Z tysiąca cegieł wybudują w Suchaczu mur pamięci

2016-05-25 09:45:51(ost. akt: 2016-05-25 09:52:53)
Podobny do planowanego muru pamięci stoi już na prywatnej posesji w Suchaczu. Ten, który ma powstać utworzony zostanie z tysiąca cegieł

Podobny do planowanego muru pamięci stoi już na prywatnej posesji w Suchaczu. Ten, który ma powstać utworzony zostanie z tysiąca cegieł

Autor zdjęcia: Sylwester M. Jarkiewicz

Mur z tysiąca cegieł, które wyprodukowane zostały w cegielniach nad Zalewem Wiślanym planują ustawić mieszkańcy Suchacza. Ma to być lapidarium dla tych zrujnowanych w większości zabytków.


Po szesnastu cegielniach, które funkcjonowały nad Zalewem Wiślanym, między innymi w Suchaczu, Kamionku Wielkim, Tolkmicku i Nowince, nie pozostało zbyt wiele. Większość z nich, pominąwszy tą w Nadbrzeżu, popada w ruinę.

Chociażby cząstkę tego dziedzictwa mają w planach ocalić od zapomnienia mieszkańcy Suchacza. Z propozycją budowy muru z cegieł, które wyprodukowano w nadzalewowych cegielniach wyszła dwójka mieszkańców. Na ich posesji stoi już podobny, tyle że mniejszy od planowanego, mur pamięci. Ma pięć metrów długości i niecały metr wysokości. Do jego budowy wykorzystali 130 cegieł.

— Pomysł wydaje się godny powtórzenia. Ten właściwy i bardziej okazały mur powstałby w publicznym miejscu Suchacza, być może w centrum miejscowości. Byłby czymś w rodzaju oryginalnego pomnika, przypominającego dawny charakter nadzalewowego regionu. Realizacji zadania podjęła się Sekcja Historyczna Stowarzyszenia Suchacz Taka Wieś, a chęć współpracy wyraziło już kilka następnych osób — mówi Sylwester M. Jarkiewicz, mieszkaniec Suchacza i pomysłodawca budowy muru.


Do budowy muru użyto by około tysiąca cegieł. Ma być symbolicznym utrwaleniem pamięci o właścicielach cegielni i ich pracownikach.
— Pamiątką po nich są wciąż odnajdywane stare cegły. Niektóre noszą swoje dumne stemple, pozwalające na łatwą identyfikację fabryk i ich właścicieli. Jak to wszystko ocalić od zapomnienia? Nie udało się uratować ani jednej cegielni, ze skromnym, chociaż godnym uwagi wyjątkiem tej w Nadbrzeżu, a resztki ostatnich dwóch w Kadynach i Suchaczu popadają w coraz większą ruinę. Pewnym sposobem na chociażby symboliczne utrwalenie pamięci po właścicielach, zakładach i pracujących w nich ludziach jest budowa pamiątkowego muru — wyjaśnia Sylwester Jarkiewicz.


Wszystkie osoby, które chciałby przyłączyć się do inicjatywy Sekcja Historyczna Stowarzyszenia Suchacz Taka Wieś prosi o kontakt majlowy: msj@post.pl. 

— W tej chwili chodzi głównie o pomoc w dostarczaniu cechowanych cegieł z zakładów w Tolkmicku, Nadbrzeżu, Suchaczu, Świętym Kamieniu, Kamionku Wielkim, Jagodnie, Kadynach, Nowince. Zachęcam gorąco, bo ślad po budowniczych pozostałby na specjalnej pamiątkowej tablicy — mówi Jarkiewicz. 

Cegły można dostarczać również do sołtys Suchacza
.
Anna Dawid
Cegła z nadzalewowej cegielni

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wry #1999786 | 83.142.*.* 26 maj 2016 15:17

    cegielnie popadają w ruinę bo za dużo sekcji historycznych je odwiedza zabierając z sobą pewnie pamiątki

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. wryy #1999783 | 83.142.*.* 26 maj 2016 15:13

    kolejna po biblioteczce wspaniała inicjatywa SSTW tylko komu potrzebna ,zajmijcie się lepiej czymś bardziej pożytecznym np zlikwidujcie trzcinę na plaży co pozwoli pozyskać więcej turystów

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. barabasz #1999782 | 83.142.*.* 26 maj 2016 15:08

    ciekawe skąd te cegły pochodzą czy przypadkiem nielegalnie pozyskane z byłych cegielni ta rama okienna też sama nie przyfrunęła ciekawe co na to właściciele cegielni

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  4. xman #1999442 | 83.25.*.* 25 maj 2016 19:27

    Na prywatnym terenie?!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  5. z #1999366 | 94.254.*.* 25 maj 2016 15:34

    Samo pozwolenie na postawienie będzie nieźle kosztowało.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (6)