Jeden błąd pozbawił go złota. W Elblągu walczyło ponad 300 młodych judoków

2016-05-16 17:47:31(ost. akt: 2016-05-16 17:52:38)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Ponad 300 młodych judoków i judoczek z całego kraju w miniony weekend walczyło w Elblągu o medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Powody do zadowolenia mieli gospodarze, którzy zdobyli cztery medale, w tym jeden srebrny i trzy brązowe.

Gospodarzem tegorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych jest woj. warmińsko-mazurskie. Podczas minionego weekendu (14-15 maja) w Elblągu o medale OOM w hali przy al. Grunwaldzkiej walczyło 183 judoków i 136 judoczek w wieku od 15 do 17 lat.
— Tak dużej liczby zawodników i tak wysokiego poziomu sportowego, jaki zaprezentowali, nie było dotychczas na olimpiadzie młodzieży — ocenia Leszek Wilk, trener UKS Olimpia Judo Elbląg i współorganizator zawodów.

Wśród startujących byli także reprezentanci trzech elbląskich klubów: Truso (pięciu zawodników), UKS Tomita (trzech) oraz UKS Olimpia Judo (dwóch).
Elblążanie zdobyli w sumie cztery medale, w tym jeden srebrny i trzy brązowe.
— To miłe zaskoczenie. Widać, że nasza praca nie poszła na marne, a co najważniejsze, że zawodnicy trafili z formą — mówi trener Wilk.
Najlepiej spisał się Sebastian Makowski (Olimpia Judo), który w kat. 66 kg zajął drugie miejsce. W drodze do finału stoczył cztery walki, w których pokonał: Stanisława Buczkowskiego (UKS Suchy Las), Jakuba Połącarza (AZS Opole), Oskara Pazdaja (UKS Piła) i Kamila Gwoździa (Wisła Kraków). W finale, po bardzo dobrej walce, przegrał nieznacznie na punkty z Krzysztofem Kozakiem (MOSiR Bochnia).
— Liczyliśmy na złoto. Sebastian był dobrze przygotowany do całego turnieju, znał dobrze swojego finałowego rywala. Wystarczył jeden błąd, wykorzystał go rywal i wygrał przed czasem — mówi trener Wilk. — Pozostał niedosyt, ale cieszymy się z tego, co mamy. Dobry wynik sprawił, że Sebastian już za tydzień weźmie udział w zawodach Pucharu Europy juniorów młodszych w Bielsku-Białej. Jeżeli na tej imprezie także pokaże się z dobrej strony, to będzie miał szansę na występ w mistrzostwach Europy w Finlandii.

Brązowe medale spośród elblążan zdobyli: Gracjan Szleja w kat. 46 kg i Kacper Słowikowski w kat. 50 kg (obaj Truso) oraz Jakub Kowalski w kat. 73 kg (Tomita).
Z bardzo dobrej strony pokazała się także reprezentantka braniewskiej Zatoki Oliwia Gawryło, która w kat. 40 kg sięgnęła po srebrny medal. Zawodniczka, trenowana przez Adama Dudka, w drodze do finału stoczyła trzy walki. Najpierw pokonała Alicję Gowarzewska (Judo Mysłowice) i Zuzannę Pietrzak (Olimp Nowa Sól), a w półfinale rozprawiła się z Aleksandrą Szulc (Gwardia Koszalin). W finale znów spotkała się z Gowarzewską, ale tym razem lepsza okazała się zawodniczka ze Śląska i ona też stanęła na najwyższym stopniu podium.

Podczas OOM w Elblągu dla swoich klubów punktowali także Arkadiusz Cieślak z Truso (zajął piąte miejsce w kat. +90 kg) oraz Piotr Popko z Tomity (siódme miejsce w kat. 90 kg).

Klasyfikację klubową wygrali Czarni Bytom (30 pkt), przed MOSiR Bochnia (20), Judo Wolbrom (19,5). Gryfem Słupsk (16) oraz Truso Elbląg (14,5 pkt). Olimpia Judo została sklasyfikowana na 19, a Tomita na 21 miejscu (oba kluby po 7 pkt.).

Młodzi judocy przez dwa dni rywalizowali w hali widowiskowo-sportowej przy al. Grunwaldzkiej o medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Jak mówią organizatorzy, dopisała frekwencja i poziom sportowy