Rozmów o przyszłości szpitali ciąg dalszy. "Nie będzie zwolnień"

2016-03-03 16:09:59(ost. akt: 2016-03-03 16:21:13)
Szpital miejski w Elblągu

Szpital miejski w Elblągu

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Podczas połączenia dwóch elbląskich szpitali z ul. Żeromskiego i Komeńskiego nie będzie zwolnień pracowników — taką informacje potwierdzono podczas kolejnego posiedzenia zespołu powołanego przez prezydenta Elbląga, który zajmuje się tym pomysłem.
— Zatrudnienie w zakresie „białego personelu” nie ulegnie zmianie. Wśród kadry pozamedycznej natomiast zmniejszenie etatów odbywać się będzie jedynie poprzez przechodzenie na emerytury (9 osób)l ub wygaszanie umów na czas określony (6 osób) — czytamy w komunikacie, jaki dotarł do naszej redakcji po posiedzeniu zespołu ds. optymalizacji funkcjonowania miejskich szpitali.

W trakcie posiedzenia przewodniczący zespołu Artur Zieliński apelował o przyjęcie stanowiska w sprawie konsolidacji, na bazie przygotowanego przez dyrektorów szpitali materiału. Przytoczył również pozytywną opinię w tej sprawie dyrektora NFZ w Olsztynie.
— Argumentem przemawiającym za połączenie placówek jest szansa na pozyskanie środków finansowych na planowane inwestycje, które pozwolą na dostosowanie obiektów do standardów określonych przez Ministerstwo Zdrowia. Środki te są zabezpieczone dla trzech elbląskich szpitali w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych BIS Elbląg — informuje elbląski ratusz.

Rozmawiano także o tym, jakie oddziały mają znaleźć się w szpitalach przy ul. Komeńskiego i Żeromskiego. Najwięcej dyskusji w tej kwestii budzi przyszłe funkcjonowanie oddziału położniczo–ginekologicznego ze względu na trwałość projektu, dzięki któremu zmodernizowany został oddział w szpitalu przy ul. Żeromskiego.

W obu spotkaniach uczestniczyła Jolanta Sobierańska–Grenda, niezależny radca prawny, która opracowała ekspertyzę propozycji połączenia obu miejskich szpitali.
— Wyraziła ona swoje poparcie w zakresie konsolidacji dwóch szpitali, gdyż nie jest racjonalnym utrzymywanie dwóch podmiotów leczniczych, ze względu na pogarszającą się sytuację finansową jednego ze szpitali. Omówiła również przepisy prawne, dotyczące łączenia szpitali oraz obowiązki, jakie narzuca projekt nowej ustawy o działalności leczniczej dot. pokrycia wyniku ujemnego SPZOZ przez organ sprawujący nadzór — informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego.