Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Nauka i sport na medal! Teraz stawia na medycynę

2016-05-09 07:38:47 (ost. akt: 2016-05-09 07:48:57)
Aleksandra Mazur

Aleksandra Mazur

Autor zdjęcia: nadesłane/II LO Elbląg

Jest doskonałym przykładem tego, że uprawienie sportu nie przeszkadza, a wręcz pomaga w osiąganiu wysokich wyników w nauce. Aleksandra Mazur z Elbląga specjalizuje się w judo i rzuca rywalami na medal. Właśnie zakończyła naukę w II Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu i znalazła się wśród czterech najlepszych uczniów tej szkoły.

Ola trenuje judo w Uczniowskim Klubie Sportowym Tomita Elbląg pod okiem Zbigniewa Wołoszyna. Jeden z klubowych trenerów Paweł Stoba służy jej wsparciem nawet w szkole - jest nauczycielem wychowania fizycznego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu, do którego należy II LO.

Pod koniec kwietnia Ola skończyła naukę w II LO, a swoją postawą udowodniła, że oprócz sukcesów sportowych można mieć też osiągnięcia naukowe - była jedną z czterech najlepszych uczniów szkoły. Podczas uroczystej gali zakończenia roku szkolnego klas maturalnych otrzymała nagrody i wyróżnienie, zajmując drugą lokatę ex aequo z dwoma kolegami.

Ola Mazur przystępuje obecnie zdaje egzaminy maturalne. Uśmiecha się i wesoło opowiada o swoich planach na przyszłość. Sport zostanie już tylko jej hobby, bo wybierając studia medyczne lekarskie i marząc o specjalności chirurga wie, że to zajęcie wypełni jej większość czasu. W Gdańsku i Warszawie są kluby judo, uczęszczanie do których można by pogodzić z nauką… Na pytanie, jak radzi sobie ze stresem przed zawodami odpowiada, że stosuje pozytywne myślenie i tak też zmierzy się z maturą, bo to też zawody.

Postawa Oli Mazur zasługuje na uznanie. Jest bardzo dzielną zawodniczką i bardzo dobrą uczennicą. Skończyła II Liceum Ogólnokształcące ze średnią ocen 5,58 jako najlepsza uczennica w klasie i jedna z najlepszych uczniów w szkole, co potwierdza, że zamiłowanie do sportu można godzić z nauką i na wszystkie te obowiązki można znaleźć czas. Nauczyciele II LO rozumieli jej nieobecność podczas lekcji, stwarzając warunki do uzupełnienia zaległości. Ola zaś, łącząc szkolne i klubowe zobowiązania, sięgała po najwyższe trofea. Sport uczy wytrwałości i siły ducha, a sukcesy tak dobrych jak Ola zawodników i uczniów zarazem niech będą przykładem do naśladowania dla innych.

O sukcesach Oli opowiada Paweł Stoba:
— Ola przez sześć lat reprezentowała szkołę na przeróżnych zawodach: w lekkiej atletyce, unihokeju, rozgrywkach szachowych, piłce koszykowej, biegach na orientację. Była uczennicą naszego Gimnazjum nr 3, a teraz skończyła II Liceum Ogólnokształcące. Wzięła udział w trzydziestu ogólnopolskich i wojewódzkich startach. Dorastając występowała w różnych kategoriach wagowych: 44 kg (2 starty w latach 2010-2011), 48 kg (10 startów w latach 2011-2013), 52 kg (17 startów w latach 2012-2015), 57 kg (1 start w 2016 roku). Mistrzostwa dotyczyły kategorii wagowych 48 kg i 52 kg- Ola wystąpiła w nich odpowiednio raz i cztery razy. Zaczynała trzema startami jako młodziczka w Pucharze Polski Młodziczek i Młodzików w Poznaniu w 2010 r., a 5 marca 2016r. wzięła udział w Pucharze Polski Juniorek i Juniorów w Bydgoszczy.

— Jak można podsumować sportową karierę Oli?
Paweł Stoba: — Ola występowała jako młodziczka przez dwa lata, jako junior młodszy przez cztery lata, junior – cztery lata, senior- jeden rok. W tym okresie wywalczyła szereg medali. W Bydgoszczy 05.03.2016 podczas ostatnich rywalizacji tj. Pucharu Polski Juniorów, w którym wzięło udział ponad dwustu zawodników i zawodniczek z całej Polski, Aleksandra Mazur uzyskała 3 miejsce. Warsaw Judo Open we wrześniu 2015r. zgromadził ponad 1200 zawodniczek i zawodników z 25 państw. Duża frekwencja spowodowała, że w niektórych kategoriach wagowych było ponad 60 zawodników. Na dziesięciu matach przez dwa dni zaciekłych i widowiskowych walk można było oglądać naprawdę dobre judo. Ola zdobyła wtedy brązowy medal w kategorii 52 kg. We wrześniu 2015 roku, gdy w Olsztynie odbyły się Otwarte Mistrzostwa Województwa Juniorów i Juniorek, Juniorów Młodszych i Juniorek Młodszych, Młodzików, Młodziczek i Dzieci, w których wzięło udział 150 zawodników i zawodniczek z województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz z obwodu kaliningradzkiego, Ola zwyciężyła, otrzymując złoto w kategorii 52 kg. Ta lista sukcesów Oli jest bardzo dłuuugaaa…. To bardzo utalentowana i waleczna zawodniczka, a także niezwykle ambitna osoba, więc nie może być inaczej.
Dorota Radomska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB