Niedziela, 25 sierpnia 2019. Imieniny Belii, Ludwika, Luizy

Na chorobę sztuka. Wystawa w szpitalu wojewódzkim

2016-07-14 18:00:06 (ost. akt: 2016-07-14 17:32:08)
Wystawa malarstwa w szpitalu wojewódzkim

Wystawa malarstwa w szpitalu wojewódzkim

Autor zdjęcia: Anna Kowalska

Warto wypełnić kolorami każde wnętrze, nawet tak pozornie ascetyczne, jak szpital. Dlatego z taką przyjemnością przyjęliśmy pod swoje „skrzydła” prace plastyczne uczniów Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Pacjenci szpitala wojewódzkiego i ich rodziny mogą się nimi zachwycać do końca wakacji.

Kontakt ze sztuką wzbogaca: skłania do refleksji, pobudza nasze poczucie estetyki, odrywa od prozy codziennego życia. Pozwala także, chociażby na moment, zapomnieć o chorobie i związanym z nią bólu.

— To pewnie dlatego osoby odwiedzające hol za główną Izba Przyjęć szpitala wojewódzkiego w Elblągu zatrzymują się w tym miejscu, kontemplują, uśmiechają się zaskoczone. A na sztalugach dumnie i barwnie prezentują się kopie mistrzów światowego malarstwa, wykonane przez przyszłych mistrzów – dziś uczniów Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Pomysł, aby wyeksponować je właśnie w szpitalu, to inicjatywa dyrektor szkoły Krystyny Brinkiewicz — mówi Anna Kowalska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Autorkami prezentowanych w szpitalu prac są: Iwona Charyton, Agata Grzesz, Wiktoria Słodownik, Estera Skrobotun, Natalia Sobczak i Martyna Różańska.
Kopie słynnych dzieł: Van Gogha, Hoppera, Boticelliego, Chagalla, Velasqueza, Van Eycka – odtworzone są z doprawdy wielkim talentem. Do każdej pracy dołączono tabliczkę z opisem, kto jest autorem kopii, kto namalował oryginał, w jakim muzeum owo dzieło się aktualnie znajduje.

— Pomyślałam, że nasze prace, które były już wystawiane w różnych miejscach, mogłyby teraz przez jakiś czas zagościć w szpitalu, rozweselając jego ściany, powodując, że pacjenci będą mogli choć na chwilę podążyć myślami gdzie indziej — mówi Krystyna Brinkiewicz.

Prace pozostaną w szpitalu wojewódzkim do końca wakacji.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB