Poniedziałek, 23 kwietnia 2018. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

Uczniowie Zespołu Szkół w Pasłęku z wizytą na Litwie

2016-04-26 10:12:46 (ost. akt: 2016-04-26 10:20:08)
Zwiedzanie Wilna przez uczniów ZS Pasłęk

Zwiedzanie Wilna przez uczniów ZS Pasłęk

Autor zdjęcia: arch. organizatorów

Dwunastu uczniów Zespołu Szkół w Pasłęku gościła na Litwie.

W styczniu 2016 r. Towarzystwo Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego w Pasłęku wzięło udział w otwartym konkursie wniosków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie. Złożony projekt stowarzyszenia uzyskał akceptację Komitetu na realizację zadania „Bogactwo, zagrożenia ekologiczne i ochrona Morza Bałtyckiego”, przewidującego spotkania dwóch grup młodzieży na Litwie i w Polsce.

Pomysł zrodził się w trakcie realizacji uczniowskiego projektu internetowego „My i Wy – Europejczycy” w ramach programu eTwinning.

— Współpraca uczniów Zespołu Szkół w Pasłęku z partnerami litewskimi była tak ożywiona, iż zainspirowała nas do złożenia wniosku konkursowego. Nasz projekt opiewa na kwotę blisko czterech tysięcy euro, z czego 20 proc. to wkład własny naszego stowarzyszenia. Pozostała kwota została dofinansowana w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej — mówi autor projektu i jego koordynator, prezes TPLO w Pasłęku Tomasz Rozenbajgier.

— W ramach projektu uczniowie mają za zadanie przygotowanie broszury informacyjnej na temat bogactwa, zagrożeń ekologicznych i ochrony Bałtyku, a spotkania obu grup zaplanowano na kwiecień i maj tego roku. Partnerem litewskim jest Gimnazjum im. Meilé Lukšiené w niewielkiej miejscowości Marijampolio pod Wilnem.

Od 18 do 22 kwietnia 2016 r. dwunastoosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół w Pasłęku pod opieką nauczycieli Magdaleny Bała i Tomasza Rozenbajgiera udała się na Litwę, by zrealizować pierwszą część projektu.

— Zostaliśmy bardzo serdecznie i gościnnie przyjęci przez nauczycieli i uczniów szkoły w Marijampolio, którzy przygotowali na nasze powitanie iście królewskie przyjęcie. Podczas pierwszego spotkania mieliśmy okazję dowiedzieć się trochę o sobie wzajemnie. Nasi sympatyczni gospodarze dbali o życzliwą atmosferę podczas wspólnej pracy nad projektem — mówi Magdalena Bała.

Oprócz opracowywania broszury, uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w wykładzie akademickim na temat bogactwa Bałtyku, zajęciach integracyjnych, jak również zwiedzenia stolicy Litwy.

— Wilno wywarło na wszystkich ogromne wrażenie. W programie wycieczki nie zabrakło Ostrej Bramy, Archikatedry, Uniwersytetu Stefana Batorego, baszty Giedymina, pomnika A. Mickiewicza czy też cmentarza na Rossie. Grupa litewska zrobiła nam również niespodziankę, zabierając nas do zabytkowego miasteczka Troki z malowniczym zamkiem na wyspie. Tam również zetknęliśmy się z kulturą Karaimów i spróbowaliśmy ich tradycyjnej potrawy – pierożków zwanych kibinai” — mówi Rozenbajgier.
Wizyta litewskich partnerów zaplanowana jest na 23-27 maja 2016 r.
TPLO w Pasłęku

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB