środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Dał się oszukać „na policjanta”. 69-latek stracił 39 tysięcy złotych

2016-09-15 15:11:25 (ost. akt: 2016-09-15 15:16:42)

Autor zdjęcia: KPP Iława

W środę (14 września) do 69-letniego elblążanina zadzwonił mężczyzna podający się za oficera CBŚ. Powiedział, że jest prowadzona akcja wymierzona przeciw oszustom w elbląskich bankach. Mężczyzna stracił 39 tysięcy złotych, które wypłacił w banku dla oszusta.

Policjanci nigdy nie prosili i nie będą prosić o pomoc osoby postronne przy prowadzonych akcjach. Tym bardziej nie prosili i nie będą prosić o pieniądze, które mogłyby być wykorzystane do takich działań. Wielokrotnie o tym informowaliśmy przy okazji oszustw na tzw. policjanta CBŚ. A jednak przestępcy w dalszym ciągu próbują oszukiwać ludzi i co wydaje się nieprawdopodobne, nadal są tacy, którzy dają się nabrać. Wczoraj (14 września) w Elblągu mieliśmy „gościnnie” działających oszustów, którzy okradli 69 - letniego mężczyznę. Pokrzywdzony stracił 39 tysięcy złotych, które wcześniej podjął z banku.

Sytuacja klasyczna. Wczoraj około południa do 69-latka zadzwonił mężczyzna, który podał się za oficera policji CBŚ. Powiedział, że jest prowadzona akcja, wymierzona przeciw oszustom w elbląskich bankach. Zapytał pokrzywdzonego o lokaty i bank, w którym trzyma pieniądze. Dostał wszystkie informacje. Na koniec kazał zadzwonić pod 997 i zweryfikować swoje dane w policji. Oczywiście rozmowa była prowadzona przez telefon stacjonarny, a oszust nie odłożył słuchawki. Pokrzywdzony wybrał 997 i odezwał się kolejny oszust, który podał się za oficera dyżurnego i potwierdził działania. To przekonało mężczyznę do dalszej współpracy. Kolejne rozmowy z oszustami były już prowadzone przez telefon komórkowy, który 69-latek podał sprawcom. Zgodził się na to, żeby pojechać do banku, wybrać 39 tysięcy złotych i przekazać je „agentowi”. Miało to miejsce na ulicy Teatralnej w Elblągu.

W tym samym czasie na ulicy Królewieckiej i Władysława IV miały miejsce dwie kolejne próby oszustw „na policjanta”. W obydwu przypadkach potencjalne ofiary zachowały zimną krew i nie dały się oszukać. Tylko dzięki temu, że skontaktowały się z prawdziwymi policjantami. Jeden z nich przyszedł do komendy, a drugi zadzwonił z telefonu komórkowego pod 112.

Policjanci kryminalni analizują zapis kamer monitoringu w mieście i prowadzą szeroko zakrojone działania operacyjne. Wszystko w celu zatrzymania oszustów.

Policja po raz kolejny ostrzegam!
W przypadku oszustw „na policjanta” pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy!

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas w ten sposób oszukać, podając się przez telefon za policjanta – natychmiast zakończmy taką rozmowę! Nie wdawajmy się w dialog z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować - powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub dobrych znajomych, a o całym zdarzeniu natychmiast trzeba powiadomić Policję.

Apelujemy również do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie seniorom z naszego otoczenia.

Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności ich życia.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bodek #2068805 | 213.192.*.* 19 wrz 2016 12:21

  Szkoda, że do mnie żaden taki oszust nie zadzwoni...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. glupich nie sieja... #2066168 | 83.9.*.* 16 wrz 2016 00:50

   Tyle komunikatow, tyle ostrzezen i przykladow podawanych do publicznej wiadomosci i jeszcze ludziska daja sie wrobic oszustom. Gdzie ten rozsadek sie pogubil?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz