Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Na żywo! Trwa sesja Rady Miejskiej w Elblągu

2016-06-23 10:00:57 (ost. akt: 2016-06-23 10:22:40)
Sesja Rady Miejskiej

Sesja Rady Miejskiej

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Dzisiaj obradują elbląscy radni. Zapraszamy do naszej relacji na żywo z sesji Rady Miejskiej w Elblągu.

 • Treść odświeża się automatycznie. Ostatnie odświeżenie: dzisiaj, 08:03

 • 23 cze 2016 16:16
  Kolejna sesja zwyczajna odbędzie się po wakacjach, 15 września. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji.
 • 23 cze 2016 15:56
  Kolejnych odpowiedzi udziela wiceprezydent Janusz Nowak:

  -ws. przyspieszenia remontu ul. m.in Szucha - remont będzie na przełomie lipca i sierpnia, doraźny, nie mamy pieniędzy by ułożyć tam nakładkę

  - ws. remontu ul. Smolnej - w tym roku chcemy naprawić chodniki tak, by można było po nich bezpiecznie chodzić. Na gruntowny remont nie ma na razie pieniędzy.

  - ws. budowy hali przy Gimnazjum nr 7 - lada dzień ogłosiły przetarg na projekt i budowę hali, mamy na to środki z budżetu obywatelskiego, jeśli oferty nie przekroczą tej kwoty, to budowa ruszy.

 • 23 cze 2016 15:43
  Czas na odpowiedzi prezydenta na wnioski i interpelacje radnych:
  - ws. dodatkowych kursów tramwajów na Dni Elbląga: już podjęliśmy się rozwiązania tego problemu, dodatkowe kursy będą.
  - ws. pobicia wychowanka Domu Dziecka: ten temat był już wyjaśniany, policja umorzyła śledztwo w tej sprawie z uwagi na brak dowodów,
  - ws. zmiany nazw ulic: ustawa wejdzie w życie 2 września, na dziś mamy 6 nazw ulic, które mogą być niezgodne z jej zapisami, myślę, że temat nowych nazw jest nadal otwarty.
  - ws. kontynuacji projektu "Edukacja przez szachy": ten temat jest godny kontynuowania,
  - ws. remontu targowiska miejskiego: w tej chwili są pieniądze unijne na takie inicjatywy do 2 mln zł, ale propozycja znalezienia inwestora, który mógłby przeznaczyć na modernizację własne pieniądze i jednocześnie stać się właścicielem tego miejsca też jest godna rozważenia.

 • 23 cze 2016 15:24
  Radni zadecydowali także o przyznaniu ponad 320 tys. zł na roboty budowlane i konserwatorskie, którym zostaną poddane zabytkowe obiekty w mieście. Na pieniądze może liczyć:
  - wspólnota mieszkaniowa z ul. Zamkowej 15 i 16 na wykonanie izolacji przeciwwilgociowych oraz likwidację pęknięć murów - 106 350 zł (50 proc. potrzebnej kwoty)
  - wspólnota mieszkaniowa przy ul. Pocztowej 3 na remont konserwatorski fasady budynku 70 zł (77 proc. potrzebnej kwoty)
  - wspólnota mieszkaniowa przy al. Grunwaldzkiej 45 na częściowy remont fasady budynku 58 677 zł (50 proc. potrzebnej kwoty)
  - Parafia Rzymskokatolicka p.w. Trójcy Świętej przy ul. Kieleckiej 16 na remont w zakresie ocieplenia drewnianych stropów z założeniem podłogi na strychu w kościele - 47 467 zł (77% potrzebnej kwoty)
  - Parafia Polskokatolicka p.w. Dobrego Pasterza przy ul. Warszawskiej 9 na opracowanie dokumentacji konserwatorskiej i budowlanej niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę i pozwolenia konserwatorskiego w związku z planowanym remontem kościoła - 20 tys. zł ( 50 proc. potrzebnej kwoty)
  - Parafia Prawosławna p.w. Św. Marii Magdaleny przy ul. Sadowej 58 na remont w zakresie wykonania izolacji przeciwwilgociowej pionowej i założenie nowych podłóg w kościele - 19 463 zł (38,6 proc. potrzebnej kwoty).
 • 23 cze 2016 15:10
  Radni zadecydowali o nadaniu rondu u zbiegu ulic Brzeskiej i Browarnej nazwy NSZZ "Solidarność". To wniosek Jana Fiodorowicza, przewodniczącego elbląskiej "Solidarności". Przewodniczący RM Marek Pruszak apeluje, by tablicę z nazwą ustawić w tym miejscu do 20 sierpnia br.
 • 23 cze 2016 14:53
  Radni zdecydowali o połączeniu obu placówek. Za było 24 radnych, jeden wstrzymał się od głosu.
  Po konsolidacji w dawnym szpitalu wojskowym miałby się znaleźć blok operacyjny, wokół którego funkcjonować będą wszystkie oddziały zabiegowe m.in. przeniesiony tu z ul. Żeromskiego oddział chirurgii dziecięcej, chirurgii ręki i ortopedyczno-urazowy. Na ul. Komeńskiego trafi także oddział pediatryczny (także ten ze szpitala wojewódzkiego), rehabilitacja kardiologiczna, ginekologia, laryngologia oraz trakt porodowy z pododdziałem neonatologii. Do szpitala miejskiego na ul. Żeromskiego trafi za to oddział psychiatrii, detoksykacji, rehabilitacji ogólnej i neurologicznej oraz okulistyka. Zmiany zostały zaplanowane na najbliższe cztery lata, do 2020 roku i szacuje się, że pochłoną ok. 40 mln zł. Miasto liczy, że uda się tu pozyskać m.in. pieniądze z tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
  Władze zapewniają, że w nowej strukturze organizacyjnej zatrudnienie w zakresie „białego personelu” nie ulegnie zmianie. Na emeryturę odejdzie ok. 10 osób, a o 16,5 etatu zmniejszy się także zatrudnienie personelu niemedycznego ( z tytułu wygaśnięcia umów o pracę).
 • 23 cze 2016 14:51
  Kolejna ważna rezolucja na tej sesji to projekt połączenia szpitali miejskich: dawnego szpitala wojskowego przy ul. Komeńskiego i szpitala im. Jana Pawła II przy ul. Żeromskiego. Pozytywne oponie w tej sprawie przedstawiły trzy z pięciu związków zawodowych działających na terenie obu szpitali.
  Za takim rozwiązaniem przemawia fakt rosnących długów obu placówek. Szpital Miejski im. Jana Pawła II przy ul. Żeromskiego ma w tej chwili ponad 16 mln zł długu, tylko strata za ubiegły rok wyniosła tu ponad 3,6 mln zł. W ich skład wchodzą m.in długi z tzw. zobowiązań wymagalnych (np. ZUS, opłaty za media). Razem to już 8 mln zł, których spłaty wierzyciele mogą zażądać natychmiast. Zaś radzący sobie do tej pory bardzo dobrze szpital wojskowy w ostatnich kilkunastu miesiącach także nie zanotował dobrej passy. Jeszcze w 2014 r. wypracował wynik na poziomie ponad 209 tys. zł. Jednak już ubiegłym roku placówka poniosła stratę w wysokości ponad 1,2 mln zł.
  Radni zadecydowali, że oba połączone szpitale będą miały za patrona świętego Jana Pawła II.


 • 23 cze 2016 13:43
  Podczas konferencji prasowej radni PiS tak tłumaczyli decyzję o nieprzyznaniu absolutorium dla prezydenta miasta.
  - Mimo pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, nasze spojrzenie na budżet miasta i sytuacje finansową było znacznie szersze. RIO oceniło te dokumenty pod kątem czysto księgowym, my dostrzegamy szersze problemy, które mnożą się w mieście. To np. restrukturyzacja Urzędu Miejskiego, gdzie z publicznych pieniędzy zostały wypłacone odszkodowania osobom, które w wyniku cięć kadrowych miały stracić etaty w urzędzie i poszły z tym problemem do sądu - mówi Marek Pruszak. - Poza tym radni czują się ignorowani przez prezydenta, nie dostajemy na czas odpowiedzi na nasze interpelacje, dokumenty ws. połączenia szpitali miejskich dostaliśmy w ostatniej chwili, w dniu sesji.
  Jakie mogą być konsekwencje nie udzielenia absolutorium? Uchwała trafi do RIO, która najpewniej ją odrzuci, gdyż nie doszukała się nieprawidłowości w stanie finansowym miasta. Jednak ustawowo, odrzucona rezolucja może być pierwszym krokiem do zwołania w mieście referendum odwołującego prezydenta Wróblewskiego. Wolną rękę w tej sprawie ma klub radnych PiS - to on ma bowiem większość w Radzie Miasta.
  - Na razie jednak nie podejmujemy żadnej decyzji. Wymaga ona uwagi, debaty, a my czekamy teraz na krok pana prezydenta i zapraszamy do rozmowy z nami - mówi Paweł Fedorczyk (PiS).
 • 23 cze 2016 13:19
  Radni decydują, czy przyznać prezydentowi absolutorium.
  Wiceprzewodniczący RM, Wojciech Rudnicki (SLD):
  - widząc dużą odpowiedzialność prezydenta za m.in dług miasta i zwiększenia dochodów budżetowych, a także przygotowania licznych wniosków aplikacyjnych do zadań inwestycyjnych, które będą widoczne w 2016 roku, klub radnych SLD pozytywnie ocenia sprawozdanie budżetowe i finansowe miasta i jest za udzieleniem absolutorium prezydentowi.

  Michał Missan (PO):
  - nie są realizowane główne filary naszego wspólnego programu wyborczego. Szwankuje bezpieczeństwo w mieście, profilaktyka zdrowotna, klub radnych PO nie wprowadza dyscypliny przy głosowaniu za absolutorium.

  Paweł Fedorczyk (PiS):
  - Klub radnych PiS negatywnie ocenia wykonanie budżetu za 2015 rok. Polityka prezydenta nie odpowiada interesom mieszkańców: potrzebnej reformy oświaty, czy złego stanu budynków komunalnych i dróg, a także rosnącego bezrobocia.

  W ostatecznym głosowaniu za udzieleniem absolutorium było 12 radnych, przeciw było 9, 4 wstrzymało się od głosu. Rada Miejska nie udzieliła prezydentowi absolutorium za 2015 rok.
  Przewodniczący Marek Pruszak ogłasza 20 minutową przerwę i zaprasza dziennikarzy na konferencję prasową. Jest to pierwszy przypadek w historii Elblaga, kiedy włodarzowi miasta radni nie udzielili absolutorium.
 • 23 cze 2016 13:03
  Radni nie mieli uwag co do sprawozdań budżetowych i finansowych miasta. Większością głosów oba dokumenty zostały przyjęte przez Radę.
  - Rok 2015 to był rok, w którym wspólnie pracowaliśmy nad budżetem, przypominam, że jego projekt złożył już wcześniej poprzedni prezydent. Miasto złapało oddech finansowy, jego zadłużenie uległo obniżeniu o ok. 19 mln. Do budżetu pozyskano zaś ok. 20 mln zł z urzędu marszałkowskiego, środków ministerialnych i wojewódzkich, zmniejszył się także deficyt budżetowy z 25 mln zł do nieco ponad 4. Wypracowałem także nadwyżkę operacyjną w wysokości ok. 21 mln zł. - mówi prezydent Witold Wróblewski.
 • 23 cze 2016 12:41
  Po przerwie wracamy do obrad i przyjęcia uchwał. Jedną z najważniejszych będzie rezolucja ws. sprawozdania z wykonania budżetu miasta za 2015 rok, stanu kasy miejskiej oraz udzielenie prezydentowi Witoldowi Wróblewskiemu absolutorium
  Budżet w 2015 roku zamknął się deficytem na poziomie ponad 4,9 mln zł, dochody własne zaplanowano na kwotę ponad 290 mln zł, z tego nie wykonano zadań na ponad 4 mln zł. I tak poniżej planu zostały wykonane dochody ze sprzedaży m.in mienia komunalnego, np. sprzedaży lokali. Łączny dług miasta na koniec 2015 roku wyniósł 347 mln zł.
  Radna Halina Sałata już od kilkunastu minut nieprzerwanie czyta całe sprawozdanie budzetowe.
 • 23 cze 2016 11:53
  Przewodniczący Marek Pruszak ogłasza 10 min przerwy.
 • 23 cze 2016 11:12
  Interpelacji ciąg dalszy:

  Radny Wojciech Karpiński (PO):
  - proszę o przyznanie okazjonalnej dotacji dla Teatru im, Aleksandra Sewruka w Elblągu, który w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia istnienia.

  Jolanta Janowska (PiS);
  - proszę o przyspieszenie remontu ulic m.in. Szucha, Szczecińskiej, Modlińskiej.

  Radna Maria Kosecka (niezrzeszona):
  - Proszę o niestandardowe oznaczenia ulic w naszym mieście i namalowanie na nowo powstających przejściach dla pieszych napisów: "Patrz w lewo, patrz w prawo".
  - W trakcie ostatniej nawałnicy w Elblągu doszło do tragedii - zginęła 60-letnia kobieta. Proszę o przedstawienie informacji o ilości szkód powstałych w wyniku gwałtownych zjawisk atmosferycznych na ternie miasta.
  - w imieniu mieszkańców miasta, proszę o remont chodnika na ul. Smolnej.

  Ryszard Klim (SLD):
  - Kto dziś zarządza spółką EPEC po zakończeniu kontraktu? Dlaczego nie ma jeszcze dyrektora. Mam też pytanie o sponsoring Stowarzyszenia EL-Aktywni (Łukasz Piśkiewicz, były prezes EPEC jest obecnie prezesem st. El-Aktywni - red.).

  Marek Pruszak (PiS):
  - co dalej z budową hali sportowej przy Gimnazjum nr 7 przy ul. Lotniczej?
  - budynki po koszarach na ul. Lotniczej ciągle niszczeją. A zgłaszają się organizacje, które chcą zagospodarować obiekty. Co z tym tematem?
 • 23 cze 2016 10:56
  Radni składają swoje interpelacje:

  Radny Robert Turlej (PO):
  - prośba o dodatkowe kursy komunikacyjne w godzinach nocnych. Koncerty w sobotę kończą się bardzo późno. Mieszkańcy muszą bez problemu i bezpiecznie wrócić do domu
  - proszę o zbadanie sytuacji w elbląskim Domu Dziecka. Na wycieczce został pobity wychowanek domu przez jednego z wychowawców. Dyrekcja dowiedziała się o tym fakcie z internetu. Nas nic nie zwalnia od zbadania tej sytuacji.

  Rafał Traks (PiS):
  - co dalej z sytuacją w MPO, czy to prawda, że prezydent chce połączyć zakład z dwoma innymi spółkami miejskimi? Dlaczego MPO nadal nie ma dyrektora?
  - ustawa dekomunizacyjna stwarza nam okazję do uhonorowania ulic w naszym mieście nazwiskami lokalnych bohaterów. Jednym z nich jest trener łyżwiarstwa szybkiego, Kazimierz Kalbarczyk.

  Irena Sokołowska (PO):
  - Proszę o wznowienie w roku szkolnym 2016/2017 projektu "Edukacja przez szachy w szkole". Szachy to żywa lekcja geometrii, grając w szachy dziecko uczy się radzić sobie ze stresem, szacunku do przeciwnika, nie ma tu miejsca na brutalność.

  Zdzisław Olszewski (PiS):
  - Na wniosek radnych klubu PiS zgłaszam pilną potrzebę gruntownej modernizacji miejskiego targowiska. Powinna tu stanąć dwukondygnacyjna hala, w której każdy z handlujących znajdzie miejsce, w hali powinny się także znaleźć miejsca parkingowe
 • 23 cze 2016 10:44
  Prezydent składa informację o swojej działalności między sesjami.

  - W kwietniu spotkałem się z lokalnymi przedsiębiorcami, rozmawialiśmy m.in. o zapotrzebowaniu kadry zawodowej na specjalistyczne stanowiska
  - w maju brałem udział w uroczystościach Święta Flagi i obchodów Konstytucji 3 maja
  - W maju odbyło się także spotkanie Związków ZIT, rozmawialiśmy o wnioskach inwestycyjnych, które chcielibyśmy zrealizować dzięki pieniądzom ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
  - 12 maja uczestniczyłem w podpisaniu umowy sponsorskiej między firmą KRAM S.A a klubem Start Elbląg,
  - 31 maja odbyła się inauguracja Turbinaliów gdzie przekazałem studentom klucze do naszego miasta
  - W czerwcu uczestniczyłem w spotkaniu zorganizowanym w Urzędzie Morskim w Gdyni. Spotkanie dotyczyło budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną
  - 17 czerwca podpisałem w Urzędzie Marszałkowskim umowę, która opiewa na kwotę 850 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na stworzenie 20 nowych miejsc w Inkubatorze Przedsiębiorczości a projekt jest skierowany do młodych przedsiębiorców, którzy istnieją na rynku pracy nie dłużej niż 3 lata i którzy chcą pracować na własnej działalności gospodarczej
  - między sesjami spotykałem się także z radą i pracownikami szpitali miejskich, ws. połączenia obu placówek.
 • 23 cze 2016 10:23
  Przewodniczący Rady Miasta wnosi o wprowadzenie do obrad sesji kilku uchwał, m.in. dotyczącej uchylenia uchwały wyrażającej zgodę na przekształcenie szpitala miejskiego w spółkę miejską, a także skargi na prezydenta miasta.
  Z obrad zostają także zdjęte rezolucje m.in o powołaniu składu Rady Muzeum i nadaniu nowej nazwy rondu u zbiegu ulic Brzeskiej i Browarnej. Ta ostatnia uchwała jednak większością głosów pozostała w obradach dzisiejszej sesji.

 • 23 cze 2016 10:04
  Witamy na obradach XVII sesji Rady Miejskiej w Elblągu, ostatniej przed wakacjami. Podczas dzisiejszych obrad radni zagłosują nad 34 uchwałami. Jednymi z najciekawszych będą na pewno te, traktujące o połączeniu należących do samorządu szpitali miejskich: Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego z Przychodnią przy ul. Komeńskiego (dawny szpital wojskowy) oraz Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II przy ul. Żeromskiego.

  Za takim rozwiązaniem przemawia fakt rosnących długów obu placówek. Szpital Miejski im. Jana Pawła II przy ul. Żeromskiego ma w tej chwili ponad 16 mln zł długu, tylko strata za ubiegły rok wyniosła tu ponad 3,6 mln zł. W ich skład wchodzą m.in długi z tzw. zobowiązań wymagalnych (np. ZUS, opłaty za media). Razem to już 8 mln zł, których spłaty wierzyciele mogą zażądać natychmiast. Zaś radzący sobie do tej pory bardzo dobrze szpital wojskowy w ostatnich kilkunastu miesiącach także nie zanotował dobrej passy. Jeszcze w 2014 r. wypracował wynik na poziomie ponad 209 tys. zł. Jednak już ubiegłym roku placówka poniosła stratę w wysokości ponad 1,2 mln zł.

  Podczas nadzwyczajnej sesji zwołanej 7 czerwca uchwała o połączeniu placówek została zdjęta z obrad na wniosek radnych PiS, którzy apelowali do władz miasta o szeroką debatę na ten temat i zabezpieczenie m.in pakietów socjalnych dla pracowników obu szpitali. Po spotkaniach i rozmowach trudno jednak powiedzieć, jak dziś nad rezolucją zagłosują radni PiS. To oni mają bowiem większość w Radzie Miasta.

  W trakcie sesji radni wysłuchają także sprawozdania finansowego za rok 2015, które zreferuje prezydent miasta i zadecydują, czy przyznać włodarzowi absolutorium. Zagłosują także nad uchwałą, która ma wspomóc finansowo spółkę Tramwaje Elbląskie. Zakład chce bowiem zakupić dwa wagony typu 805Na od łódzkiej spółki MPK. Potrzeba na to 250 tys zł, kolejne 100 tys. zł trzeba będzie wydać na modernizację nowych nabytków.Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Prorok Igor #2015090 | 91.228.*.* 23 cze 2016 11:58

  Czym ci nasi milusińscy się zajmują?! Boże miej nas w opiece!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz