Wtorek, 7 kwietnia 2020. Imieniny Donata, Herminy, Rufina

Foka zaplątała się w rybackie sieci na Zalewie Wiślanym i utopiła się

2016-09-29 14:50:00 (ost. akt: 2016-09-29 14:56:35)
25 września Błękitny Patrol WWF przyjął od łowiącego na Zalewie Wiślanym rybaka z Piasków zgłoszenie o zaplątanej w jego sieci foce

25 września Błękitny Patrol WWF przyjął od łowiącego na Zalewie Wiślanym rybaka z Piasków zgłoszenie o zaplątanej w jego sieci foce

Autor zdjęcia: Jan Wilkanowski

W miniony weekend Błękitny Patrol WWF przyjął od łowiącego na Zalewie Wiślanym rybaka z Piasków zgłoszenie o zaplątanej w jego sieci foce.

Informacja została przekazana do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu w celu zidentyfikowania gatunku. Martwy ssak okazał się foką obrączkowaną – bardzo rzadko spotykanym gatunkiem na południowym Bałtyku.

25 września rybacy znaleźli w swoich sieciach na Zalewie Wiślanym martwą fokę. Rybak, Dariusz Domański, który znalazł morskiego ssaka, powiadomił o tym Błękitny Patrol WWF oraz dostarczył zwierzę do portu w Piaskach. Dzięki szybko przekazanej informacji, lokalny lider Błękitnego Patrolu, Jan Wilkanowski, czekał w porcie na kuter. Po konsultacji ze Stacją Morską w Helu stwierdzono, że foka należy do przedstawicieli gatunku fok obrączkowanych, zwanych także nerpami.

— Foka obrączkowana, to nieczęsty gość w naszej części Bałtyku, a tym bardziej w zamkniętych wodach Zalewu Wiślanego — mówi Jan Wilkanowski. Znaleziony osobnik miał metr długości, co wskazuje na jego niedojrzały wiek. Młode foki, z racji braku doświadczenia, mają zwykle mniejsze szanse na uwolnienie się z sieciowej pułapki.

— Warto zwrócić uwagę na ten pozytywny przykład działania rybaków. To niezwykle ważne, aby każdy taki przypadek był zgłaszany do naszych wolontariuszy lub bezpośrednio do Stacji Morskiej w Helu — mówi Monika Łaskawska-Wolszczak z WWF Polska. W tym przypadku, dzięki tak szybkiej reakcji i współpracy rybaków, WWF i naukowców, ciało foki zostało zabrane na dalsze badania.

Ciało martwego zwierzęcia może posłużyć zdobyciu cennej wiedzy o zagrożonym gatunku.
— Jego rozmieszczenia geograficznego, parametrów biologicznych, kondycji zdrowotnej czy stanu naturalnego środowiska, w którym żyje — wyjaśnia dr Iwona Pawliczka ze Stacji Morskiej w Helu.

Foka obrączkowana jest najmniejszą z bałtyckich fok. Dorosły osobnik osiąga rozmiary od 125 do 160 cm długości. Swoją nazwę zawdzięcza specyficznie ubarwionej sierści: na szarobrązowym futrze ma charakterystyczne, jasne wzory w kształcie wydłużonych pierścieni. Foki obrączkowane żyją głównie w północnej i wschodniej części Morza Bałtyckiego, gdzie zimą występuje pokrywa lodowa niezbędna do ich rozrodu. Ich widok przy polskim wybrzeżu należy do rzadkości.

Przypominamy, że każda obserwacja ssaków morskich, żywych lub martwych, powinna zostać zgłoszona do Błękitnego Patrolu WWF, telefon 795 536 009 lub do Stacji Morskiej IO UG im.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB