Złoty i srebrny Igor Janik na mistrzostwach Polski

2016-08-09 17:30:35(ost. akt: 2016-08-09 17:32:45)
Igor Janik

Igor Janik

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Igor Janik (KSz Start Elbląg) kolekcjonuje medale mistrzostw Polski juniorów. W miniony weekend na mistrzostwach Polski w Koszalinie do lat 16 zdobył dwa medale (srebrny i złoty) i tym samym powiększył swój dorobek do 13 krążków. Srebrny krążek w szachach błyskawicznych wywalczyła elblążanka Lidia Czarnecka (w kategorii do 12 lat).
16-letni Igor Janik, podopieczny trenera arcymistrza Roberta Kempińskiego, utrzymuje się w doskonałej formie. Aktualny reprezentant Polski od sześciu sezonów nie schodzi z podium. Nie inaczej było i tym razem w Koszalinie.

W szachach szybkich na starcie stanęło 76 zawodników. Odbywały się one na dystansie 11 rund w czasie 15 min + 10 sekund na posunięcie.
— Zdobyłem tytuł wicemistrza kraju, ale mam pewien niedosyt. Nie przegrałem żadnego ze spotkań. Zgromadziłem 8 punktów, odniosłem pięć zwycięstw i odnotowałem sześć remisów i ta duża ilość nierozstrzygniętych spotkań, spowodowała, że wywalczyłem srebrny medal, a przecież wygrałem z samym mistrzem Szymonem Gomularzem (Polonia Wrocław) - 8,5 pkt. — powiedział nam Igor.
Jeśli chodzi o mistrzowskie zmagania w szachach błyskawicznych, wystartowało blisko 80 zawodników. Każdy z zawodników grał 11 podwójnych rund, mecz i rewanż na dystansie 3 min + 2 sek na posunięcie. Tutaj Igor Janik okazał się najlepszy. Wygrał z dorobkiem 17,5 pkt wyprzedzając Gomularza 17,5 pkt oraz Łukasza Zaleskiego (Zawisza Kolbudy) 15,5 pkt.

Srebrny krążek w szachach błyskawicznych wywalczyła także elblążanka Lidia Czarnecka (w kategorii do 12 lat).

• W środowym wydaniu Dziennika Elbląskiego wywiad z Igorem Janikiem, w którym opowiada o startach oraz planach na najbliższe tygodnie.