Oddali hołd więźniom elbląskiego podobozu KL Stutthof [zdjęcia]

2016-05-09 15:08:58(ost. akt: 2016-05-09 15:18:40)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Przy ul. Lotniczej w miejscu, w którymś kiedyś funkcjonował jeden z podobozów KL Stutthof, stoi kamień upamiętniający jego ofiary. W poniedziałek (09.05), w 71. rocznicy wyzwolenia sztutowskiego obozu, pod pomnikiem złożono kwiaty, oddając hołd więźniom.
— W Elblągu upamiętniamy również osoby, które przebywały w elbląskich podobozach i w nieludzkich warunkach pracowały, najczęściej w fabrykach Schichaua — mówił podczas dzisiejszych obchodów Jacek Boruszka, wiceprezydent Elbląga. — Raz w roku możemy pochylić się nad ich losem, złożyć kwiaty i poprzez pamięć o tamtych wydarzeniach uczyć się, jak nie powinno być w przyszłości. 



Podczas drugiej wojny światowej w Elblągu funkcjonowały trzy filie obozu KL Stutthof, przez które przeszło ponad 4 tysiące więźniów. Pierwszy powstał w styczniu 1940 roku, a więźniowie byli zakwaterowani w pożydowskiej fabryce pędzli i szczotek T.Neumanna przy ulicy Tanneriberg Allee 75 (obecnie Aleja Grunwaldzka). W lutym 1941 roku więźniowie zostali przeniesieni do baraków na zapleczu Zakładów Schichau na dzisiejszej ulicy Fredry.

Więźniowie pracowali między innymi w stoczni, fabryce maszyn i lokomotyw, odlewni żelaza i stali. Pracowali również w innych zakładach, a także między innymi przy budowie osiedla mieszkaniowego przy obecnej ulicy Browarnej.
Kolejne dwa podobozy działały w latach 1944 - 45, przy obecnej ul. Radomskiej i na Przyczółku Mostowym.