Dąb Bażyńskiego z Kadyn walczy o tytuł Drzewa Roku

2016-06-01 13:33:24(ost. akt: 2016-06-01 14:55:47)
Dąb Bażyńskiego w Elblągu

Dąb Bażyńskiego w Elblągu

Autor zdjęcia: arch. Bursy Szkolnej nr 4 w Elblągu

Rosnący w Kadynach 720-letni Dąb Bażyńskiego zakwalifikował się do finału konkursu "Drzewo Roku". Do konkursu zgłosiła go młodzież z Bursy Szkolnej nr 4 w Elblągu.
W środę (1.06) ruszyło głosowanie w konkursie Klubu Gaja "Drzewo Roku 2016". Głosować można przez cały czerwiec.

W tegorocznej edycji Drzewa Roku na każde drzewo biorące udział w konkursie można równocześnie zagłosować na dwa sposoby - poprzez stronę internetową oraz wysyłając SMS. Po zakończeniu głosowania suma głosów otrzymanych w obu głosowaniach przez poszczególne drzewa wyłoni zwycięzcę konkursu Drzewo Roku 2016.Głosowanie internetowe - możesz zagłosować tylko jeden raz z danego adresu e-mail na www.drzeworoku.pl

Konkursu Drzewo Roku ma na celu zwrócenie uwagi na ciekawe drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy wiek drzew, ale ich historia i związki z ludźmi. Szukamy drzew, które stały się integralną częścią lokalnej społeczności.

Finałowa 16. konkursu Drzewo Roku 2016:

1. Dąb Bażyńskiego – Kadyny (woj. warmińsko-mazurskie)
2. Dąb Graf Schwerin – Sartowice (woj. kujawsko-pomorskie)
3. Dąb Józef – Wiśniowa (woj. podkarpackie)
4. Dąb w Międzyrzecu Podlaskim – Międzyrzec Podlaski (woj. lubelskie)
5. Dąb Zawiadowca – Konin (woj. wielkopolskie)
6. Grab Wanio – Zdynia (woj. małopolskie)
7. Grusza Matula – Mikołów (woj. śląskie)
8. Krzywy Las – Nowe Czarnowo ( woj. zachodniopomorskie)
9. Lipa Cecylia – Krościenko Wyżne (woj. podkarpackie)
10. Lipa Humboldta – Dyszno (woj. zachodniopomorskie)
11. Lipa Jadwiga – Szubin (woj. kujawsko-pomorskie)
12. Lipa Julianka – Lipinianka – Lipinki (woj. warmińsko-mazurskie)
13. Lipy Wolności – Trzy lipy Powstańcze – Ruda Śląska (woj. śląskie)
14. Opiekuńcze drzewo – Kraków (woj. małopolskie)
15. Platan w Dobrzycy – Dobrzyca (woj. wielkopolskie)
16. Surmia Gracja – Jastrzębie – Zdrój (woj. śląskie)

Dąb Bażyńskiego, to jedno z najstarszych drzew w Polsce (ok. 720 lat). Wiek dębu Bażyńskiego szacuje się na 700 lat, przy czym już 100 lat istniała przyziemna dziupla, w której mieściło się za czasów Birknera z Elbląga 11 żołnierzy. Imię dębu zmieniano kilkukrotnie. Sto lat temu nazywany był 1000-letnim Dębem Niemiec. Od 1898 r. zwany był dębem królewskim, wówczas właścicielem majątku w Kadynach był ostatni cesarz niemiecki Wilhelm II. Dąb cieszył się szacunkiem na zlecenie Wilhelma wybudowano stróżówkę, w której umundurowany strażnik dbał o jego bezpieczeństwo. W cieniu dębu przechadzali się w tym okresie m.in. cesarz z królową Augustą Wiktorią, ich wnuk Ferdynand z księżniczką rosyjską Kirą i najznamienitsi ich goście z całej Europy. Po II wojnie dąb nazywano Dębem Kadyny. Sześć rosnących w szeregu obok potężnych dębów w wieku 300-350 lat symbolizowało sześciu synów księżniczki Kadyny, cudnej urody założycielki miejscowości, pochodzącej od władcy tych ziem Widewuta. Potem nazywany „Dębem Odrodzenia Polski”, obrał w końcu imię lokalnego bohatera narodowego Jana Bażyńskiego, dawnego właściciela Kadyn. Jan był rycerzem i politykiem, dzięki któremu znaczne obszary Prus przyłączone zostały za panowania Kazimierza Jagiellończyka do Korony.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Morfinist Birkner. #2003165 | 87.205.*.* 2 cze 2016 00:40

    Dąb Bażyńskiego... Nazwa z PRLu, gdzie polonizowano wszystko co się dało. Kim był Bażyński ? - W rzeczywistości był to Hans von Baysen, Prusak - Niemiec, który w ogóle nie znał języka polskiego. Był jednym z szefów Związku Pruskiego (Preußischer Bund) - ale nie można naciągać i mówić, że każdy kto był w Związku Pruskim (organizacji Niemców występujących przeciwko niemieckiemu Zakonowi Krzyżackiemu) - z miejsca był Polakiem ! - To wielkie nadużycie. Piastowo pod Elblągiem nazywało się przez ponad 700. lat Königshagen - czyli Królewski Zagajnik. A co wspólnego mieli Piastowie z tą wsią ? - Nic. Totalnie nic.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz