Wyjdą na ulice, by walczyć o swoje niepełnosprawne dzieci
2016-05-02 09:16:33(ost. akt: 2016-05-02 09:27:27)
Rodzice dorosłych, niepełnosprawnych osób domagają się większej pomocy od państwa. Jak mówią, teraz ich dzieci otrzymują 650 złotych renty. To mało, ale mogą przeżyć dzięki pomocy rodziców. Co się stanie jednak, kiedy ich zabraknie?
Elblążanie, rodzice dzieci niepełnosprawnych chcą zawalczyć o zmianę prawa. Na ręce posła z Elbląga Jerzego Wilka (Prawo i Sprawiedliwość) złożyli petycję w sprawie podniesienia renty socjalnej do wysokości minimalnej płacy i zwiększenia zasiłku pielęgnacyjnego. Ten od dziewięciu lat wynosi 153 zł.
— Piotrek ma upośledzenie umysłowe, padaczkę, problemy z błędnikiem — wylicza Elżbieta Kołakowska z Elbląga. — Muszę mieć go na oku praktycznie przez całą dobę. Nie śpię, tylko łapię chwile drzemki, w nocy wstaję do niego i sprawdzam czy oddycha, czy nie dostał ataku, bo i tak się zdarza.
— Emilka ma 25 lat. Jest osobą niepełnosprawną, nie mówi. Poświęcam jej praktycznie cały swój czas. Nawet jak idę do łazienki, to biorę ją ze sobą — mówi Janina Ostapiuk, mama Emilki. — Nigdzie nie wyjeżdżamy, bo jak ostatnio byłyśmy w sanatorium w Ciechocinku, to tak się namęczyłam, a na dodatek od ludzi słyszałam: „pani ją weźmie, bo ja się boję”. Nie ukrywam jest ciężko. Na córkę otrzymuję zasiłek pielęgnacyjny, ona ma też rentę socjalną. Dobrze, że mam jeszcze swoją emeryturę, tylko z tej państwowej „pomocy” byśmy się nie utrzymały. Chciałabym, żeby ta renta Emilki była większa. Przecież mnie kiedyś zabraknie. Kto się wtedy nią zaopiekuje za te marne grosze? — dodaje.
Takich rodzin w Elblągu jest jednak o wiele więcej. W myśl prawa dzieci niepełnosprawne, gdy kończą 18 lat, tak jak i ich sprawni, rówieśnicy, stają się dorosłe. W tym wieku ich opiekunowie, najczęściej mamy, tracą pieniądze przyznawane na opiekę - w tym roku to 1300 złotych. W zamian niepełnosprawny otrzymuje rentę socjalną w wysokości 644,63 zł na rękę. Sytuacja rodziny dramatycznie się zmienia, niestety, tylko finansowo. Bo przecież niepełnosprawne dziecko nie pójdzie na studia, nie zacznie na siebie zarabiać, a w dalszej perspektywie nie wyprowadzi się z domu. Niepełnosprawnym, mimo, że już dorosłym, nadal trzeba się zajmować, często przed 24 godziny na dobę.
Na razie swoimi problemami zainteresowali elbląskiego posła. W maju wyjdą na ulice.
—Manifestacja odbędzie się 16 maja, o godz 15, przed biurem poselskim przy ul. Czerwonego Krzyża — zapowiada pan Bogdan Gagat, inicjator akcji, tata niepełnosprawnej Marzenki. — Do udziału w manifestacji zachęcamy innych rodziców, a także wszystkich, którzy po prostu chcą nas wesprzeć.
naj
—Manifestacja odbędzie się 16 maja, o godz 15, przed biurem poselskim przy ul. Czerwonego Krzyża — zapowiada pan Bogdan Gagat, inicjator akcji, tata niepełnosprawnej Marzenki. — Do udziału w manifestacji zachęcamy innych rodziców, a także wszystkich, którzy po prostu chcą nas wesprzeć.
naj
Źródło: Dziennik Elbląski
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
opis #1986185 | 83.25.*.* 3 maj 2016 11:51
Lans był zawsze odkąd pamiętam....
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
san #1985854 | 83.25.*.* 2 maj 2016 18:07
RACJA,krol sie lansuje
Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz
aina #1985783 | 93.200.*.* 2 maj 2016 15:29
Wszystkich tu obecnych jestem w stanie zrozumieć ,że walczą o podwyżki na swoje dzieci. Ale co do Pani Król mam obiekcje. A dlaczego rodzice nie płacą alimentów na pani wnuka.To pani też ich oszczędza czy tak oszukuje państwo Polskie. Przecież ma pani emeryturę,siedzi w jakims sejmiku też nie za darmo. Jak było przeprowadzane referendum to Pani je bojkotowała. Czemu Pani nie wychodzila na ulicę jak u władzy było PO lub SLD tylko teraz . Tak Pani tego PIS nie lubi CZy chce pani zabłysnąć. Wstydu kobieto nie masz
Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz