Przystanek Historia w Elblągu. IPN otwiera placówkę w Galerii El

2016-05-14 16:00:00(ost. akt: 2016-05-13 12:27:20)
Wystawa: Anna Walentynowicz

Wystawa: Anna Walentynowicz

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Gdański Instytut Pamięci Narodowej uruchamia w Elblągu swoją placówkę. "Przystanek Historia" będzie mieścił się w Galerii EL. Prezentowane będą w nim postacie i wydarzenia związane z historią Polski i prowadzona sprzedaż wydawnictw.

O tym, że IPN chce otworzyć w Elblągu "Przystanek Historia" informowaliśmy już Czytelników. Przez ostatnie miesiące trwały poszukiwania instytucji, która zechciałyby użyczyć swojej siedziby na działania instytutu. Ostatecznie porozumiano się w tej kwestii z Centrum Sztuki Galeria EL.

— Chcielibyśmy, aby elbląski Przystanek Historia rozpoczął działalność w wakacje — mówi Marcin Węgliński z zespołu prasowego IPN Oddział w Gdańsku. — Obecnie jesteśmy na etapie organizacyjnym, sporządzamy umowy i uzgadniamy szczegóły otwarcia i dostępności naszych wydarzeń.


IPN to instytucja naukowa o uprawnieniach śledczych. Do jej głównych zadań należy gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, które zostały sporządzone od 22 lipca 1944 do 31 grudnia 1989 roku, ściganie zbrodni nazistowskich i komunistycznych. W Elblągu jednak będzie edukowała. 


— Na "Przystanku" prezentować będziemy postacie i wydarzenia związane z historią Polski i oczywiście Elbląga. Chcemy także przygotować punkt sprzedaży naszych gier i wydawnictw. Byłby on dostępny w godzinach otwarcia Galerii EL — dodaje Węgliński. 


Skąd pomysł na utworzenie takiego miejsca w Elblągu? Podobne placówki funkcjonują już w większości oddziałów IPN. Gdański oddział uruchomił już jeden "Przystanek" we Włocławku.

— Na wybór Elbląga złożyło się kilka przyczyn. Przede wszystkim utrzymujemy z lokalnym środowiskiem dobre kontakty, m.in. dzięki opracowaniom naszych historyków. Chodzi przede wszystkim o książki dr. Karola Nawrockiego, naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej. Napisał on książki poświęcone opozycji demokratycznej w Elblągu. Zostały one docenione przez władze miasta, a każda wizyta w Elblągu, spotkanie autorskie pokazywało, że ze strony mieszkańców istnieje zapotrzebowanie na tego typu wydarzenia — wyjaśnia Węgliński.
Pracownicy instytutu nie ukrywają, że 

chodziło również o wypełnienie pewnej luki w pracy edukacyjnej gdańskiego oddziału IPN.

— Doraźną pracę edukacyjną chcemy przekształcić w regularny, raz w miesiącu, kontakt. 

Oczywiście był konkurencyjna oferta. Rozważaliśmy umiejscowienie Przystanku Historia w Słupsku, jednak ostatecznie przeważyła lokalizacja w Elblągu — dodaje rzecznik gdańskiego IPN.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski