Nie czekaj, to może być autyzm. Ruszają bezpłatne konsultacje

2016-04-09 11:14:00(ost. akt: 2016-04-08 15:11:57)
Od lewej: Elwira Giesek-Pacholska i Natalia Jung- Kędzierska zachęcają do udziału w bezpłatnych konsultacjach

Od lewej: Elwira Giesek-Pacholska i Natalia Jung- Kędzierska zachęcają do udziału w bezpłatnych konsultacjach

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Moje dziecko jest wycofane, nie mówi, czy ma autyzm? W poniedziałek ruszają bezpłatne konsultacje dla rodziców.
Samodzielny Publiczny Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Królewieckiej zaprasza od poniedziałku (11 kwietnia) na bezpłatne konsultacje w sprawie zaburzeń rozwojowych i autyzmu.
— Jeżeli coś nas niepokoi w zachowaniu dziecka, to nie czekajmy. Zwróćmy się do specjalistów — przekonują terapeutki z ośrodka przy ul. Królewieckiej.
— Błażej miał dwa lata, gdy pojawiły się pierwsze, niepokojące objawy — wspomina pani Ania, mama 3,5-latka. — Przestał mówić, zrobił się wycofany, nie cieszył się na nasz widok, nie reagował na nas.... Później przyszły zabawki układane w rzędy, kręcenie się w koło. Poszliśmy do lekarza... Po kilku miesiącach dostaliśmy diagnozę - autyzm — dodaje.

Terapeuci wyjaśniają, że to właśnie rodzic, który spędza z dzieckiem najwięcej czasu, jest w stanie zauważyć te najwcześniejsze objawy zaburzeń rozwoju. Nie należy ich bagatelizować.
— Autyzm diagnozuje się od 3 do 12 roku życia. Jednak pierwsze objawy mogą być widoczne już u półrocznego niemowlaka — mówi Elwira Giesek-Pacholska, psycholog z ośrodka przy ul. Królewieckiej.

Jakie to mogą być objawy. — Dziecko niechętnie nawiązuje kontakt wzrokowy, nie jest zainteresowane twarzą rodzica, nie rozpoznaje mamy po głosie, nie pojawia się uśmiech na widok znanej osoby, chęć dzielenia emocji z rodzicami czy naśladowania. To są delikatne symptomy, ale dla matki i ojca zauważalne — wylicza Natalia Jung- Kędzierska, psycholog pracujący z dziećmi autystycznymi.
Terapeutki przekonują, że te pierwsze objawy nie muszą oznaczać, że dziecko ma autyzm.
 Zachęcają jednak zaniepokojonych rodziców do przyjścia na konsultację, choćby po to, żeby rozwiać obawy.

— Liczymy się z tym, że w większości przypadków, to będą tylko niepokoje rodzica — przyznaje pani Elwira. — Mamy nadzieję, że po prostu je wyciszymy, uspokoimy i damy poczucie bezpieczeństwa i wiedzy. Jednak jeśli będą to objawy, zachowania, które nas również zaniepokoją, to pokażemy drogę, którą trzeba dalej przejść
— Cały czas to mówię i będę mówiła: autyzm to zaburzenie, które poddajemy terapii. Im wcześniej ją rozpoczniemy, tym lepsze są efekty. Jeśli coś nas niepokoi, nie należy czekać. To rzeczywiście nie musi być nic strasznego, ale to może świadczyć również o zaburzeniu, jakim jest autyzm. Zachęcam do tego, żeby nie czekać, a konsultować się ze specjalistami — przekonuje pani Natalia.
Na bezpłatne konsultacje w ośrodku przy ul. Królewieckiej można umówić się telefonicznie dzwoniąc pod numer 55 232 74 50.
Natasza Jatczyńska



Źródło: Dziennik Elbląski