Rozmawiali o tajemnicach parafialnych ksiąg

2016-02-29 11:31:59(ost. akt: 2016-02-29 21:06:53)
Konferencja odbyła się w Seminarium Duchownym w Elblągu

Konferencja odbyła się w Seminarium Duchownym w Elblągu

Autor zdjęcia: fot. Michał Kalbarczyk

O historii, znaczeniu i renowacji zabytkowych ksiąg parafialnych diecezji elbląskiej rozmawiano w poniedziałek (29.02) podczas konferencji "Życie lokalnych społeczności w Prusach Królewskich wpisane w księgi metrykalne", która odbyła się w seminarium duchownym.
— Księgi metrykalne mają bezcenną wartość historyczną. Niekiedy na podstawie jednej z nich można napisać historię całej parafii — mówi ks. prof. Wojciech Zawadzki, dyrektor Archiwum Diecezji Elbląskiej.
We wpisach proboszczów sprzed lat przewija się nie tylko „wielka” historia, ale także ta codzienna. Ludzkie szczęścia i dramaty.


O sposobach renowacji tych ważnych zabytków mówiła Joanna Sroka. Konserwator zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej była w pięcioosobowym zespole, który w ubiegłym roku zajmował się odnawianiem trzynastu ksiąg parafialnych diecezji elbląskiej.
— Do produkcji większości z nich użyto wysokiej jakości papieru, więc księgi były w dość dobrym stanie. Zabytki niszczyła jednak wilgoć, grzyby, światło i oczywiście użytkowanie — mówi Sroka.

Księgi przeszły czyszczenie mechaniczne oraz chemiczne, czyli ciepłą kąpiel w specjalnym roztworze. Tam, gdzie papier był wykruszony, braki uzupełniono. Na koniec strony odprasowano.
— Odrestaurowane księgi będą przechowywane w specjalnych futerałach, które ochroni je przed destrukcyjnym działaniem światła oraz zakurzeniem. Obłożono je również w obwoluty z materiału, który zapobiegnie przedostawaniu się zanieczyszczeniom. Raz na kilka lat potrzebny będzie przegląd konserwatorski ksiąg — mówi Sroka.

W programie konferencji znalazły się m.in. również wykłady: ks. dr hab. Mieczysława Różańskiego "Dzieje ksiąg metrykalnych na ziemiach polskich", ks. prof. dr hab. Andrzeja Kopiczko "Urodzenia i chrzty w parafii Wrzesina w świetle ksiąg metrykalnych z lat 1659-1945" , ks. prof. dr hab. Jana Wiśniewskiego "Kociewskie księgi metrykalne na przykładzie parafii Gniew w XVII-XVIII w.", dr Tomasza Rembalskiego "Małżeństwa drobnej szlachty kaszubskiej w świetle metryk parafii Borzyszkowy w pierwszym okresie zaboru pruskiego (1772–1806)" oraz ks. prof. dr hab. Wojciecha Zawadzkiego "Ożenki katolickie jako element ruchu migracyjnego w nowożytnym Elblągu".
daw

Andrzej Zawadzki Ks. Wojciech Zawadzki, dyrektor Archiwum Diecezji Elbląskiej

Źródło: Dziennik Elbląski