Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

To będzie niezwykły koncert. Pianista Szymon Nehring zagra z Elbląska Orkiestrą Kameralną

2016-09-19 12:50:42 (ost. akt: 2016-09-19 12:54:05)
Szymon Nehring

Szymon Nehring

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Szymon Nehring, jedyny Polak finałowej dziesiątki konkursu chopinowskiego, już wkrótce wystąpi w Elblągu. Usłyszymy go 4 października o godz. 19.00 w sali koncertowej ZPSM. Towarzyszyć mu będzie Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją maestro Kai Bumanna.

Jak sam mówi - przez pierwsze dwanaście lat grania na fortepianie nie lubił ćwiczyć, ale zawsze dużą frajdę sprawiało mu koncertowanie. Tak też było w finale XVII Konkursu Chopinowskiego. Szymon Nehring jest jednym z najbardziej utalentowanych pianistów młodego pokolenia w Polsce. Dzięki znakomitym występom w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina jako jedyny Polak zagrał w finale konkursu otrzymując później wiele zaproszeń koncertowych z Polski i z zagranicy. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa. Wcześniej przez 11 lat uczył się w klasie fortepianu Olgi Łazarskiej w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Krakowie.

Regularnie uczestniczy w konkursach i festiwalach. Do jego ostatnich osiągnięć artystycznych należą m.in.: I miejsce i 6 nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2014 r.) i I nagroda w konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2014 r.). W 2015 r. wystąpił w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych, w tym za stworzenie wybitnej kreacji artystycznej oraz za zasługi dla muzyki polskiej. W ubiegłym roku wydał debiutancką płytę „Chopin, Szymanowski, Mykietyn”, która została wyróżniona nagrodą Fryderyka 2016 w kategorii muzyki poważnej (Album Roku Recital Solowy) oraz innymi nagrodami magazynów muzycznych.

Odbył trasę koncertową wraz z Santander Orchestra, występując z Koncertem fortepianowym e-moll Chopina w najlepszych polskich salach koncertowych Lusławic, Wrocławia, Katowic, Warszawy i Szczecina. Artysta koncertował w takich krajach jak Rosja, Estonia, Ukraina, Węgry, Austria, Niemcy, Francja, Norwegia, Włochy oraz Kanada. Najbliższe plany koncertowe artysty obejmują wstępy w Ameryce Pd., Chinach, Francji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w wielu miastach w całej Polsce.

Za pulpitem dyrygenckim podczas koncertu stanie Kai Bumann. Ten urodzony w Berlinie dyrygent, jest miłośnikiem Polski i jej kultury. Kai Bumann współpracował z wieloma ośrodkami muzycznymi w Europie i Polsce. Był m.in. dyrektorem artystycznym Filharmonii Bałtyckiej, dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej, obecnie pełni obowiązki szefa artystycznego Filharmonii Pomorskiej.

***
Szymon Nehring - fortepian
Kai Bumann - dyrygent
Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie, m.in.:
Fryderyk Chopin Etiuda C-dur
Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op. 11
Arnold Schöenberg Verklärte Nacht

Bilety:
50 zł (normalny) i 40 zł (ulgowy)

Bilety do nabycia w Biurze Koncertowym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej - Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25, 82-300 Elbląg. Rezerwacja telefoniczna: (55) 237 47 49, rezerwacja elektroniczna na stronie www.eok.elblag.eu.

Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. z o.o. Sp. J., Meble Wójcik, Grupa Żywiec S.A. Browar w Elblągu, Toyota Knedler

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB