Otwarci na Skandynawię w Elblągu

2016-09-14 09:57:48(ost. akt: 2016-09-14 10:03:12)
Wśród zaproszonych prelegentów nie zabraknie przedsiębiorców z krajów skandynawskich, którzy zdecydowali się zainwestować na Warmii i Mazurach, m.in. przedstawiciele pola golfowego Sand Valley Golf Resort w Pasłęku

Wśród zaproszonych prelegentów nie zabraknie przedsiębiorców z krajów skandynawskich, którzy zdecydowali się zainwestować na Warmii i Mazurach, m.in. przedstawiciele pola golfowego Sand Valley Golf Resort w Pasłęku

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Przedsiębiorcy ze Szwecji i Finlandii zapoznają się z potencjałem inwestycyjnym i możliwościami eksportowymi Warmii i Mazur podczas IV edycji konferencji „Otwarci na Skandynawię”, która odbędzie się w najbliższy czwartek (15.09) w Elblągu.
Wydarzenie jest skierowane do przedsiębiorców z regionu Warmii i Mazur oraz ze Szwecji i Finlandii. Swój udział w elbląskim przedsięwzięciu zapowiedzieli przedstawiciele firm, którzy są zainteresowani współpracą gospodarczą na terenie województwa. Są to przede wszystkim reprezentanci z branży budowlanej, tekstylnej, energetycznej, spożywczej oraz kosmetycznej.

Jak zapowiadają organizatorzy, podczas spotkania zaprezentowane zostaną tematy związane ze skandynawską kulturą biznesową, uwarunkowaniami prawnymi oraz realiami związków biznesowych z firmami ze Szwecji oraz Finlandii. Zaplanowano również panel dyskusyjny “Warmia i Mazury w oczach firm ze Skandynawii, polsko-skandynawska kooperacja biznesowa”. Wydarzeniem towarzyszącym będą natomiast rozmowy biznesowe z firmami z regionu.
— W ostatnich latach samorząd województwa stał się znaczącym, stabilnym partnerem w biznesie — mówi woj. warmińsko-mazurskiego marszałek Gustaw Marek Brzezin. — Nasza rola jeszcze będzie rosła, nie tylko w sensie planowania zrównoważonego rozwoju województwa, ale i inwestora. W nowej perspektywie finansowania Unii Europejskiej samorząd województwa warmińsko-mazurskiego ma do zainwestowania ponad 1,7 mld euro. Co najmniej połowę tych środków chcemy przeznaczyć na rozwój przedsiębiorczości. Zależy nam, aby Warmia i Mazury były postrzegane jako atrakcyjne nie tylko turystycznie, ale i przez pryzmat gospodarczy".

Wśród zaproszonych prelegentów nie zabraknie przedsiębiorców z krajów skandynawskich, którzy w minionych latach zdecydowali się zainwestować na Warmii i Mazurach. Do nich zaliczają się przedstawiciele pola golfowego Sand Valley Golf Resort w Pasłęku czy firmy Eltel z Olsztyna – dostawcy kompletnych i nowoczesnych rozwiązań z zakresu energetyki i telekomunikacji. Chociaż trzeba pamiętać, że skandynawskich inwestorów jest tutaj znacznie więcej m.in. Ikea-Swedwood z Wielbarka (tartak oraz fabryka mebli), Visimind z Olsztyna (firma zajmująca się głównie pozyskiwaniem oraz opracowaniem zobrazowań dwu i trójwymiarowych) czy Tetra Pak z Olsztyna (światowy lider w dziedzinie przetwarzania i pakowania żywności).

Zainteresowanie krajami północy nie jest przypadkowe, bo Skandynawia jest coraz atrakcyjniejszym rynkiem dla polskich firm. Według danych Ministerstwa Gospodarki w 2014 r. Polska znajdowała się na 11. miejscu wśród odbiorców szwedzkich towarów. Z kolei zgodnie z danymi podanymi przez Szwedzkie Krajowe Stowarzyszenie Handlowe Przetwórców Drewna i Branży Meblarskiej na temat szwedzkiego importu i największych eksporterów w 2015 roku, Polska znalazła się ex aequo na pierwszym miejscu z Chinami, jeśli chodzi o import mebli do Szwecji. Finlandia plasuje się na miejscu 13., zarówno wśród krajów eksportujących, jak i importujących. Według NBP do końca 2013 roku Finlandia zainwestowała w Polsce w formie inwestycji bezpośrednich 1,56 mld euro.

„Otwarci na Skandynawię" jest kolejnym etapem promocji gospodarczej samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, która jest skierowana na biznes z krajów skandynawskich. Dotychczasowe działania opierały się przede wszystkim na misjach przyjazdowych i wyjazdowych, bezpośrednich spotkaniach i kontaktach, kampaniach promocyjnych. Na potrzeby inwestorów z Europy oraz naszego kraju przygotowano także nowe narzędzie – kalkulator inwestycyjny, w którym można porównać koszty pracy oraz ulgi podatkowe w poszczególnych państwach.

Organizatorami wrześniowego przedsięwzięcia są samorząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz miasto Elbląg. Honorowy patronat nad konferencją objęły Ambasady Szwecji i Finlandii w Polsce oraz Fundacja Naukowa Norden Centrum. Partnerem wydarzenia jest natomiast Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie.