Połączyli siły w trosce o proste kręgosłupy i zdrowe odżywianie dzieci

2016-09-18 16:22:28(ost. akt: 2016-09-18 17:25:54)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Nasze dzieci mają coraz częściej wady postawy oraz problemy z narządem ruchu. Często nie wystarczy już rehabilitacja, czy leczenie gorsetem, w wielu przypadkach potrzebne są operacje. Stąd w Elblągu narodził się projekt, który ma przeciwdziałać rozwojowi narastaniu wad.
Postawa człowieka zależy od jego predyspozycji genetycznych, funkcji układu szkieletowego, mięśniowego i nerwowego, ale wpływ mają na nią także czynniki środowiskowe, czyli pozycje w jakich przebywamy. Do tego trzeba dodać ilość aktywności ruchowej, zwłaszcza na świeżym powietrzu oraz sposób odżywiania. Niestety coraz częściej zdarza się, że te wszystkie czynniki są niekorzystne. Dzieci siedzą na niedostosowanych dla nich krzesłach, przy biurkach o niewłaściwej wysokości, zmniejsza się też ilość ruchu, z którego korzystają maluchy na rzecz spędzania czasu przed telewizorem lub tabletem. Problemem jest też coraz większa ilość dzieci z nadwagą i otyłością. Na to wszystko nakładają się przeciążone plecaki szkolne. Statystyki wskazują, że wśród dzieci i młodzieży lawinowo narasta ilość wad postawy oraz problemy z narządem ruchu.

— Niestety te problemy obserwuję na co dzień w swojej praktyce w Poradni Wad Postawy oraz w Poradni Rehabilitacyjnej. Praktycznie każdego tygodnia spotykam dzieci, u których problem np. skoliozy jest tak zaawansowany, że nie kwalifikują się już do pierwszego etapu leczenia takiej wady, czyli fizjoterapii, lecz trzeba im proponować leczenie gorsetem. W kilku przypadkach, z którymi zetknęłam się w tym roku potrzebna była operacja - mówi Joanna Drewnowska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Ośrodka Rehabilitacyjno - Terapeutycznego dla Dzieci i Młodzieży w Elblągu.

Tak narodziła się idea projektu, który ma na celu przeciwdziałać rozwojowi wad postawy u dzieci i młodzieży. Elbląska poradnia prowadzi go wspólnie z elbląskim Sanepidem oraz rodzicami dzieci ze szkół podstawowych. Pierwsze spotkanie odbyło się w szkole w Gronowie Górnym, skąd zgłosili się nauczyciele zaniepokojeni tym, że wśród ich uczniów coraz częściej spotykają dzieci i młodzież z wadami postawy.

Do wad postawy i bólów kręgosłupów niechlubnie przyczyniają się także przeciążone tornistry.
— Przyjmuje się, że ciężar tornistra u młodszych dzieci nie powinien przekraczać 10 proc. ich masy ciała, a u starszych - 15 proc - mówi Joanna Drewnowska. - Przy zakupie tornistra rodzice powinni zwracać uwagę na jego prawidłową budowę. Nie może być ciężki, musi mieć usztywnioną ściankę tylną, w dolnym odcinku tak ukształtowaną, by łagodnie wypełniać lordozę lędźwiową. Szelki nie mogą być zbyt cienkie, by nie wrzynały się w ramiona dziecka. Tornister powinien znajdować się na wysokości od ramion do kręgosłupa lędźwiowego. Trzeba też pilnować jego zawartości, by dzieci nie nosiły w nim nadmiaru książek. Dobrze, gdy w organizację plecaka włączy się nauczyciel i umożliwi dzieciom zostawianie w szkole podręczników czy pomocy naukowych, które nie będą wykorzystywane w najbliższym czasie - dodaje.

Projekt profilaktyczny, który jest finansowany przez województwo warmińsko-mazurskie już wystartował. Jego efektem będzie pięć filmów instruktażowych, które będą dostępne w internecie. Będą one dotyczyły m.in. omówienia i zachowania prawidłowej postawy dziecka, sposobów zapobiegania rozwojowi wad postawy i znaczenie aktywności ruchowej w prawidłowym rozwoju dziecka. Informacja o tym projekcie trafi także do szkół w Elblągu i okolicach w formie ulotek.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Elewa #2131192 | 94.254.*.* 9 gru 2016 11:27

    My wspomagamy się witaminami, tranem, a ulubiony poranny napój to MixFix Cao

    odpowiedz na ten komentarz