Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Bałtyk wymiera? Rybacy chcą zakazu połowów na 5 lat

2016-03-06 17:56:58 (ost. akt: 2016-03-06 21:33:59)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Pięć lat bez połowów na Bałtyku – to pomysł polskich rybaków na odrodzenie zasobów ryb na morzu. Powodem jest dramatycznie niska liczba ryb w morzu.

Około pięciu lat to czas, w którym wszystkie kraje nadbałtyckie zobligowane zostałyby do całkowitego zaniechania połowów. Rybacy mieliby otrzymać rekompensaty za postój w portach.

Taką decyzję może podjąć tylko Komisja Europejska. Dotyczyć ona ma wszystkich rybaków na Bałtyku, więc także tych z Danii czy Niemiec. Po zamknięciu Bałtyku rybacy mieliby dostać finansowe rekompensaty oraz dofinansowania na przebranżowienie.

Badania naukowców wskazują, że w Bałtyku, oprócz zmniejszonej liczebności ryb, doszło również do sytuacji, że ryby są zagłodzone i nie mają co jeść.

Swoją koncepcję odbudowy zasobów ryb ma także Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Szef tego resortu, Marek Gróbarczyk, mówił ostatnio o katastrofalnej sytuacji dotyczącej zasobów ryb w Bałtyku będącej, efektem niewłaściwej polityki Unii Europejskiej przez minione 7 lat. Zwrócił też uwagę na bardzo szkodliwe w skutkach przemysłowe połowy ryb, dokonywane głównie przez Duńczyków i Szwedów.

Według nieoficjalnych informacji, już w kwietniu tego roku planowany jest pierwszy, czasowy postój rybaków. Wstępnie mówi się o miesiącu lub dwóch całkowitego postoju, za który rybacy otrzymaliby rekompensaty. Nie znane są jednak szczegóły tego projektu. Nie wiadomo również, jak na wstrzymanie połowów zareaguje branża przetwórstwa ryb.

Zdaniem rybaków i urzędników z ministerstwa, jeżeli nie podejmie się żadnych działań, za dwa lata Bałtyk stanie się martwym morzem.

opr. na podstawie informacji gospodarkamorska.pl

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. krzroy #1947859 | 81.190.*.* 7 mar 2016 10:21

  Dorsze wychudzone, wygłodzone, łeb i szkielet. A dlaczego? Rybacy wiedzą! Sami wiosną, w okresie tarła śledzi wyłapują tysiące ton śledzi które nie zdążyły się wytrzeć. Bo najłatwiej, bo ryby w czasie tarła głupieją. Uknuli sobie teorię, że tyle ile odłowią nie wpływa na stan populacji, że ta ilość ikry z której nie wylęgną się małe rybki nie wpływa na system ekologiczny. A dorsze żywią się śledziami! Jednak chyba działanie rybaków w czasie tarła śledzi spowodowało że dorsze są małe, chude i jeszcze trochę takiej "gospodarki" i po prostu wyginą. Teraz w nagrodę za taką gospodarność mieliby dostawać nagrodę przez 5 lat? No chyba przesada!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zasad #1947816 | 91.240.*.* 7 mar 2016 09:02

  Tylko kto zobliguje Rosjan do zaprzestania połowów? Oni bedą mieli gdzieś Komisje Europejską.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. syn_janiny_dziąsło #1947814 | 46.112.*.* 7 mar 2016 09:01

  Zawsze nas dy/mali ..... Dunole, Szwedzi i Rosjanie ......a my cichutko, limity i oczekiwanie. I jakieś psie pieniądze na otarcie głupkom łez. Polacy - weźcie ogarnijcie się i jee/bnijcie porządnie ręką w stół (albo w łeb) tym komisarzom ludowym w Brukseli.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Wędkarz #1947798 | 178.235.*.* 7 mar 2016 08:26

  Uważam, że powinno się wstrzymać połów na jakiś czas bo dorsz to nie dorsz jaki był kilka lat temu a mały bolek. Jest to jakiś pomysł na odbudowanie populacji, bo faktycznie szyprowie łowią bez opamiętania. I tak samo jeśli chodzi o ilości jak i o wielkość ryb. Co do rekompensaty z przestój w portach to komuś się chyba w głowie pomieszało. Jak ja nie idę do fabryki bo mamy przestój to mi nikt nie płaci za to. A wrecz przeciwnie szefostwo wprowadza redukcję kadry. A rybole chcą się ustawić żeby nic nie robić a kase chcą brać. Chamstwo

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. zorz #1947795 | 88.156.*.* 7 mar 2016 08:20

  Wyłowili - niech cierpią. Przewidywali to? Mogli zawczasu szykować się na taką sytuację. Górników utrzymuj, rybaków utrzymuj... A kto i z czego? i w ogóle dlaczego?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)