Nowe tablice "oprowadzą" po Bażantarni [zdjęcia]

2016-08-26 14:16:20(ost. akt: 2016-08-27 16:28:19)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Siedem nowych tablic informacyjnych zostało ustawionych w Bażantarni. Znajdują się na nich informacje o historii i bogactwie tego terenu. Dotychczasowe tablice trzeba było uaktualnić, a część z nich została zniszczona przez pseudo-turystów.
Około sześciokilometrowa ścieżka dydaktyczna w Bażantarni zaczyna się i kończy przy muszli koncertowej. Na trasie znajduje się siedem tablic, które informują o historii i walorach przyrodniczych tego terenu. W ostatnich latach część z nich uległa zniszczeniu, inne trzeba było uaktualnić. Finansową pomoc na ten cel w wysokości 6,3 tys. zł przyznały władze woj. warmińsko-mazurskiego.

Stare tablice zostały zdjęte w ubiegłym tygodniu. W piątek (26.08) rozpoczął się ich montaż.
— W sobotę w Bażantarni zostaną rozegrane zawody Puchar Świata i Puchar Polski w nordic walking. Trasa powiedzie także tą ścieżką. Chcemy się pochwalić nowymi tablicami i aktualnym oznakowaniem przed gośćmi, którzy przyjadą do nas z całej Polski, a nawet z zagranicy — mówi Kamil Zimnicki, rzecznik elbląskiego PTTK.

Pracownicy Nadleśnictwa i pasjonaci z PTTK wierzą, że tablice długo posłużą turystom podążającym malowniczymi szlakami elbląskiej Bażantarni.
— Po raz pierwszy takie plansze pojawiły się na tej ścieżce ponad 10 lat temu. Pamiętam, że wtedy nie zdążyłam jeszcze ustawić ostatniej, a pierwsza już była zniszczona. Cztery lata temu wymienialiśmy także lica trzech tablic, które ktoś pociął nożem. W tej chwili najbardziej zniszczona jest tylko jedna tablica, co może świadczyć o nieco większej samoświadomości ludzi, choć to ostatnie mówię nieco z przekąsem. Być może dlatego, że coraz więcej osób odwiedza Bażantarnię i każdy zwraca uwagę na to, co się tu dzieje — dodaje Jolanta Zielińska z Parku Krajobrazowego Wysoczyzna Elbląska, która opiekuje się ścieżką na co dzień.

Tablice są świetnym uzupełnieniem całej ścieżki. Na siedmiu planszach znajdziemy m.in. historię Bażantarni i dzieje Nadleśnictwa Elbląg, występujące tu gatunki przyrodnicze, zwierzęta i rośliny, ukształtowanie tego terenu czy przepisy związane z ochroną przyrody, gospodarką leśną i występującymi zagrożeniami - słowem to, czego w pigułce możemy się spodziewać po malowniczych terenach Wysoczyzny Elbląskiej. Tablice są też niezbędne w prowadzeniu zajęć edukacyjnych.

Oficjalne otwarcie nowej-starej ścieżki odbędzie się w październiku. Na tę okoliczność zostanie wydany również nowy przewodnik, który będzie uzupełnieniem treści przedstawionej na trasie oraz odbędzie się gra terenowa.
Warto dodać, że oprócz siedmiu tablic na ścieżce, zostanie także wymieniona także tablica przy muszli koncertowej.
— Planujemy, że znajdzie się na niej mapa wydana przez PTTK w 2014 r., wzbogacona o tzw. zielone punkty, których wyznaczeniem zajął się Elbląski Klub Orienteringu Eko Gryf oraz o obecny przebieg trasy wspomnianej ścieżki dydaktycznej — dodaje Kamil Zimnicki. — Odnowione zostaną także dwie tablice Nadleśnictwa Elbląg. Na jednej, która znajduje się przy Mostku Elewów, znajdą się informacje dotyczące zagrożenia pożarem w lesie. Na drugiej turyści znajdą zaś informacje o historii drewnianego Parasola, jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc odpoczynku w parku Bażantarnia.

Wspólne działania są efektem pracy elbląskiego PTTK, Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej i Nadleśnictwa Elbląg. — Nasza współpraca rozpoczęła się w 2014 r. Realizowaliśmy wtedy duży projekt na rzecz Bażantarni. Powstała wtedy jej nowa, zaktualizowana mapa, film promujący i opowiadający o walorach tego terenu oraz oznakowanie najważniejszych szlaków turystycznych. Ustawiono tu nowe, drewniane słupy, a na nich tabliczki, które są zbieżne z istniejącymi szlakami — przypomina Kamil Zimnicki.
as