Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Jesień pod znakiem festiwali w kinie Światowid

2016-08-15 12:47:41 (ost. akt: 2016-08-15 10:50:54)

Autor zdjęcia: archiwum organizatorów

Już we wrześniu w Kinie Światowid elbląscy kinomaniacy i ci mali, i ci duzi będą mieli okazję zobaczyć wyjątkowe filmy za sprawą trzech festiwali. Na początek Festiwal Ty i Ja, potem „Kino dzieci”, a na końcu Repliki Gdyńskiego Festiwalu Filmowego.

- Kino we wrześniu budzi się „letniego snu” i wkracza w najciekawszy czas – wówczas planowane są wiodące premiery – opowiada Aleksandra Bielska z Kina Światowid. - Kino Światowid zaczyna mocnym akcentem i za sprawą filmów, które się pojawią, ale przede wszystkim za sprawą festiwali.

Będzie pełen przekrój, nie zabraknie festiwali dla dzieci i dla dorosłych.

- Zaczynamy przeglądem, który po raz kolejny pojawia się na ekranach Kina Światowid czyli Europejskim Festiwalem Filmowym Integracja Ty i Ja. To dwa dni z obrazami, które podejmują tematykę niepełnosprawności – mówi Aleksandra Bielska. - Zaplanowaliśmy bezpłatne pokazy bardzo ciekawych filmów i pełnometrażowych, i krótkich metraży, prezentowanych w dwóch blokach.

Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” przez ponad dekadę zdążył przetrzeć szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze, przestrzeni społecznej. Kino Światowid zaprasza na bezpłatne seanse 7 i 8 września.

W połowie września czeka nas kolejna, trzecia już, odsłona festiwalu „Kino Dzieci”, organizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty. Festiwal potrwa od 17 do 25 września.

- Na ekranie będzie można zobaczyć fantastyczne filmy dziecięce, dopasowane do różnych grup wiekowych. Będą seanse i dla maluchów, i dla nastolatków. W soboty i niedziele do kina będą mogły przyjść dzieci z rodzicami, a w tygodniu grupy ze szkoły, czy przedszkoli – opisuje Aleksandra Bielska. - Będą to ciekawe propozycje, które pojawią się również w ciągu roku szkolnego podczas zajęć edukacyjnych, w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.

Ostatnim z czekających nas wydarzeń będą Repliki jednej z największych imprez filmowych w Polsce i jedynej, która na tak wielką skalę promuje polską kinematografię – Festiwalu Filmowego w Gdyni.

- W Kinie Światowid pokażemy wybrane filmy, które będą wyświetlane na Gdyńskim Festiwalu. Zaczynamy 19, a kończymy 24 września. W tej chwili jeszcze pracujemy nad programem, ale pewne jest, że wyświetlone zostaną trzy filmy krótkometrażowe, które będzie można zobaczyć również w Konkursie Fabularnych Filmów Krótkometrażowych – wyjaśnia Aleksandra Bielska. - W ubiegłym roku rozpoczęliśmy prezentację filmów młodych twórców, okazało się, że pokazywane przez nas filmy zdobyły wiele nagród i wyróżnień na międzynarodowych festiwalach. Rok temu była Gdyńska Szkoła Filmowa, w tym roku będzie Studio Munka.

Repliki odbywają się w Kinie Światowid od 1976 roku i mają rangę jednego z ważniejszych wydarzeń filmowych w Elblągu.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB