Dzień Dawcy Szpiku. Przyjdź, może zostaniesz dawcą

2016-03-14 19:47:29(ost. akt: 2016-03-14 14:54:12)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

17 marca w Zespole Szkół w Gronowie Górnym oraz 20 marca w Parafii Błogosławionej Doroty z Mątowów w Elblągu odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku dla każdego pacjenta, który zostanie zakwalifikowany do przeszczepienia.
Inicjatorami akcji, wspólnie z Fundacją DKMS, są Iwona Rutkiewicz, Ewa Orłowska i Jolanta Zelek. Akcję organizują lokalni wolontariusze, wierząc w słuszność idei dawstwa szpiku, która może uratować życie niejednemu człowiekowi. Wystarczył jeden telefon do Alicji Bielawskiej tegorocznej maturzystki uczennicy Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Elblągu i zebrała całą grupę, którą stanowią: Alicja Parzych, Tomasz Ciborowski, Michał Bielawski uczniowie ZSO Nr 2 w Elblągu, Karol Filipek uczeń Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu. Dołączyli do nas Aleksandra Szarejko i Kamila Rogala.

Zdajemy sobie sprawę, że dzięki takim akcjom zwiększamy szanse na drugie życie innym osobom. Pamiętaj, że to Ty decydujesz, od Ciebie zależy, czy ktoś komu możesz pomóc otrzyma od Ciebie „lek życia”, który masz w sobie – szpik.
Może powinniśmy chociaż przez chwilę pomyśleć o innych – tych którzy nas potrzebują. Z naszej strony to tak niewiele – chwila, aby zarejestrować się. Dla innych ta chwila równa się całe życie.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

17 marca 2016 r.
Godzina: 16:00 – 19:00
Miejsce: Zespół Szkół w Gronowie Górnym
Adres: ul. Szmaragdowa 5, Gronowo Górne

20 marca 2016 r.
Godzina: 09:00 – 13:30
Miejsce: sala przy Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Błogosławionej Doroty z Mątowów
Adres: ul. Rawska 16 A, Elbląg

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia. Od ponad 6 lat Fundacja DKMS Polska wraz z osobami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa, organizuje w różnych miejscach Polski, Dni Dawców Szpiku. Akcje pod tym hasłem prowadzone są przez okrągły rok i zwiększają szansę na znalezienie Dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia.

Źródło: Dziennik Elbląski