Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Elbląg drugim najpiękniej ukwieconym miastem w Polsce

2016-09-27 12:48:02 (ost. akt: 2016-09-27 15:01:07)
Iwona Morawska jest autorką projektów kompozycji kwiatowych

Iwona Morawska jest autorką projektów kompozycji kwiatowych

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Elbląg jest drugim najpiękniej ukwieconym miastem w Polsce i wyprzedził takich gigantów jak Warszawa czy Łódź. Za układanie kwietnych kompozycji, które rokrocznie zdobią elbląskie ulice odpowiada zarząd Zieleni Miejskiej.

Celem konkursu ogłoszonego przez Portal Komunalny było wyłonienie i nagrodzenie miejscowości, która w tym roku stworzyła najpiękniejszą dekorację kwiatową w swojej przestrzeni. Plebiscyt był również podsumowanie całego roku prac nad tym, by miejska przestrzeń stawała się bardziej przyjazna. Do konkursu elbląskie kwietniki zgłosili pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej. Od wielu lat dzięki inwencji inż. Iwony Morawskiej, głównej dekoratorki w Zieleni Miejskiej i jej współpracowników, na elbląskich kwietnikach co roku pojawiają się nowe i oryginalne motywy. Były już wzory związane z Euro 2012, ludowe wycinanki, barokowe ornamenty czy postacie z kreskówek.

W tym roku miasto „zakwitło” zaś sercami, a motywem przewodnim na kwietnikach jest stary, ale ciągle aktualny przebój zespołu The Beatles „All you need is love”. I tak elblążanie kompozycje w kształcie serc mogą oglądać m.in w części parku Kajki oraz na ul. 1 Maja. Z kolei na kwietnikach przy ul. Czerwonego Krzyża, przy dawnej Modzie Polskiej, serca tworzą skrzydła motyla, liście kwiatu i płatki czterolistnej koniczyny. Nawet kwietna biedronka, która „przysiadła” na jednym z klombów, zamiast kropek na skrzydłach ma małe serca. A na klombie przy pasażu na ul. Hetmańskiej znajdziemy z kolei żaglówkę z serdecznym żaglem.

Starania dekoratorów Zieleni Miejskiej docenili internauci. Elbląg zdobył ponad 12 tysięcy głosów i zajął drugie miejsce wśród 16. miast startujących w plebiscycie.
— Elbląg zachwyca w tym roku pięknymi kompozycjami (...) Do „namalowania” kwietnych obrazów zastosowano; begonie stale kwitnące (białe, czerwone, różowe), bordową irezynę, srebrzyste mrozy i santoninę, złociste aksamitki oraz niebieski żeniszek. Z wież kwiatowych natomiast spływają różowe pelargonie bluszczolistne. A górę wież zdobią begonie bulwiaste oraz mrozy. Inna propozycja miejskich dekoracji to kompozycje donic kwiatowych usytuowanych wzdłuż ul. 1-Maja. Tworzą je: kanna (paciorecznik) o bordowych liściach, pomarańczowe aksamitki, wilce zielono- i bordowo listne. Kontrastują z nimi srebrzysto-szare mrozy (starzec popielaty) i różowe pelargonie bluszczolistne — czytamy w uzasadnieniu komisji konkursowej.

Najwięcej głosów zdobył Nowy Sącz. Niestety drugie miejsce nie było w konkursie nagradzane.
— Dla nas liczy się jednak satysfakcja z uzyskania tak wysokiej lokaty i docenienie naszych pomysłów. Tym bardziej, że wyprzedziliśmy tak duże miasta jak Warszawa, Kraków czy Łódź. To także ukłon w stronę naszych pracowników i pani dekorator, którzy zawsze potrafią zaskoczyć niebanalnym pomysłem. To spod ich rąk wychodzą te piękne wzory i motywy — mówi Leon Budzisiak, dyrektor Zieleni Miejskiej.
Pracownicy Zieleni Miejskiej do kolejnego konkursu ogłoszonego przez Portal Komunalny zgłosili teraz fontannę na ul. 1 Maja. Otoczenie obiektu przeszło w ostatnich latach odmładzający lifting: pojawiły się nowe pergole z ławkami, a także nasadzenia z roślin, które świetnie korespondują z sąsiedztwem fontanny.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB