Przecieki na wałach Kanału Elbląskiego. Przyjrzą się im specjaliści
2016-04-04 11:59:46(ost. akt: 2016-04-04 12:02:09)
Specjaliści sprawdzą stan wałów Kanału Elbląskiego. Na wynajęcie ekspertów zdecydował się zarządca tego szlaku wodnego, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, po tym jak zauważono przecieki na odcinku od Buczyńca do Całun.
Przecieki wałów na odcinku Buczyniec-Całuny zauważono niedawno, po minionym sezonie turystycznym. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, do którego należy opieka nad Kanałem Elbląskim, przekonuje, że od razu naprawiono wały i przecieki nie zaszkodziły urządzeniom hydrotechnicznym.
— To nie były wielkie przesiąki — mówi Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy RZGW w Gdańsku.
Mimo to RZGW zdecydował się na wynajęcie ekspertów, którzy sprawdzą dziesięciokilometrowy odcinek wałów, właśnie pod tym kątem.
— Obiektowi nic nie zagraża. Ale chcemy, by specjaliści sprawdzili stan wałów na tym odcinku, gdzie wcześniej wykryliśmy przecieki — wyjaśnia Pinkiewicz.
— Obiektowi nic nie zagraża. Ale chcemy, by specjaliści sprawdzili stan wałów na tym odcinku, gdzie wcześniej wykryliśmy przecieki — wyjaśnia Pinkiewicz.
Specjaliści zbadają więc odcinek od 36 do 46 kilometra kanału, czyli od pochylni Buczyniec do pochyli Całuny. Przypomnijmy, że obiekt przeszedł gruntowny, wart 115 mln złotych, remont, który zakończył się w połowie ubiegłego roku. Skąd więc przecieki?
— Wały kanału nie były objęte projektem rewitalizacji. Na ich stan ma wpływ po prostu zużycie, nie były naprawiane od czasu budowy obiektu — wyjaśnia rzecznik.
Bogusław
Pinkiewicz dodaje, że właśnie remont kanału, a dokładnie spuszczenie z niego wody, miało wpływ na stan obwałowania.
— Podczas remontu wały obeschły, później znów napełnione zostały wodą. Ta czynność mogła nie pozostać bez wpływu na ich stan — wyjaśnia rzecznik.
Eksperci mają wyruszyć w teren jeszcze przed początkiem sezonu żeglugowego na kanale, czyli przed pierwszym maja.
Eksperci mają wyruszyć w teren jeszcze przed początkiem sezonu żeglugowego na kanale, czyli przed pierwszym maja.
Przypomnijmy, że remont Kanału Elbląskiego rozpoczął się w październiku 2012 r. Kosztował 115 milionów złotych, z czego ponad 48 milionów pochodziło z funduszy unijnych. Objął kapitalny remont na odcinku pięciu zabytkowych pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, i Całuny), czterech śluz (Miłomłyn, Zielona, Ostróda, Mała Ruś) oraz odmulanie i umocnienie linii brzegowej niektórych odcinków na szlaku Kanału Elbląskiego. Została także odnowiona Izba Historii Kanału Elbląskiego w Buczyńcu, którą w tym roku ponownie zaopiekuje się Żegluga Ostródzko-Elbląska.
daw
daw
Źródło: Dziennik Elbląski
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)
przeciek #1969406 | 83.23.*.* 5 kwi 2016 22:59
Jest przeciek przed pochylnią Jelenie od strony pochylni Oleśnica, przy feralnym moście, który nie ma właściciela.
odpowiedz na ten komentarz
xx2 #1968929 | 188.146.*.* 5 kwi 2016 14:21
Już w tamtym roku były przecieki .W ogródkach woda stała i ludzie warzyw nie mieli.
odpowiedz na ten komentarz
jaściekawski #1968189 | 37.8.*.* 4 kwi 2016 14:09
a ktoś robił ekspertyzy wpływu osuszania wałów?
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz