Niesamowity koncert. Tak Pasłęk uczcił 1050. rocznicę chrztu Polski [zdjęcia]

2016-05-28 21:57:34(ost. akt: 2016-05-31 14:19:56)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

To był niesamowity koncert z kilku powodów. W kościele św. Bartłomieja w Pasłęku wystąpił w sobotę Józef Skrzek, twórca grupy SBB, w towarzystwie pasłęckich chórów. Oratorium Pasłęckie zostało zorganizowane z okazji 1050-lecia chrztu Polski oraz 719-lecia lokacji Pasłęka.
Józef Skrzek, wybitny muzyk, kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista, odwiedził Pasłęk po raz trzeci. Dla niego samego sobotni koncert w tym mieście również był wyjątkowy, bo był to jego trzeci występ z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Jeden z wcześniejszych miał miejsce na początku kwietnia w katedrze w Gnieźnie.

Był to także koncert wyjątkowy z tego względu, że część utworów została wykonana na unikatowych, XVIII-wiecznych organach Andreasa Hildebrandta. Instrument został zbudowany w latach 1717-1719 przez gdańskiego artystę Andreasa Hildebrandta, jednego z wielkich budowniczych organów epoki baroku. Są największym istniejącym dziełem barokowego budownictwa organowego w Polsce i części Europy. Dziełem, które zachowało nie tylko oryginalną oprawę zewnętrzną, ale także dużą część mechanizmu i piszczałek. Niedawno przeszły renowację.

Kolejna wyjątkowość tego koncertu polegała na tym, że zgromadzeni mogli usłyszeć muzykę skomponowaną przez Józefa Skrzeka do wierszy napisanych przez mieszkańców Pasłęka. I całość zabrzmiała w niewielkim kościele z XIV wieku wyjątkowo.

Tak samo wyjątkowo brzmiały w ten sobotni wieczór pasłęckie chóry: Adoramus pod dyrekcją Marii Korzeniewskiej oraz Carmen Gregorianum pod dyrekcją Jacka Matukiewicza. Całe wydarzenie zwieńczyła piosenka o Pasłęku w wykonaniu dzieci z miejscowych przedszkoli, oczywiście piosenka autorstwa pasłęczanki.

To wszystko sprawiło, że ten wieczór zgromadzonym w kościele św. Bartłomieja na pewno na długo zapadnie w pamięć. Warto wspomnieć, że koncert został zarejestrowany i zostanie wydany na płycie.
AKT