Ocalą od zapomnienia zabytki Warmii
2016-03-31 09:22:49(ost. akt: 2016-03-31 09:27:46)
Najpierw ratowali od zapomnienia żuławskie domy podcieniowe, teraz to samo zrobią z zabytkami warmińskich wsi. Elbląski „Światowid” dostał grant w wysokości 95 tys. zł na ochronę i popularyzację dziedzictwa kulturowego Warmii.
Zachowało się na Warmii wiele dzieł sztuki z minionych epok, przede wszystkim dzieł sztuki sakralnej. Pejzaż warmiński aż prosi o to, by go kontemplować i uwieczniać, ale przede wszystkim, żeby go doceniać, troszczyć się o niego i chronić.
Dlatego w ciągu najbliższych dwóch lat Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, wraz z partnerami, zrealizuje szereg działań na rzecz Warmii pod wspólną nazwą „Warmio, quo vadis?”. Na realizację projektu centrum dostało grant z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 95 tys. zł.
Projekt, który ruszy już za kilka tygodni, jest pokłosiem m.in jednego z programów „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”, który także był realizowany przez CSE „Światowid”.
— Teraz, współpracując z instytucjami, specjalistami i pasjonatami z różnych miejsc regionu, będziemy chcieli zwrócić uwagę na kulturowe dziedzictwo Warmii. Projekt zakłada m.in. przeprowadzenie etnologicznych badań terenowych na temat aktualnego stanu zachowania wybranych elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego na terenie powiatów lidzbarskiego i bartoszyckiego, które leżą przy historycznej granicy Warmii z Mazurami — mówi Agnieszka Jarzębska, kierownik Wirtualnego Centrum Kultury i koordynatorka projektu.
Wybrane zabytki wsi warmińskiej należące do najciekawszych, najważniejszych i najbardziej zagrożonych, zostaną udokumentowane w formie skaningu 3D. W planach jest także digitalizacja, czyli zeskanowanie wizerunku jednego z kościołów pielgrzymkowych, folwarku złożonego z domu mieszkalnego i budynków gospodarczych lub dwóch wiejskich domów mieszkalnych oraz dziesięciu kapliczek. Wszystko po to, by nowocześnie zarchiwizować najcenniejsze zabytki Warmii oraz ocalić je od zniszczenia i zapomnienia.
Przy wyborze obiektów pracownicy „Światowida” będą korzystali m.in. z wiedzy muzealników z Olsztyna, Fromborka i Elbląga.
— Na razie nie wskazujemy dokładnie miejsc, w których zabytki się znajdują. Będziemy je wybierać po rozmowach z ekspertami: naukowcami czy pasjonatami z holistycznym spojrzeniem na obszar całej Warmii — dodaje Agnieszka Jarzębska.
— Na razie nie wskazujemy dokładnie miejsc, w których zabytki się znajdują. Będziemy je wybierać po rozmowach z ekspertami: naukowcami czy pasjonatami z holistycznym spojrzeniem na obszar całej Warmii — dodaje Agnieszka Jarzębska.
Materiały ze skaningu zostaną opracowane także pod kątem naukowym, a następnie przekazane instytucjom, które zajmują się ochroną i konserwacją zabytków, muzeom, właścicielom oraz opiekunom obiektów. W ramach projektu organizowane będą także liczne spotkania ze specjalistami, znawcami i pasjonatami Warmii, a chętni będą mogli wziąć udział w plenerze i warsztatach artystycznych. Wydany zostanie także album, prezentujący współczesny krajobraz kulturowy Warmii i wsi warmińskiej.
AS
AS
Źródło: Dziennik Elbląski
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)
Kuba #1965166 | 193.107.*.* 31 mar 2016 15:49
Bardzo ładnie. Brawo!
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz