Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Niewiedza, to największy wróg tolerancji. "Znienawidź nienawiść"

2016-02-23 14:06:18 (ost. akt: 2016-02-23 14:23:59)
Uczestnicy konferencji "Znienawidź nienawiść"

Uczestnicy konferencji "Znienawidź nienawiść"

Autor zdjęcia: fot. Michał Kalbarczyk

Pionierzy Równości to projekt, który jest początkiem do tego, by w Elblągu walczyć z mową nienawiści. Od listopada grupa młodych ludzi szkoliła się jak walczyć z nietolerancją a promować równość. Podsumowaniem ich działań była konferencja "Znienawidź nienawiść", która odbyła się we wtorek (23.02) w Ratuszu Staromiejskim.

Nietolerancja, dyskryminacja, hejt czy mowa nienawiści to słowa, które ostatnio bardzo często pojawiają się w mediach. Każdy z nas wie, że mowa nienawiści czy hejt jest czymś złym, ale czy reagujemy, kiedy ktoś tego używa? Czy potrafimy się temu przeciwstawić i zmniejszyć skalę tego zjawiska?

Te pytania od listopada 2015 r. na specjalnych warsztatach stawiali sobie młodzi ludzie, którzy jako Pionierzy Równości uczyli się, jak walczyć z szeroko rozumianym hejtem. Swoją praktyczną wiedzę mogli wykorzystać m.in. realizując wystawę fotograficzną i wtorkową konferencję.


— Na debatę zaprosiliśmy osoby reprezentujące mniejszości religijne, seksualne oraz jednego z elbląskich polityków. Są to osoby, które w swoich społecznościach działają na rzecz równości i tolerancji — opowiada Michał Pawłowski, koordynator przedsięwzięcia ze Stowarzyszenia Elbląg Europa. — W trakcie wydarzenia będzie można obejrzeć wystawę zdjęć o tematyce związanej z dyskryminacją i mową nienawiści. Zdjęcia wykonali uczestnicy projektu.

Jedną z prelegentek konferencji była Lubne Raad Al- Hamdani. Pół Polka, pół Irakijka. Urodziła się w Iraku, lecz od 9 lat mieszka w Warszawie i pracuje jako lekarz. Lubna jest także działaczką przeciwdziałającą mowie nienawiści i koordynatorką projektu "muzułmanki_warszawianki".

Młoda kobieta stoi na stanowisku, że trzeba twardo przeciwstawiać się mowie nienawiści.
— Jeżeli widzimy jakieś przejawy nietolerancji czy krzywdę innego człowieka, tylko i wyłącznie dlatego, że wygląda on inaczej albo ma inne poglądy, to musimy reagować, bo stanie z boku i przyglądanie się tylko wzmacnia te osoby, które dopuszczają się dyskryminacji. Uważam, że w takich sytuacjach trzeba reagować przynajmniej słowem — mówi Lubne Raad Al- Hamdani.

I wskazuje, że to niewiedza jest największym wrogiem tolerancji.
— Hejtują zazwyczaj ci, którzy mało wiedzą, są zamknięci w swojej wizji świata czy danego problemu. Ja sama spotkałam się z przejawami nietolerancji, ale mam taki charakter, że nie bardzo biorę sobie do sera słowa hejterów. Hejt i nietolerancję może zniszczyć jedynie słowo, konstruktywna i spokojna rozmowa. Kontakt z drugim człowiekiem może zmienić świat na lepsze — dodaje Lubne Raad Al- Hamdani.
AS

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Hanka #1938726 | 83.18.*.* 23 lut 2016 23:18

    Też mi autorytet, kobieta której idea fix to "nawracanie" polskich dziewczyn na islam. To taki jej dżihad. Uważajcie na wilki w owczej skórze.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)