Wystawa dwóch młodych artystek w Galerii El

2016-02-24 10:18:54(ost. akt: 2016-02-24 10:22:58)
Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Anny Waligórskiej i Marii Szachnowskiej, który odbędzie się 3 marca 2016 r. o godz. 18. Na wernisaż wstęp wolny.
Anna Waligórska urodziła się w 1979 r. w Bydgoszczy. Oprócz malarstwa zajmuje się malarstwem ściennym, witrażem, grafiką warsztatową, scenografią. Obecnie pracuje na Akademii Sztuk Pięknych na stanowisku asystenta w pracowni malarstwa ściennego i witrażu. W 2012 r. artystka wygrała konkurs na grafikę ścian osłonowych wiat przystankowych Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

W latach 1999-2000 studiowała malarstwo na Uniwersytecie Zielonogórskim w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej. W latach 2000-2005 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w pracowni dyplomowej Profesora Hugona Laseckiego, potem w pracowni Profesora Macieja Świeszewskiego. Dyplom z malarstwa w pracowni profesora Macieja Świeszewskiego, aneks z malarstwa ściennego (w Szpitalu Onkologicznym w Gdańsku) i witrażu pod kierunkiem profesora Andrzeja Dyakowskiego w 2005 roku. W 2003 r. była asystentką-stażystką u profesora Andrzeja Markowicza w pracowni scenografii i projektowania plastycznego.

Maria Szachnowska ma 26 lat. W latach 2009-2014 studiowała rysunek i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego z aneksem w Pracowni Scenografii i Pracowni Tkaniny Artystycznej. Obecnie studentka studiów doktoranckich na ASP w Gdańsku. Artystka projektowała scenografię i kostiumy do spektaklu „W 80 dni dookoła świata” w reżyserii Konrada Szachnowskiego w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu w 2015 r. Zajmuje się malarstwem i tkaniną.

Tak o wystawie pisze jej kurator, Jarosław Denisiuk:
— W postawach twórczych obu artystek interesujący jest dialog z konwencją przedstawienia wizerunku kobiecego oraz pytania o normy estetyczne towarzyszące postaci kobiety w malarstwie. Malarki z jednej strony czują potrzebę odniesienia się do tradycji malarstwa, jego medium, przy jednoczesnym nieusuwaniu z pola zainteresowań dbałości o warsztat, czy zaplecza formalnego. Z drugiej zaś, obie postawy charakteryzuje poszukiwanie rozwiązań alternatywnych konwencji przedstawiania, ożywiających medium malarskie […]"

Wystawa będzie czynna do 4 kwietnia 2016 r.