Czwartek, 4 marca 2021. Imieniny Adrianny, Kazimierza, Wacława

Uroczysta zbiórka z okazji 97. rocznicy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej [zdjęcia]

2016-09-15 21:49:05 (ost. akt: 2016-09-15 22:05:07)

Autor zdjęcia: st. chor. Sławomir Tessar

16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana w piątek (16.09) będzie obchodziła 97. rocznicę istnienia. Z tej okazji już w czwartek wieczorem odbyła się uroczysta zbiórka na terenie dowództwa dywizji. W piątek wojsko zaprasza na festyn dla mieszkańców na elbląskiej starówce, mszę świętą oraz uroczysty apel.

W czasie czwartkowego, uroczystego capstrzyku 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana otrzymała Kombatancki Krzyż Zwycięstwa, który został jej nadany przez Krajowy Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polski i Byłych Więźniów Politycznych. Żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej dowództwa 16 PDZ wręczono odznaczenia i wyróżnienia z okazji święta dywizji. Następnie odczytany został apel pamięci, zakończony salwą honorową.

Zobacz także: 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana świętuje 97 lat 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana świętuje 97 lat Już w piątek 16 września 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. Króla Kazimierza Jagiellończyka obchodziła będzie 97. rocznicę swego istnienia.
— Dowódca dywizji gen. dyw. Marek Sokołowski, prezydent Elbląga Witold Wróblewski oraz dowódca 20 Brygady Zmechanizowanej płk. Janusz Wiatr złożyli wiązankę kwiatów i symboliczne znicze przy obelisku upamiętniającym żołnierzy 16 PDZ — informuje mjr Zbigniew Tuszyński. — Delegacja dokonała także uroczystego otwarcia „Skweru Pamięci Żołnierzy 16 PDZ” – tych którzy oddali swe życie w 1920 i 1939 roku, w czasie poligonów i ćwiczeń oraz w czasie misji pokojowych i stabilizacyjnych.

W piątek (16.09) uroczystości rocznicowe odbędą się na elbląskiej starówce. Tutaj, w godz. 11-19, odbędzie się festyn dla mieszkańców. W katedrze św. Mikołaja o godz. 15 rozpocznie się msza święta w intencji ojczyzny i żołnierzy 16 PDZ. Dwie godziny później na placu przed katedrą św. Mikołaja odbędzie się uroczysty apel, w trakcie którego odbędzie się defilada pododdziałów, pokaz musztry paradnej oraz występ Orkiestry Wojskowej z Elbląga.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB