Czwartek, 21 listopada 2019. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

To pierwsze takie wydarzenie w diecezji elbląskiej [zdjęcia]

2016-09-17 14:21:00 (ost. akt: 2016-09-17 14:31:37)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Decyzją biskupa elbląskiego ks. Jacka Jezierskiego został zwołany I synod diecezji elbląskiej. Do Elbląga w sobotę (17.09) przyjechali m.in. kapłani z całego regionu warmińsko-mazurskiego.

W diecezji elbląskiej, która została powołana do życia 25 marca 1992 r., nie było dotąd synodu diecezjalnego. Idąc za przykładem sąsiednich diecezji: toruńskiej, warmińskiej i płockiej, biskup elbląski, biskup Jacek Jezierski zaczął czynić starania do zwołania pierwszego synodu w naszej diecezji. W tej sprawie prowadzone były rozmowy z diecezjalną radą kapłańską i radą duszpasterską. O zamiarze ogłoszenia synodu biskup Jezierski poinformował także księdza arcybiskupa metropolitę warmińskiego i księdza arcybiskupa nuncjusza apostolskiego w Warszawie.

Synod diecezjalny jest zebraniem wybranych kapłanów oraz innych wiernych Kościoła partykularnego, którzy dla dobra swej wspólnoty diecezjalnej świadczą pomoc biskupowi diecezjalnemu. Pomagają biskupowi rozpoznać wszechstronnie problemy diecezji i proponują możliwie najlepsze rozwiązania tych problemów.

– Synod będzie porządkował przepisy prawa partykularnego, będzie kreślił wizję dojrzałego życia chrześcijańskiego dla naszego pokolenia i środowisk, w których żyjemy. Do prac synodu powołam, względnie zaproszę przedstawicieli świeckich chrześcijan, osoby życia konsekrowanego oraz kapłanów – mówi ks. biskup Jezierski.

I synod diecezji elbląskiej będzie pracował podczas zebrań plenarnych wszystkich uczestników, spotkań komisji, zespołów parafialnych i analogicznych, a także w zespołach problemowych ustanowionych na wniosek sekretarza generalnego synodu. Prace zespołów potrwają do 2018 roku, kiedy to zostaną sformułowane na piśmie propozycje końcowe.
as

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Hildegarda #2068183 | 164.127.*.* 18 wrz 2016 16:42

    Ale na tych zdjeciach widac pelno pedofili i zboczencow w czarnych kieckach,pedalu\y zboczency katolicki.!!!!!!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Załamany/złamany Dżon #2067778 | 87.205.*.* 17 wrz 2016 22:57

    Super, to będzie obowiązkowe "zaproszenie" urzędników i oby nie było sponsoringu z naszych podatków...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz