Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Dla kogo tytuł SuperSołtysa? Sprawdź, kto jest liderem

2016-02-27 12:00:00 (ost. akt: 2016-02-27 10:16:46)
Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, we wsi Lesiska w ubiegłym roku udało się wymienić stojący przy drodze ponaddwudziestoletni drewniany krzyż

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, we wsi Lesiska w ubiegłym roku udało się wymienić stojący przy drodze ponaddwudziestoletni drewniany krzyż

Autor zdjęcia: arch. Natalii Ciarcińskiej

Sołtysów, którzy świetnie wypełniają swoje obowiązki, jest w powiecie elbląskim wielu. Jednak w naszym plebiscycie na SuperSołtysa może wygrać tylko jeden. Głosowanie za pomocą sms-ów trwa tylko do najbliższego czwartku do godz. 23.00.

Wraz z kolejnym tygodniem głosowania odebraliśmy w redakcji kolejne telefony od mieszkańców powiatu elbląskiego, którzy chcieli pochwalić swoich sołtysów. Głosy poparcia popłynęły m.in. pod adresem Natalii Ciarcińskiej, która od roku jest sołtysem Lesisk (gmina Godkowo).

— To młoda pani sołtys, która jest bardzo aktywna i bardzo dobrze działa na rzecz wsi — przekonuje jeden z mieszkańców.
Natalia Ciarcińska to także jedna z liderek głosowania Czytelników na SuperSołtysa powiatu elbląskiego. Kiedy wczoraj oddawaliśmy ten artykuł do druku zajmowała drugie miejsce, a do prowadzącego w głosowaniu Adama Becmerowicza (Karczowiska Górne) dzieliło ją zaledwie kilkanaście głosów.
Pani Natalia ma 30 lat. Właśnie mija rok, odkąd została sołtysem Lesisk. To jej pierwsza kadencja na tym stanowisku. 
— Wszystko zaczęło się od tego, że pracuję w świetlicy wiejskiej. Z tej okazji miałam okazję współpracować z poprzednim sołtysem, wójtem gminy... Podczas ubiegłorocznych wyborów sołtysa mieszkańcy postawili na mnie — opowiada.

I bardzo szybko podbiła serca mieszkańców, czego najlepszym dowodem są wyniki głosowania w naszym plebiscycie.
— W ubiegłym roku udało nam się wymienić ponad 20-letni krzyż, który stał przy drodze i był w kiepskim stanie. To zasługa wielu osób: jeden pan dał drewno, wspólnie wyrównaliśmy ziemię, ułożyliśmy polbruk wokół nowego krzyża. Odbyło się uroczyste poświęcenie krzyża. Plany na najbliższą przyszłość? Chcemy ogrodzić staw, mamy już siatkę — mówi pani Natalia.


Jaki według niej powinien być dobry sołtys?
— Powinien być otwarty, pomocy, dostępny — wylicza. — Ważna jest dyspozycyjność, bo mieszkańcy przychodzą ze swoimi problemami o różnych porach, zdarza się także, że w nocy. Musi być także sympatyczny, żeby mieszkańcy nie bali się dzielić z nim swoimi problemami. Staram się takim być — dodaje.

Sołtys to oczywiście urząd, ale w dzisiejszych czasach to przede wszystkim lider lokalnej społeczności. Takich najaktywniejszych liderów chcemy pokazać. Stąd pomysł na zorganizowanie plebiscytu na „SuperSołtysa 2016” z terenu powiatu elbląskiego. Zwycięzcę wskażą nasi Czytelnicy, którzy swoich faworytów mogą popierać głosując sms-owo.

Tytuł trafił do sołtysa, który otrzyma najwięcej prawidłowo oddanych sms-ów. Na liście kandydatów mamy 48 nazwisk. Głosowanie trwa do 3 marca do godz. 23.00. Żeby poprzeć swojego faworyta należy wysłać sms pod nr 71160 o treści de.nps.x - gdzie x to przypisany konkretnemu sołtysowi. Koszt sms to 1,23 zł z VAT. Każdy może wysłać dowolną liczbę głosów.
AKT
Aktualne wyniki na SuperSołtys powiatu elbląskiego

Źródło: Dziennik Elbląski