją na żywo.
  • Treść odświeża się automatycznie. Ostatnie odświeżenie: dzisiaj, 12:20

  • 18 lut 2016 15:24
    Na zakończenie sesji Przewodniczący RM wnioskuje, by 1 marca upamiętnić dzień żołnierzy niezłomnych-wyklętych poprzez wywieszenie flag państwowych w całym mieście. Wcześniej z wnioskiem do prezydenta o godne i honorowe obchody tego dnia wystąpiła radna Maria Kosecka. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji.
  • 18 lut 2016 14:39
    Czas na odpowiedzi prezydenta Wróblewskiego na interpelacje i zapytania radnych:
    - Powstaje harmonogram do roku 2018 na kolejne elementy, które są do wykonania lub zmodernizowania bazy sportowej w Elblągu. Zakłada on m.in. przebudowę budynku szatniowo-magazynowego w kompleksie przy ul. Agrykola 8. Na tor wrotkarsko-łyżwiarski mamy przyznane środki finansowe, ogłosiliśmy już trzeci przetarg na wykonanie tutaj prac, czekamy na rozstrzygnięcie procedury,
    - W sprawie straży miejskiej podjęty został temat wzmocnienia monitoringu wizyjnego w mieście, na ul. Sienkiewicza chcemy utworzyć Centrum Bezpieczeństwa Miasta,
    - Jeśli chodzi o problem cyrków, które tresują zwierzęta cały czas jest analizowany,
    - Sprawa EPEC i nieprawidłowości w przetargu na modernizację sieci ciepłowniczej w Elblągu: 15 lutego zakończyła się wewnętrzna kontrola spółki z ramienia rady nadzorczej spółki i urzędu. Zapoznałem się z tym protokołem. Dziś przedstawiłem prezesowi EPEC informacje w nim zawarte. W poniedziałek ma się do nich ustosunkować prezes Piśkiewicz.
  • 18 lut 2016 14:01
    Głos na sesji zabiera prof. Cezary Obracht-Prondzyński z Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, który przedstawia kierunki rozwoju EUHE-E, poprzez budowę Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Przypomnijmy: teren przy ul. Lotniczej, na którym ma powstać obiekt został oddany EUH-E w dzierżawę przez miasto w drodze bezprzetargowej. Wcześniej miasto podzieliło ten teren na mniejsze działki, które miały być sprzedawane podmiot zainteresowanym zagospodarowywaniem tego obszaru pod kątem gospodarczym. Tych ostatnich jednak nie było. - Składamy wniosek o zgodę na otwarcia kierunku lekarskiego, medycznego w naszej uczelni. To będzie pierwszy krok, który w tej sprawie poczynimy. Wcześniej musimy mieć nową bazę inwestycyjną pod budowę tego obiektu. Została już zrealizowana koncepcja architektoniczna tego obiektu - wskazywał prof. Prondzyński.

    Na powierzchni ok. 3 tys. m kw opracowaliśmy koncepcję z nowoczesnymi rozwiązaniami architektoniczne, zaprojektowaliśmy też całe zaplecze dydaktyczne z parkingiem i częścią rekreacyjną. Budynek będzie miał trzy kondygnacje i kształt litery "L", znajdzie się tu nawet lądowisko dla symulatora helikoptera medycznego - opowiadał Grzegorz Latecki odpowiedzialny za projekt obiektu.

    Środki na budowę Centrum uczelnia będzie chciała pozyskac z funduszy europejskich
  • 18 lut 2016 13:28
    Radni jednogłośnie przyjęli także uchwałę w sprawie ustalenia regulaminu targowiska miejskiego w Elblągu przy ul. Płk. Dąbka. Przypomnijmy: od 1 kwietnia 2016 roku zmienia się administrator tego obiektu. Dotychczasowy zarządzający tym obiektem - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji - przekazuje te obowiązki Zarządowi Budynków Komunalnych. To efekt reorganizacji przeprowadzonej w MOSiR-ze.
  • 18 lut 2016 13:22
    Przechodzimy do procedowania uchwał. Jedną z nich jest rezolucja dot. wyrażenia zgody radnych na wniesienie przez miasto wkładu niepieniężnego (aportu) do ETBS. Pozwoli to na realizację planów ETBS, który chce zagospodarować siedzibę dawnego Zespołu Szkół-Hotelarskich przy ul. Saperów pod mieszkania czynszowe na wynajem. Budynek ten stoi pusty od listopada 2013 roku, kiedy to placówka oświatowa decyzją miasta, została zlikwidowana.
    Zgodnie z koncepcją ETBS, do końca 2016 roku lub pierwszego kwartału 2017 roku w budynku o pow. ponad 2,2 tys. m2 mogłyby powstać 42 mieszkania, w tym 35 dwupokojowych, sześć kawalerek oraz jedno mieszkanie dla osób niepełnosprawnych.
    19 radnych było za przyjęciem tej ustawy. Jeden z nich wstrzymał się od głosu.

  • 18 lut 2016 12:45
    Prezydent składa informację na temat restrukturyzacji szpitali miejskich. Zaznaczył, że głównymi argumentami przemawiającymi za połączeniem placówek przy ul. Żeromskiego i Komeńskiego i podjęciem działań jest: pogarszająca się sytuacja finansowa Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II, obowiązek dostosowania pomieszczeń i urządzeń podmiotów leczniczych do nowych standardów określonych rozporządzeniem Ministerstwa, których spełnienie będzie wymagane do prowadzenia dalszej działalności leczniczej. Trzecim bardzo ważnym czynnikiem jest przygotowywana mapa potrzeb zdrowotnych w Polsce, uwzględniających specyfikę potrzeb zdrowotnych społeczności lokalnych. Znalezienie się na niej zwiększy możliwość pozyskania dla szpitala funduszy unijnych.
    Propozycje, które zostały wypracowane zaopiniowało NFZ oraz zewnętrzna firma konsultingowa. Obie te opinie potwierdzają zasadność wzmocnienia szpitali poprzez ich połączenie.
    Szczegóły i konkretne rozwiązania opracowane zostaną przez zespół, który zostanie powołany Zarządzeniem Prezydenta. W jego skład wejdą członkowie Rad Społecznych obu placówek, przedstawiciele załogi, związków zawodowych oraz Urzędu Miejskiego. - Prace zespół rozpocznie w najbliższy poniedziałek - mówi prezydent.
  • 18 lut 2016 12:31
    Radni wnoszą obecnie swoje zapytania do prezydenta:

    Wojciech Karpiński PO):
    - Czy to prawda, że godzin lekcyjnych języka niemieckiego w elbląskich szkołach jest mniej?


    Maria Kosecka:
    - Jakie służby sprawują nadzór nad sprzątaniem elbląskich ulic? Czy nie powinniśmy w takie prace zaangażować dodatkowo także więźniów naszego aresztu?

    Rafał Traks (PiS):
    - Proszę o informacje o podjętych działaniach związanych z kampanią Elbląska szkoła dla sześciolatka. Jakie są koszty tej kampanii?

    Robert Turlej (PO)
    - Mija rok od naszych rozmów ws. budowy trybuny na stadionie przy Agrykola 8, od strony Gimnazjum nr 5. Co z tym tematem? Kiedy nastąpi modernizacja kompleksu?

    Wojciech Rudnicki (SLD):
    - Czy urząd miejski jest zabezpieczony przed działaniami hakerów internetowych?
  • 18 lut 2016 12:21
    Jolanta Lisewska (PiS)
    - Powstał pomysł stworzenia ośrodka rozwoju rodziny w Elblągu. Proszę o pomoc i wsparcie w realizacji tego pomysłu, potrzeba m.in. lokalu, gdzie ośrodek mógłby funkcjonować.

    Wojciech Rudnicki (SLD):
    - Zgłaszam interpelację w imieniu podmiotów gospodarczych działających przy ul, Nowowiejskiej. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa poprzez zamontowanie w tym miejscu kilku lamp i naprawę ciągu pieszego.

    Marek Pruszak (PiS):
    - Wnoszę o powołanie pełnomocnika ds. wdrażania programu Rodzina 500+, by dobrze skoordynować te działania.
  • 18 lut 2016 12:08
    Małgorzata Adamowicz (PiS):
    - Proszę o wydanie zakazu wjazdu do naszego miasta dla cyrków, których atrakcją jest tresura zwierząt. Zwierzęta są tam gnębione dla płytkiej rozrywki ludzi. Idźmy za przykładem Słupska, Warszawy czy Łodzi. Nadszedł czas byśmy przeciwstawili się tej niehumanitarnej rozrywce.

    Ryszard Klim (SLD):
    - Wnoszę o podjęcie ostatecznych decyzji kadrowych w EPEC, publiczne udostępnienie materiałów z kontroli CBA przeprowadzonej w spółce oraz zapewnienie przejrzystości spółek komunalnych.

  • 18 lut 2016 12:02
    Antoni Czyżyk (PO):
    - Elbląg posiada jedną poradnię medycyny sportowej. To bardzo mało. Czy samorząd może włączyć się w proces przygotowywania następców obecnego lekarza sportowego?
    - Czy jesteśmy przygotowani do wprowadzenia ustawy tzw. antysmogowej?

    Robert Turlej (PO0
    - Z uwagi na wielość wniosków, należałoby utworzyć dzielnicowe punkty składania dokumentów do programu Rodzina 500+. Czy mamy wystarczające środki na obsługę urzędniczą programu? Czy samorząd, mimo dotacji pieniężnej od państwa, nie będzie musiał do tej obsługi dokładać własnych pieniędzy?
  • 18 lut 2016 11:56
    radna Maria Kosecka:
    - Moja interpelacja dotyczy funkcjonowania Straży Miejskiej. Jestem przekonana o zasadności funkcjonowania tej jednostki, docierają do mnie informację o jej restrukturyzacji. Czy są to jakieś kompleksowe zmiany, które czekają tę jednostkę?
    - Wnoszę też o zmianę nazwy ul. kpt. Diaczenki. Nie możemy dopuścić, by komunistyczna spuścizna była przez nas kultywowana. Wnoszę by tę ulicę uhonorować nazwiskiem mjr. Zygmunta Szendzielarza (ps. Łupaszka).
  • 18 lut 2016 11:51
    Po przerwie wracamy do obrad. Przed nami interpelacje i wnioski radnych:

    Rafał Traks (PiS): Proszę o harmonogram prac związanych z modernizacją obiektów sportowych, w szczególności kompleksu przy Agrykola 8, stadionu przy ul. Krakusa, informacji dotyczącej kamer które ukradziono przy ul. Mazurskiej z boisk, którymi zarządza MOSiR. Kiedy nowe elementy zostaną tam zamontowane? Składam także propozycję dot. modernizacji obiektów sportowych: w pierwszej kolejności powinniśmy remontować te obiekty, które priorytetowo jej potrzebują. Chodzi mi przede wszystkim o stadion przy A8 i kryta pływalnię przy ul. Robotniczej.
  • 18 lut 2016 11:01
    Po sprawozdaniu prezydenta i jeszcze przed złożeniem interpelacji radnych, Przewodniczący RM, Marek Pruszak zarządził 30-minutową przerwę. Wracamy do relacji za kilkadziesiąt minut.
  • 18 lut 2016 10:48
    Prezydent Witold Wróblewski składa relację ze swojej pracy miedzy sesjami.
    - 6 stycznia ulicami naszego miasta przeszedł Orszak Trzech Króli, tego samego dnia odbyła się impreza Judo Camp z 700 zawodnikami z Polski i Europy. 10 stycznia 24. raz zagrała w Elblągu WOŚP. Koordynatorem imprezy był PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej. 13 stycznia spotkałem się z pracownikami GE, który przedstawili plany związane z restrukturyzacją zakładu. 16 stycznia spotkałem się z Aleksandrem Dobą, pierwszym człowiekiem, który przepłynął Atlantyk mając do dyspozycji kajak i siłę własnych mięśni. Uczestniczyłem także w spotkaniu z Elbląską Radą Seniorów, odbyłem także spotkanie związane z planami budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną i uruchomienia w Elblągu punktu odpraw fitosanitarnych - wymienia prezydent.

  • 18 lut 2016 10:34
    Radni zadecydowali o zdjęciu z porządku obrad uchwały w sprawie oddania w dzierżawę w drodze bezprzetargowej działki na ul. Warszawskiej na Wyspie Spichrzów. W tym miejscu Spółdzielnia Socjalna "Wehikuł Czasu" chciałaby zrealizować ideę tzw. Bursztynowego Portu. Pomysł spółdzielni jest ciekawy, ale z dużą ostrożnością podchodzą do niego radni, którzy wskazywali, że Wyspa Spichrzów to obszar Starego Miasta i powinien powstać dla niej kompleksowy plan zagospodarowania.
    Tymczasem członkowie spółdzielni wskazują, że w tym aspekcie na ich niekorzyść działa czas. — Nasz czas jest wyznaczony projektami i jeżeli decyzja o przyznaniu terenu będzie się przeciągać o kolejny miesiąc, to przepadają możliwości na otrzymanie pieniędzy na budowę z dużych projektów, jeszcze w tegorocznym sezonie budowlanym, co automatycznie skutkuje wstrzymaniem prac aż do następnego roku — mówił w rozmowie z naszą gazetą Wojciech Ławrynowicz, założyciel spółdzielni.

    Radni chcą najpierw spotkać się z władzami spółdzielni, by ci w sposób kompleksowy wyjaśnili im, co na terenie Wyspy Spichrzów ma powstać i skąd wezmą na to środki. Najszybciej uchwała w tej sprawie stanie na sesji Rady Miejskiej w marcu.
  • 18 lut 2016 10:20
    Na obradach sesji obecny jest wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Przybył na zaproszenie władz miasta.
    Wystąpienie wojewody jest odpowiedzią na pismo Przewodniczącego RM, Marka Pruszaka, który pod koniec grudnia przygotował z klubem radnych PiS uchwałę - przyjętą zresztą - ws. „Ustanowienie kierunków działania prezydenta Elbląga”. Dokument zawiera trzy postulaty: podjęcie inicjatywy i działań, które mają na celu przeniesienie Urzędu Marszałkowskiego lub Urzędu Wojewódzkiego do Elbląga, zobowiązanie prezydenta do podjęcie zintensyfikowanych i wszechstronnych działań związanych z budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną oraz aktywne pozyskiwanie pieniędzy na realizację zapowiadanych wcześniej inwestycji miejskich, w tym remont dróg, budowę tunelu lub wiaduktu na Zatorzu, czy linii tramwajowej przez ulicę 12 Lutego. - W moim przekonaniu Elbląg jest na dobrej drodze do skutecznego i szybkiego rozwoju. Sprawnie sięga po środki unijne, korzysta ze środków państwa i Zarządu Województwa. Modernizowana jest droga S7, która polepszy komunikację na trasie Elbląg-Olsztyn, niedługo ruszy przekop przez Mierzeję Wiślaną. Ale są i problemy? To m.in. port morski, który nie dostał zapowiedzianego w kontrakcie terytorialnym dofinansowania do swojego rozwoju. Ale parlamentarzyści z Elbląga mocno zabiegają o znalezienie środków i realizację tej inwestycji - mówi wojewoda Chojecki. - Chcemy też wzmocnić delegaturę urzędu wojewódzkiego w Elblągu.
    Dziś wojewoda Chojecki wręczy nominację na dyrektora Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Delegatura w Elblągu
  • 18 lut 2016 10:05
    Rozpoczynamy transmisję tekstową z obrad XIII sesji Rady Miasta, pierwszej w nowym roku.
    Podczas obrad radni zagłosują nad 21 uchwałami, dotyczącymi między innymi spraw związanych z budżetem miasta. Zaprzysiężony zostanie też nowy radny Piotr Derlukiewicz, który zastąpi Marka Mitala (PO), który zrezygnował z mandatu.
    Nowy członek Rady Miasta powoli zapoznaje się z pracą miejskich rajców. Piotr Derlukiewicz zasiada w Komisji Kultury Oświaty i Sportu oraz Gospodarki Miasta, jest także członkiem rady Szpitala Miejskiego przy ul. Żeromskiego. Przypomnijmy: prezydent miasta zadecydował o połączeniu tej placówki z dawnym szpitalem wojskowym na ul. Komeńskiego. O propozycjach związanych z połączeniem obu placówek prezydent Witold Wróblewski rozmawiał we wtorek i środę z załogami szpitali. Na dzisiejszej sesji prezydent przedstawi relację z tego spotkania. Zostanie także powołany zespół, który ma pracować nad tematem połączenia obu placówek.
    Jak zawsze radni złożą też na ręce prezydenta swoje interpelacje i wnioski dotyczące spraw miejskich.


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jak najbardziej za #1934912 | 83.21.*.* 18 lut 2016 17:57

    I tak trzymać ,zmiana jest konieczna Precz z propagandą

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. el #1934817 | 159.205.*.* 18 lut 2016 16:50

    Takich mamy fachowych dziennikarzy:(

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  3. ja #1934585 | 95.40.*.* 18 lut 2016 12:45

    Pani Aleksandro, głupio poprawiać dziennikarza... Radna Kosecka wróciła do PO???

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz