środa, 21 sierpnia 2019. Imieniny Franciszka, Kazimiery, Ruty

Wideokonferencja ministra Macierewicza w elbląskiej dywizji

2016-04-11 12:10:00 (ost. akt: 2016-04-11 12:28:02)

Na tzw. ścianie wschodniej przybędzie nowych jednostek wojskowych. W 2017 roku na granicy polsko-rosyjskiej zostaną rozlokowane trzy brygady. O potrzebie zwiększenia liczebności polskiej armii mówił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, podczas wideokonferencji zorganizowanej w Elblągu.

Wideokonferencję na żywo obserwowali dziennikarze oraz żołnierze w elbląskim sztabie 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu. To właśnie żołnierze tej jednostki stanowią trzon zmiany, która obecnie stacjonuje w Afganistanie.
— W tej chwili służy tam około 200 żołnierzy, a organizatorem tej zmiany jest właśnie 16 PDZ, a konkretnie 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana — tłumaczył gen. Marek Sokołowski, który pełni obowiązki dowódcy elbląskiej dywizji.

Podczas spotkania minister obrony narodowej Antoni Macierewicz mówił o potrzebie wprowadzenia zmian w polskiej armii.
— Poprzednie kierownictwo MON w tzw. białej księdze bezpieczeństwa wskazywało, że w Europie nie będzie wojny, a Polska jest bezpieczna. Na podstawie tych założeń planowano wprowadzić 14 projektów dotyczących modernizacji polskiej armii. Tymczasem miesiąc po opracowaniu planu wybuchła wojna na Ukrainie. Programy muszą więc zostać zmienione — podkreślał minister Macierewicz.

Główny priorytet, jaki stawia przed sobą nowe kierownictwo MON, to wzmocnienie i rozbudowa polskiej armii, przede wszystkim na tzw. ścianie wschodniej, która obejmuje m.in. woj. warmińsko-mazurskie. Obecnie zawodowe wojsko polskie liczy niespełna 100 tysięcy żołnierzy. Jak zapowiada minister Macierewicz, na przełomie 2017 i 2018 r. liczba żołnierzy w kraju powinna się zwiększyć o 35 tysięcy osób.
— Stworzymy brygady obrony terytorialnej, które będą wsparciem dla wojska. Myślę, że chętnie zaangażują się w nie żołnierze, którzy odchodzą z wojska — dodaje Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON.

I tak na wzmocnienie może liczyć np. jednostka w Braniewie, która jest w trakcie kompletowania kolejnego batalionu zmechanizowanego.
— W niedalekiej odległości od Elbląga, tuż przy granicy z Rosją, będziemy chcieli stworzyć jak największe siły obronne. W ministerstwie jest już gotowy projekt w tej sprawie. Trzy pierwsze brygady obrony terytorialnej rozlokowane na wschodniej granicy mają zacząć działać w styczniu 2017 r., a pełną gotowość uzyskają do połowy następnego roku. Kolejne będą tworzone systematycznie. Na razie nie mówimy o dokładnych ich lokalizacjach. Myślę, że jeszcze w czerwcu będziemy znali więcej szczegółów — uzupełniał rzecznik MON.

Jak podkreślał Bartłomiej Misiewicz, po sformowaniu nowego rządu po wyborach w 2015 r. zmiany w polskiej armii już zostały wprowadzone.
— To m.in. zmiana ustawowego ograniczenia służby żołnierzy kontraktowych do 12 lat oraz zmiana zasady odbywania służby przez wojskowego na niższych stanowiskach niż posiadany stopień. Ta ostatnia zmiana powinna wejść w życie w ciągu dwóch najbliższych miesięcy — wskazywał rzecznik MON.
as

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. * #1973827 | 46.112.*.* 11 kwi 2016 14:21

  ...nie za blisko granicy z Rosją te Brygady,nawet nie zdążą się rozwinąć , no chyba że będą się rozwijać mobilizacyjnie pod kontrolą Rosjan.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. bemowo piskie #1973793 | 31.61.*.* 11 kwi 2016 13:12

  Przykładowy system przechwytywania ,czytania myśli „Syntetyczna telepatia” z ang „Artificial Telepatia” .System komunikacji oparty na myśli , elektroniczne przekazanie myśli bezpośrednio do mózgu i z mózgu. Technologia identyczna jak telefonu komórkowego ,to tak jakby mówić przez telefon, ale nigdy nie używając głosu .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. demoS #1973792 | 31.61.*.* 11 kwi 2016 13:09

  100tyś zołnierzy ( .... tyś w administracji biurowej ) +35tyś Brygady obrony terytorialnej to zamało by sie obronić na odcinku z Obwodem Kaliningradzkim.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz