Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

W marcu w Bażantarni leśnicy ruszają z czyszczeniem młodników

2016-02-22 15:40:27 (ost. akt: 2016-02-22 15:46:19)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Elbląg

W marcu na terenie elbląskiej Bażantarni przeprowadzone zostaną prace leśne, tak zwane czyszczenie późne. — Zabieg ten ma na celu uporządkowanie młodnika, w tym przypadku bukowego, i polega on na wycięciu tych drzewek, które są chore, a więc w większości przypadków porażone przez grzyby, połamane, uszkodzone, wykazują naturalną tendencję do rozwidlania się lub z innych powodów są niepożądane - informuje Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.

W wyniku tych czynności pozostałe zdrowe i dorodne drzewka, które znajdują się w młodniku będą miały lepszy dostęp do światła oraz wody i składników mineralnych dzięki czemu będą mogły dalej bezpiecznie się rozwijać i wzrastać.
Większość z wyciętych drzewek pozostanie w lesie. Po kilku latach, gdy dzięki działalności owadów i grzybów oraz mikroorganizmów ulegną naturalnemu rozpadowi, zasilą glebę związkami odżywczymi potrzebnymi do życia rosnącym drzewom.

Prace prowadzone będą przy następujących odcinkach szlaków turystycznych:
Czerwonym od „Mostku Elewów” w kierunku Dąbrowy.
Żółtym od „Mostku Elewów” w kierunku Dąbrowy.
Zielonym od „Parasola” w kierunku Muszli Koncertowej.
Niebieskim od „Parasola” w kierunku Dąbrowy.

Gospodarka leśna w Polsce w tym między innymi w Bażantarni prowadzona jest w sposób zrównoważony. Polega to na takim zagospodarowaniu lasu, które umożliwia zachowanie różnorodności biologicznej, przy utrzymaniu zdolności do wypełniania wszystkich ważnych funkcji, w tym społecznych (np. rekreacja, edukacja czy umożliwienie zbioru płodów runa leśnego), gospodarczych (produkcja drewna, sprzedaż choinek, itp.) i ochronnych (np. ochrona gruntów przed erozją, ochrona lasu wzdłuż cieków czy zbiorników wodnych, ochrona przyrody).

— Wszystkie szlaki pozostają otwarte, a prace wykonywane przez Zakład Usług Leśnych prowadzone będą z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Za ewentualne utrudnienia przepraszamy i prosimy o zachowanie ostrożności —dodaje Jan Piotrowski.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB