La Belle Époque w Elblągu. Historia dwóch rodów na fotografiach

2016-05-05 09:07:52(ost. akt: 2016-05-05 09:14:03)

Autor zdjęcia: arch. muzeum

Muzeum zaprasza na niezwykłą wystawę, która przeniesie nas do La Belle Époque.
La Belle Époque - „piękna epoka”, tak nazwano okres w dziejach Europy Zachodniej, który nastał pomiędzy końcem wojny prusko-francuskiej (1871) a I wojną światową. Charakteryzował się niesłychanym tempem rozwoju przemysłowego, wzrostem ogólnej zamożności, co sprzyjało rozkwitowi różnych form sztuki, życia naukowego, kulturalnego i społecznego. Wybuch I wojny światowej przerwał ten, jak się wydawało żyjącym na początku XX wieku, nieustający postęp i życie w pokoju.

Także Elbląg przełomu XIX i XX wieku przeżywał kolejną epokę dynamicznego rozwoju. Stał się poważnym ośrodkiem przemysłowym. Powstały tu liczne zakłady, a samo miasto stać było na wiele inwestycji o charakterze komunalnym.

Prezentowana wystawa jest próbą ukazania mniej znanych aspektów tamtej epoki. Jednym z nich jest obraz życia rodzinnego. Kanwą scenariusza stały się dwa niezwykłe dary, jakie otrzymało muzeum.

W 2009 roku pani Dorothee Stelzer King z Nowego Yorku przekazała Muzeum rodzinne materiały biograficzne. Jej dziadkowie ze strony matki: Erna i Fritz Horn wzięli ślub w elbląskim kościele Najświętszej Marii Panny w 1909 roku. Erna była córką Lorenza Basilius, który wraz z żoną Julianą prowadził największe atelier fotograficzne w Elblągu na przełomie XIX i XX wieku. Z ich pracowni pochodzi wiele znanych miłośnikom historii Elbląga zdjęć miasta tego okresu. Fritz Horn (później profesor w zakresie teorii budowy statków) był synem Carla Horna adwokata i notariusza elbląskiego, pasjonata historii. Carl Horn był jednym z członków założycieli Elbląskiego Towarzystwa Starożytności (1873) i innych kulturalnych stowarzyszeń.

W ubiegłym roku zbiory muzealne wzbogacił dar pana Krzysztofa Cegiel. Ofiarował on ponad trzysta archiwalnych fotografii, wśród których większość stanowią fotografie wykonane przez L. Basilius, a konkretnie dotyczą one członków rodzin, które połączyło małżeństwo Erny i Fritza. Oba ofiarowane muzeum zbiory materiałów źródłowych wzajemnie się uzupełniają i dają świetny wgląd w życie codzienne dwóch rodzin, dla których z wielu względów była to także belle époque.

Wernisaż odbędzie się 13 maja o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Źródło: Dziennik Elbląski