Niedziela, 21 lipca 2019. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Bilet do teatru za 400 groszy

2016-04-23 20:05:52 (ost. akt: 2016-04-22 14:40:42)
Leszek Andrzej Czerwiński (z lewej) i Marcin Tomasik w "Dziełach wszystkich Szekspira"


Leszek Andrzej Czerwiński (z lewej) i Marcin Tomasik w "Dziełach wszystkich Szekspira"


Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Polskie teatry po raz drugi grać będą za grosze, wśród nich elbląski Teatr im. Aleksandra Sewruka. 21 maja zaprezentuje spektakl „Dzieła wszystkie Szekspira”.

21 maja teatry publiczne w całej Polsce zagrają swoje spektakle w ramach organizowanej już po raz drugi akcji „biletu za grosze”. Przypominamy, że w ubiegłym roku jego cena – 250 groszy – nawiązywała do okrągłej rocznicy 250-ciolecia istnienia teatru publicznego w Polsce. W tym roku odwołuje się z kolei do 400 letniej rocznicy śmierci dramatopisarza wszech czasów – Williama Szekspir. Bilety w cenie 400 groszy (4 zł) będzie można kupić osobiście w kasach teatrów. Sprzedaż rozpocznie się 14 maja.

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji „bilet za grosze” jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Ubiegłoroczna akcja cieszyła się ogromnym powodzeniem – w 100 polskich teatrach na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale.
— Zależało nam na tym, aby w tym wyjątkowym dla polskiego teatru roku otworzyć się na nową publiczność i zaprosić ją do miejsca, które ma w Polsce szczególne znaczenie – podkreśla Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego. - Liczyliśmy, że Dzień Teatru Publicznego, obchodzony właśnie w ten sposób, zostanie z nami na dłużej. I to się udało – dodaje.

W tym roku cena biletu jest bezpośrednim nawiązaniem do 400 rocznicy śmierci Williama Szekspir. Stąd 21 maja na teatralnych scenach zagości tak wiele inscenizacji utworów tego dramatopisarza. Do akcji przyłączyło się 90 teatrów publicznych z całej Polski.

Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, który podobnie jak w ubiegłym roku, przyłączył się do akcji „bilet za grosze”, zaprezentuje spektakl „Dzieła wszystkie Szekspira” Adama Longa, Daniela Singera i Jessa Winfielda, w przekładzie i adaptacji Włodzimierza Kaczkowskiego i w reżyserii Lesława Ostaszkiewicza. Na scenie zobaczymy zdobywcę tegorocznego „Aleksandra” za najlepszą rolę męską – Marcina Tomasika, a także Piotra Szejna i Piotra Boratyńskiego.

Tegorocznej akcji będzie towarzyszyło hasło „Grosze grają rolę”, które ma także przypominać, że bez finansowego wsparcia z publicznych pieniędzy, polski teatr publiczny, jako idea i jako konkretne miejsca na mapach polskich miast, nie mógłby istnieć. Sprzedaż biletów rozpocznie się 14 maja i będzie prowadzona, podobnie jak w ubiegłym roku, wyłącznie w kasach teatrów. Organizatorom zależy, aby widzowie przypomnieli sobie którędy wiedzie droga do teatru oraz aby dla wszystkich „droga do biletu” była podobna.

Akcja „Bilet za 400 groszy” jest akcją ogólnopolską, finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB