Piątek, 19 kwietnia 2019. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

Miasto bierze na siebie długi szpitala miejskiego. Spłaci 14,5 miliona kredytu

2016-08-29 14:29:27 (ost. akt: 2016-08-29 17:47:01)
Dariusz Paulo, z-ca dyrektora ds. medycznych szpital miejskiego: Umowę kredytową podpisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Te pieniądze pozwolą nam m.in. zaoszczędzić na odsetkach

Dariusz Paulo, z-ca dyrektora ds. medycznych szpital miejskiego: Umowę kredytową podpisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Te pieniądze pozwolą nam m.in. zaoszczędzić na odsetkach

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Należące do miasta szpitale przy ul. Żeromskiego i Komeńskiego będą działać jako jedna placówka od 1 listopada 2016 roku. By jednak konsolidacja przebiegła sprawnie potrzebna będzie pożyczka, która szpitalowi miejskiemu pozwoli spłacić najpilniejsze długi. Radni zadecydowali, że 14,5 mln zł kredytu spłaci za szpital miasto.

Szpital miejski w Elblągu
Dług szpitala miejskiego przy ul. Żeromskiego rośnie lawinowo. Do końca sierpnia placówka otrzymała nieprzekraczalny termin spłacenia wierzycielom m.in. 8,5 mln zł narosłych ze zobowiązań wymagalnych: długów z ZUS-u i rachunków za media. Do tego dochodzą pożyczki, które na przestrzeni lat zaciągnęła placówka. Łącznie to 14,5 mln zł, które szpital chce spłacić z kolejnego, zaciągniętego kredytu. Jako zabezpieczenia jego spłaty, poręczenia udzieli tu Gmina Miasto Elbląg. W poniedziałek (29 sierpnia) zgodę na to dali elbląscy radni, podczas obrad nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej.
— Umowę kredytową podpisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Te pieniądze pozwolą nam m.in. zaoszczędzić na odsetkach, które udało nam się umorzyć w drodze negocjacji. To prawie 510 tys. zł, choć nie ze wszystkimi kontrahentami udało się dogadać. Oprócz długów, do spłacenia zostało nam jeszcze ok. 360 tys. zł odsetek — mówi lek. Dariusz Paulo, z-ca dyrektora ds. medycznych. — Dzięki pożyczce dyrekcja będzie mogła pracować spokojnie nad kolejną reformą połączonych szpitali, czyli reorganizacją pracy poszczególnych oddziałów, bloków i personelu.

Placówki jako jeden wspólny zakład swoją pracę rozpoczną 1 listopada 2016 roku jako Szpital Miejski im. Jana Pawła II.

Jak zapewnia Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, w nowej strukturze organizacyjnej szpitali nie zmieni się także zatrudnienie w zakresie „białego personelu”.
— Około 10 osób przejdzie na emeryturę. Zatrudnienie zmniejszy się jedynie w części pozamedycznej o 16,5 etatów przy 650-osobowej załodze obu szpitali, poprzez wygaszanie umów na czas określony. Przygotowaliśmy także pakiet socjalny, który zapewnia zatrudnienie pracownikom na okres trzech lat od daty połączenia szpitali i zrównanie w górę warunków płacowych pracowników w ciągu 2,5 roku — wskazuje prezydent.
Aleksandra Szymańska

• czytaj więcej we wtorkowym Dzienniku Elbląskim

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB