Nowoczesny aparat rentgenowski zastąpi ten wysłużony

2016-09-28 14:06:39(ost. akt: 2016-09-28 14:10:19)
Piotr Lassota prezentuje możliwości nowego RTG

Piotr Lassota prezentuje możliwości nowego RTG

Autor zdjęcia: szpital wojewódzki

To zdecydowanie dobra wiadomość dla pacjentów. Już październiku w Zakładzie Radiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonym w Elblągu rozpocznie pracę nowy aparat rentgenowski. Dzięki jego innowacyjnym funkcjom pacjenci szpitala otrzymają usługę diagnostyczną na dużo wyższym niż do tej pory poziomie.
Nowoczesny aparat rentgenowski zastąpił „wysłużone” urządzenie, na którym szpital pracował przez ostatnie lata. Jest on od swojego poprzednika nieporównywalnie lepszy i bardziej funkcjonalny.

- Dzięki zastosowaniu dwóch ruchomych kolumn ze śledzącymi nawzajem swój ruch lampą i detektorem oraz specjalnym jednokolumnowym, mobilnym stołem nasz RTG będzie w stanie poradzić sobie z niemal dowolną projekcją każdej okolicy ciała - informuje Piotr Lassota, radiodiagnosta obrazowy, kierownik Zakładu Radiologii, dodając, że zalety nowego urządzenia, przy różnorodności badań wykonywanych w naszej placówce, są nie do przecenienia.

- Jak na sprzęt XXI wieku przystało urządzenie jest w pełni cyfrowe, ma możliwość bezprzewodowego przesyłu obrazu na odległość nie tylko z głównego detektora ( urządzenia zastępującego błonę fotograficzną), ale również z jego specjalnej, wykorzystującej technologię WI-FI mobilnej wersji – w ten sposób można prześwietlać, jeśli zajdzie taka potrzeba, np. pacjentów przywożonych na badanie na ich własnych łóżkach szpitalnych – mówi Piotr Lassota.

- Parametry detektora, zarówno stacjonarnego jak i mobilnego, to najwyższa światowa półka: zbudowane na bazie cezu, o rozdzielczości 17 i 15 mln pikseli, przy wysokim odczynniku odszumiania kwantowego i 16-bitowym systemie zapisu plików, pozwalają uzyskać obrazy o wyjątkowej szczegółowości. Aparat ma również specjalną funkcję tzw. Stitching, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie na jednym zdjęciu ciągłego obrazu całych kończyn długich lub kręgosłupa - aparat automatycznie wykrywa grubość tkanek i do niezbędnego minimum obniża ilość użytego promieniowania.

- Mamy nadzieję, że ten nowoczesny sprzęt umożliwi szpitalowi realizację tak ważnej usługi diagnostycznej na najwyższym możliwym poziomie przez wiele nadchodzących lat – dodaje kierownik Zakładu Radiologii.

Na zakup nowego RTG, który rozpocznie pracę już w październiku, szpital przeznaczył ze środków własnych ponad 1,2 mln zł. Jest to największa pozycja na tegorocznej liście szpitalnych zakupów nowego sprzętu medycznego.

Anna Kowalska
rzecznik prasowy WSZ w Elblągu


Źródło: Dziennik Elbląski