Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Zakończyli Tydzień Węgierski w Elblągu

2016-03-23 18:19:33 (ost. akt: 2016-03-23 18:24:19)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Dzień 23 marca obchodzimy jako Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. W Elblągu Tydzień Węgierski zorganizowało Międzyszkolne Koło Historyczne, wspierając Szkołę Podstawową Nr 18, której patronem jest uwielbiany przez Węgrów ich bohater narodowy Franciszek II Rakoczy.

Przyjaźń między Polakami i Węgrami opisana w tak wyrazistych słowach przez Stanisława Worcella jest bezsprzecznie ewenementem w dziejach narodów, państw Europy środkowowschodniej. Jest to fenomen wart wręcz pracy naukowej, gdyż i Polacy i Węgrzy, jak mogą, tak zacierają wszelki ślady konfliktów i rywalizacji, które przecież były w świadomości narodów. Rzadko też kiedy parlamenty państw dekretują taką przyjaźń publicznie, a w przypadku Węgier i Polski tak właśnie jest.

Dzień 23 marca obchodzimy jako Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. W Elblągu, licząc na własne środki, Tydzień Węgierski zorganizowało Międzyszkolne Koło Historyczne, wspierając Szkołę Podstawową Nr 18, której patronem jest uwielbiany przez Węgrów ich bohater narodowy Franciszek II Rakoczy. W jego życiu nasze miasto miało znaczenie, albowiem to u nas podjął on decyzję o emigracji do Francji tuż po upadku ponad dziesięcioletniego powstania, którym kierował, walcząc o odzyskanie niepodległości, przeciwko Austrii. W Elblągu przebywał też Józef Bem, nasz bohater spod Igań i Ostrołęki, który na Węgrzech przeszedł do legendy, walcząc w obronie niepodległości Węgier na przełomie 1848 i 1849 roku. To od manifestacji pod jego pomnikiem w 1956 roku zaczęło się krwawo stłumione przez Związek Sowiecki powstanie antykomunistyczne.

Całość złożonej ponad tysiącletniej historii Węgier i Polski została przedstawiona w wykładach, jakie miały miejsce w Bibliotece im. C. K. Norwida. Kończąc Tydzień Węgierski, uczniowie Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych postawili pod Bramą Targową pomnik, na którego cokole znlazły się postacie potwierdzające słynne słowa:

„Polak, Węgier dwa bratanki
I do szabli i szklanki.
Oba zuchy, oba żwawi,
Niech im Pan Bóg błogosławi.”

Te postacie to Franciszek II Rakoczy, Józef Bem i jeden z największych poetów węgierskich Sándor Petőfi. Dlaczego oni? Bo z Elblągiem, naszym miastem, zetknął ich los.

W następnych latach Międzyszkolne Koło Historyczne będzie kontynuować inicjatywę tego Tygodnia Węgierskiego w Elblągu. Naszą akcją zainteresowaliśmy Dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie pana Janosa Tischlera i mamy nadzieję, że będzie to początkiem wspaniałej współpracy.

Piotr Imiołczyk

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB