Kajakarski rekord na Kanale Elbląskim [zdjęcia]

2016-06-26 19:15:20(ost. akt: 2016-06-27 15:00:23)
Szymon Rękawik ustanowił nowy rekord na trasie Elbląg — Ostróda

26 śmiałków próbowało w sobotę jak najszybciej przepłynąć kajakiem 80-kilometrową trasy z Ostródy do Elbląga. Ta sztuka udała się Szymonowi Rękawikowi z Elbląga, który wykonał zadanie w niespełna 8 godzin.
Nieoficjalny rekord tej trasy ustanowił cztery lata temu Sławomir Ciężkowski. Przepłynięcie kajakiem w sumie 75 km z Elbląga do Ostródy przez jezioro Druzno i Kanał Elbląski zajęło mu 9 godzin, 25 minut i 15 sekund. W sobotę (25 czerwca) z tą samą trasą, ale z Ostródy do Elbląga, zmierzyli się uczestnicy Extreme Cross, wyprawy zorganizowanej w ramach IX Ogólnopolskiego Crossu Kajakowego im. Tadeusza Kiwiały. Próbę ustanowienia nowego rekordu podjęło 26 śmiałków.

Najszybciej płynął Szymon Rękawik z Elbląga. Zajęło mu to dokładnie 7 godzin, 53 minuty i 24 sekundy. Szymon trenuje w kajakarstwo już 6 lat.
— Do tych zawodów namówił mnie trener, który po prostu potrzebował zawodnika z Elbląga. Chętnie się zgodziłem. Trasa jest malownicza, widoki niesamowite, a sam akwen jest bardzo przyjazny dla kajakarzy. Trochę trudności nastręczało przenoszenie kajaka przez pochylnie, gdzie było ślisko i pływały statki. Machania wiosłem nie ułatwiały stada końskich much, które niemiłosiernie cięły. Ale efekt końcowy i rekord był wart tych małych niedogodności — opowiada.

Drugi na mecie z wynikiem 7 godzin 53 minuty i 33 sekundy był Michał Zielski ze Starego Pola. Do trenowania kajakarstwa długodystansowego powrócił dwa lata temu. Wcześniej zaliczył w tej dyscyplinie sportu małą przerwę. — Pamiętam mój pierwszy start po powrocie w zawodach w Iławie. Ważyłem wtedy 125 kg i o biciu rekordów nie było mowy — śmieje się. — Dziś udało mi się zejść do wagi 85 kg i przyszedł czas także na rekordy. Miesiąc temu byłem na zawodach w Szwecji i byłem tam drugi.

Trzeci na podium crossu stanął zaś Piotr Rosada z Białogardu (woj. zachodniopomorskie). Przepłynięcie 75 km zajęło mu 8 godzin i 3 minuty.
Organizatorem crossu był Klub Turystyki Kajakowej PTTK "Druzno" przy PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej.