Sobota, 4 kwietnia 2020. Imieniny Benedykta, Izodory, Wacławy

Witajcie wakacje! Elbląscy uczniowie zakończyli rok szkolny

2016-06-24 15:00:00 (ost. akt: 2016-06-24 15:10:49)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Elbląg został w tym roku wyróżniony organizacją uroczystości zakończenia roku szkolnego 2015/2016 w województwie warmińsko – mazurskim. Gala odbyła się w piątek (24.06) w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2. Na wakacyjny wypoczynek uda się prawie 14 tysięcy elbląskich uczniów.

Na uroczystym podsumowaniu roku szkolnego zostało wyróżnionych dziesięciu najlepszych uczniów Gimnazjum nr 3 w Elblągu w ramach tzw. „Złotej dziesiątki”. Popularny „Jagiellończyk” posiada status szkoły z największą liczbą laureatów tegorocznej edycji konkursów przedmiotowych ogłaszanych przez Kuratora Oświaty.
— To nie był łatwy rok. Jestem w drugiej klasie o profilu matematyczno-fizycznym i w trakcie nauki pojawiły się już przedmioty z tzw. rozszerzenia. Zaczęło się więc bliskie widmo matury — śmieje się Michał Wityk, uczeń II LO. — Tempo zaczęło przyspieszać, ale dzięki staraniom naszym i nauczycieli razem dotrwaliśmy do szczęśliwego końca. Dla osób takich jak my, które często na dodatkową naukę przeznaczają nawet 5 godzin dziennie, wakacje będą czasem wytchnienia, wyjazdów, nawiązywania nowych przyjaźni i spotkań towarzyskich ze znajomymi, których w ciągu roku szkolnego trochę się zaniedbało.

Nie zapomniano także o laureatach i liderach z pozostałych elbląskich szkół. W piątek do rąk 84 uczniów trafiły bony na zakup książek ufundowane przez prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego

Jaki jest przepis na uczniowski sukces tak, by pod koniec czerwca odebrać świadectwo z biało-czerwonym paskiem?
— Każdy musi odnaleźć swoją metodę uczenia się. Moim zdaniem wystarczy być systematycznym i słuchać na lekcji, a praca w domu będzie o wiele krótsza. Mój złoty środek to połączyć przyjemne z pożytecznym. Musiałam pogodzić zajęcia w szkole i w teatrze, gdzie uczęszczam na warsztaty — opowiada Dominika Borowska, licealistka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. — Ponadto zaczęłam naukę w pierwszej klasie liceum, jednak szybko odnalazłam się wśród nowych twarzy. Ten rok nie był dla mnie łatwy, ale na pewno wart zachodu i ciężkiej pracy. Teraz czeka mnie zasłużony odpoczynek. Zamierzam odwiedzić Kraków podczas lipcowych Światowych Dni Młodzieży i wschód Europy.

Elbląskie szkoły mogą pochwalić się znacznymi sukcesami: w szkołach podstawowych 54 uczniów uzyskało tytuł laureata, 86 zaś tytuł finalisty konkursów przedmiotowych organizowanych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2015/2016. W gimnazjach tytułem laureata może pochwalić się 82 uczniów, 103 uczniów posiada tytuł finalisty. Również uczniowie szkół ponadgimnazjalnych licznie uczestniczyli w wielu turniejach i olimpiadach tematycznych organizowanych przez Ministra Edukacji Narodowej, gdzie 10 uczniów uzyskało tytuł laureata, a 51 osób posiada tytuł laureata bądź finalisty w przedmiotowych konkursach ogólnopolskich. Także wielu uczniów szkół zawodowych otrzymało wyróżnienia, m.in. w konkursach zawodowych i rzemieślniczych: „Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy 2016”, „Literacka kuchnia”, „Smaki wsi”, czy Olimpiadzie Solidarności Dwie Dekady historii.

— Ten rok szkolny kończy pewien niefortunny okres w polskiej edukacji — ocenił Marek Pruszak (PiS), przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. — Odchodzi się od instrumentalnego traktowania uczniów w systemie edukacji. I tak, rodzice mogą decydować o losie swoich 6-letnich dzieci, a uczniowie klas 6. w przyszłym roku nie będą pisać niepotrzebnego sprawdzianu, który stanowił dla nich obciążenie i niepotrzebny stres. Zaś nauczyciele odetchną, bo zlikwidowane zostały godziny karciane, które zmuszały do pracy społecznej i pewnej dezorganizacji w niektórych szkołach. Kierunki kształcenia, które w tej chwili tworzy Ministerstwo Edukacji, zmierzają w dobrą stronę, są korzystne i podkreślają podmiotowość zarówno uczniów jak i nauczycieli — dodał.

W elbląskich szkołach w tym roku do kolejnych klas przeszło 13 901 uczniów. Miesiąc wcześniej prawie 1180 abiturientów opuściło już szkolne mury.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB