Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

„C’est la Vie” - akordeon i gitara na zakończenie Letniego Salonu Muzycznego

2016-08-01 13:14:52 (ost. akt: 2016-08-01 13:26:41)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

„C’est la Vie” to tytuł ostatniego koncertu w ramach XIX Letniego Salonu Muzycznego – Bażantarnia 2016, który odbedzie się 7 sierpnia. Robert Furs (akordeon) i Leszek Mazur (gitara) zabiorą nas do przepięknej Francji, na ulice starego Paryża. Obaj muzycy są doskonale znani elbląskiej publiczności.

Robert Furs - akordeonista , pianista i dyrygent. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na Wydziale Dyrygentury oraz Akademię Muzyczną w Gdańsku na Wydziale Instrumentalnym -specjalność akordeon u prof. Elżbiety Rosińkiej. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich u cenionych wirtuozów akordeonu m.in. prof. M .Stern-Niemcy, prof. A. Zagoriański-Ukraina, prof. F. Palazzo-Włochy, prof. Margit Kern-Bremen, prof. Ivano Battiston-Włochy, prof. Boris Lenko- Słowacja.
Artysta jest animatorem życia kulturalnego w Elblągu. Jest założycielem i liderem zespołów C'est lavie , De Javu , Acoustic Klezmers i El Jazz-Trio.
Wykonawca prezentował swój dorobek artystyczny na koncertach w kraju i za granicą.. Wykonuje muzykę klasyczną z kanonu muzyki akordeonowej, a także transkrypcje utworów fortepianowych i innych instrumentów. Ulubioną w repertuarze artysty jest muzyka francuska ,w której akordeon pełni bardzo ważną role i jest traktowany jako instrument wirtuozowski. Akordeonista bardzo chętnie wykonuje kompozycje musette – czyli utwory z okresu międzywojennego przeznaczone na akordeon solo. Robert Furs sięga po utwory takich kompozytorów jak: Tony Murena , Paul Beuscher i Richard Galliano. Kompozycje tego ostatniego łączą w sobie elementy stylu musette z jazzem. Nie stroni także od kompozycji popularnych francuskich pieśniarzy i artystów takich jak: Joe Dassin, Edith Piaf, Charles Aznavour, Dalida, Jacques Brel, Yves Montand, Mireille Mathieu.
Oprócz muzyki francuskiej Robert Furs często sięga po repertuar jazzowy. Współczesny akordeon jako instrument solowy daje takie możliwości wykonawcze i interpretacyjne, które coraz częściej wykorzystujemy w tej stylistyce muzycznej. Obecnie pracuje na płytą solową, w której zamierza zawrzeć dotychczasowe doświadczenia muzyczne.
Gra na akordeonie koncertowym włoskiej Firmy Borsini.

Leszek Mazur gitarzysta klasyczny i elektryczny. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych XX wieku związany z elbląską grupą Kaszmir, z którą zdobył jedną z trzech pierwszych nagród w debiutach na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za piosenkę „Nie powiedziała nic’. Tuż po Opolu nastąpiły istotne zmiany w składzie ale zespół nadal koncertował, brał udział w przeglądach i sesjach, m.in. w roku 1990 odbył tygodniową sesję w warszawskim studio „S4”. Po roku 1990 zawiesił działalność i występował tylko sporadycznie. W roku 2006, przy okazji pracy nad pierwszym krążkiem, „Kaszmir” się reaktywował. Płyta ukazała się w 2008 roku.  

W tym roku, z okazji jubileuszu 50-lecia Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, patronatem honorowym objął Letni Salon Muzyczny Prezydent Elbląga Witold Wróblewski a nasz projekt realizowany jest przy współudziale finansowym samorządu miasta Elbląg.
Patronat medialny, to Elbląska Gazeta Internetowa PortEl.pl; Elbląski Dziennik Internetowy info.elblag.pl; Dziennik Elbląski, Telewizja Elbląska i współpraca redakcyjna z RMF Classic.
Zapraszamy do muszli koncertowej w Bażantarni. początek koncertu godz. 17.


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB